Repeša za SK: 'Jedna stvar je ključna u novom rosteru'

Reprezentacija 24. velj 202014:30 > 14:42
KK Budućnost Voli

Bivši izbornik hrvatske košarkaške reprezentacije Jasmin Repeša za Sport Klub je najavio drugi susret kvalifikacija za EuroBasket, koji Hrvatska večeras igra u Almereu protiv Nizozemske

U prošlom ciklusu stvari su krenule nizbrdo upravo protiv Nizozemske u prvoj utakmici kvalifikacija. Neočekivani poraz u Almereu u studenom 2017. godine bio je samo prvi u nizu debakla koje je reprezentacija doživjela u neuspjelom pokušaju plasmana na SP u Kinu. Nisu kasnije pomogle ni promjene rostera, ni novi izbornik (Anzulović), ni priključivanje NBA igrača u ključnim utakmicama.

Aykut Akici/EB via Getty Images

Na Nizozemsku se stoga danas gleda s posebnim oprezom. Hrvatska se promijenila, ali isto se dogodilo i s Nizozemcima. Na klupi sada sjedi Maurizio Buscaglia, a bivši izbornik Hrvatske Jasmin Repeša smatra kako je njegovo iskustvo ključno u uspostavi stabilnosti i organizacije u Oranju. Pa nisu bez razloga dobili Turke usred Istanbula. Nije to najjača Turska, ali ipak je Turska, i ipak je bila na domaćem terenu.

“Buscaglia je postavio jedan roster koji je dosta iskusan. U utakmici s Turcima su pokazali da igraju s tri vanjska igrača koji su u stanju prenijeti loptu na visoke igrače i šutirati po košu. Ne igraju s klasičnim playmakerom, već se njih trojica stalno mijenjaju i to je njihova velika prednost, posebno kad je jedan od njih skakač u obrani, i onda po oduzetoj lopti slijedi brza tranzicija”, govori za Sport Klub bivši izbornik reprezentacije Jasmin Repeša.

KK Budućnost Voli

Najveća opasnost prijetit će, smatra Repeša, od Ormansporovog playmakera Charlona Kloofa.

“Prije svega treba istaknuti Kloofa koji je zadnju utakmicu ispalio 16 lopti, a puno toga je bilo nakon defanzivnog skoka i brze tranzicije, na to naši igrači moraju posebno pripaziti.”

Ono što ga je posebno oduševilo, kao i sve nas, jest obrambeni segment koji su košarkaši protiv Švedske. Ta utakmica im po tom pitanju mora biti nit vodilja za nastavak kvalifikacija.

“Moramo biti organizirani u obrani, baš kao protiv Švedske, sa svim igračima iza lopte i koncentrirati se na zaustavljanje tih laganih prodora do koša i šuteva za tri poena. Moramo igrati jako agresivno i pokretljivo u toj visokoj liniji. Nizozemci nisu igrači koji stvaraju višak, ali s obzirom da mogu pogoditi izvana, otvara se puno prostora za kratke paseve i prodore. Moramo dakle biti oprezni i u defanzivnom skoku i ukoliko ostvarimo ta dva cilja, biti ćemo jako blizu pobjede.”

Hoće li poraz iz Almerea otprije dvije godine biti u mislima, bez obzira na itekako izmijenjen roster?

“Mislim da će se taj poraz psihološki dobro odraditi na našu ekipu. To pred njih stavlja dodatni motiv da se dokažu, a uz to su odradili prvu utakmicu protiv Švedske onako kako se i trebaju igrati kvalifikacijske utakmice. I ovdje moramo krenuti od obrane, jer kad igraš dobro obranu, dolaziš do laganih poena i do samopouzdanja. “

Elsa / Staff

Na čemu se još može poraditi?

“Imali smo jako loš šut za tricu protiv Švedske, a lagano smo dobili utakmicu. Ako popravimo šut za tri poena protiv Nizozemske, onda smatram da moramo dobiti ovu utakmicu.”

Kako vidite reprezentaciju nakon otvaranja kvalifikacija, može li se već nakon Švedske reći da je napravljen jedan veliki korak unaprijed?

“Ponovno imamo jedan spoj igrača koji su odradili nekoliko priprema i turnira skupa. Oni imaju kontinuitet i igraju zajedno, a to je najveća prednost. Poljska je pobijedila Španjolsku, Mađarska Sloveniju i Ukrajinu jer su to igrači koji jako dugo igraju skupa. Mislim da smo napravili pravi korak, nismo bili na SP-u ali smo dobro iskoristili to vrijeme i povukli prave poteze zbog čega sam vrlo optimističan po pitanju naše reprezentacije. “