EP U20: Hrvatska u finalu Eurobasketa!

Reprezentacija 21. srp 201821:03 > 21:04
FIBA

Hrvatska reprezentacija do 20 godina plasirala se u finale Europskog prvenstva u Njemačkoj pobjedom nad domaćinom 69:61.

FIBA

Već od prvih minuta utakmice bilo je jasno kako će ovo biti izuzetno neizvjesna utakmica, šut nije funkcionirao kako treba, Njemačka je gađala 32 posto, a Hrvatska tek za nijansu bolje. Momčad izbornika Damira Rajkovića u uvodnih je dvadeset minuta uspješno zaustavila najboljeg njemačkog igrača Kostju Mushidija koji je upisao samo četiri poena.

Njemačka je najveću prednost imala u prvoj dionici (15:11), dok je Hrvatska povukla u pravom trenutku završnice druge četvrtine (32:26), no nije bilo snage odjuriti na značajniju prednost tako da su momčadi na odmor otišle s minimalnom prednošću Hrvatske od 32:31. Mato Čolak s osam i Mate Kalajžić sa sedam bili su najefikasniji hrvatski igrači u prvom poluvremenu.

Nakon odmora, malo se toga promijenilo, prava teškaška bitka dva izjednačena protivnika, Hrvatska je zadržala prednost nakon poluvremena, te u posljednjih deset minuta krenula s tri poena viška (50:47). Ključna serija Hrvatske dogodila se na ulasku u završne četiri minute dvoboja, dvama slobodnim bacanjima Karla Uljarevića formirana je serija 8:0 koja se stvarala pune tri minute, dakle period u kojem domaćin nije ubacio niti poena, samim time Hrvatska je došla do najvećeg vodstva na utakmici od 64:56. Seriju je prekinuo Hassfurther tricom 47 sekundi prije posljednjeg zvuka sirene. Loptu je u tim trenucima nespretno izgubio Josip Barnjak ostavivši njemačkom beku otvorenu poziciju za tri poena koju je ovaj iskoristio.

FIBA

Nakon timeouta, Hrvatska je dobila itekako važan napad i tu smo vidjeli sjajan protok lopte koji je kulminirao lakim polaganjem Ljubičića. Nijemci su u završnici morali pogoditi tricu kod vodstva Hrvatska 67:61, ali Zylka je promašio. Pobjedu je s linije slobodnih bacanja potvrdio Kalajžić. Hrvatsku su predvodili Kalajžić (11 skokova) i Ljubičić s po 18 poena, 14 je ubacio Mateo Čolak. U redovima poraženog domaćina istaknuo se Hassfurther s 15 koševa.

Hrvatska će u nedjelju od 19 sati igrati finale protiv Izraela.