Rusi srušili euroligaške snove bogatog Virtusa

Košarka 15. tra 20219:54 > 9:55 0 komentara
GwendolineLeGoff Panoramic

Euroliga će iduće sezone dobiti dva nova kluba, nakon AS Monaca koji je svoje mjesto osigurao tjedan dana ranije, u EL se vraća ruski UNICS.

Cijela sezona bolonjskog Virtusa stala je u posljednje dvije utakmice polufinala Eurocupa protiv UNICS-a. Momčad trenera Aleksandra Đorđevića do polufinala je ostvarila nestvarnu seriju 19-0, a prvi poraz doživjeli su uzvratu protiv ekipe iz Kazana gdje su nadoknadili zaostatak od 18 poena da bi u završnici izjednačili, a zatim ipak ostali prekratki za četiri poena.

Ipak, u Virtusu su se nadali kako će prednost domaćeg terena biti ključna iako u Bologni nije bilo navijača. Međutim, UNICS je odigrao fantastičnu utakmicu, pogotovo u drugom poluvremenu gdje su u više navrata imali i desetak poena prednosti. Virtus se posljednji put vratio šest minuta prije kraja, no tada su Okaro White i Jamar Smith pogodili svaki po tricu odvevši rusku momčad do nove prednosti.

Virtus je pokušavao panično vratiti se u utakmicu, u završne dvije minute spustili su zaostatak na samo četiri poena, međutim više od toga nisu uspjeli. Ovo je bio veliki poraz euroligaškog projekta Virtusa čiji je vlasnik, korporacija Segafredo nestrpljivo čekao ulazak u Euroligu gdje su bili spremni investirati ogromne novce kako bi odmah postali konkurentni.

Naravno, uvijek postoji opcija da će talijanski klub dobiti pozivnicu Eurolige, no pitanje jest kada će se to dogoditi. Što se ove sezone tiče, izvjesno jest kako će Đorđević dobiti otkaz jer nije ispunio glavni cilj sezone dok su objektivne i igračke promjene. Virtus je toliko želio plasman u Euroligu da su usred sezone doveli Marca Belinellija osiguravši mu ugovor od pet milijuna eura na tri godine. Nije bilo dovoljno.

UNICS će po četvrti put u svojoj povijesti igrati Euroligu, posljednji put tamo su boravili u sezoni 2016/17. Pridružit će im se AS Monaco koji će debitirati u najboljoj ligi Europe.

Finale Eurocupa na rasporedu je od 27. travnja, igra se na dvije pobjede, a prednost domaćeg terena ima UNICS koji će treći put u klupskoj povijesti igrati za trofej pobjednika, prvaci su postali 2011. godine.