Spahija: "Rusi i Nijemci postaju favoriti za OI"

Reprezentacija 31. svi 202017:44 > 17:45
Jasper Juinen/Getty Images

Neven Spahija ovih se dana vraća u Sjedinjene Američke Države gdje će se priključiti radu u svojim Memphis Grizzliesima.

Hrvatski košarkaški stručnjak Neven Spahija protekla dva i pol mjeseca proveo je u obiteljskom okruženju u Hrvatskoj i Sloveniji nakon što je na vrijeme ‘pobjegao’ iz Amerike gdje je implodirala situacija s pandemijom koronavirusa. Spahija je u razgovoru za Večernji list progovorio o više tema, a svakako je najzanimljivije razmišljanje vezano za kvalifikacijski turnir usmjeren prema Olimpijskim igrama u Tokiju.

Kvalifikacije će moći igrati samo oni igrači čiji NBA klubovi ranije završe sezonu, odnosno ukoliko neće igrati u doigravanju. No, i tada postoji problem jer će ostati vrlo malo vremena za tranziciju na reprezentativnu košarku. To će značiti da na OI neće niti Amerika igrati s najboljim igračima. Vjerujem da ipak treba na situaciju gledati i tako da niti drugi neće imati svoje najbolje igrače, primjerice Njemačka će teško doći do Dennisa Schrödera.”

Ipak, Njemačka, koja će nastupiti u Splitu, ima većinu reprezentativaca po europskim klubovima.

Njemačka uz Rusiju gotovo cijelu reprezentaciju ima u europskim, pa čak i euroligaškim klubovima. Mi, za primjer, imamo samo jednog igrača iz Eurolige koji nam je na raspolaganju (Krunoslav Simon). Kada bi okupili momčad s Bogdanovićem, Šarićem, Zupcem, Simonom i Ukićem tada je to sjajna momčad, no bez njih jasno da to nije isto. U tom slučaju do izražaja dolaze reprezentacije s jačim nacionalnim ligama.”

Spahija je izrazio nezadovoljstvo funkcioniranjem hrvatskih klubova.

Hrvatska ima talentiranih mladića, ali nažalost ne i klubova koji će ih znati odgojiti i razviti u kvalitetne igrače. Zato oni i odlaze u inozemstvo vrlo mladi. Sustav se urušio jer ga vode ljudi koji o sportskim programima nemaju dovoljno znanja. Gospodarstvo je oslabilo, a klubove su preuzeli čelnici gradova koji nemaju nikakvog iskustva s vođenjem sportskih subjekata.

Šibenčanin je progovorio i ponešto o nastavku NBA sezone.

Svi žele da se sezona nastavi jer je velik novac u igri. Igrači bi izgubili do 25 posto svojih primanja što nije mali iznos, a financijski bi izgubili također i vlasnici klubova tako da je želja za nastavkom sezone obostrana. U četvrtak bi trebali biti objavljeni detalji kako će se sve odigrati ovog ljeta.