PRO 3×3 Tour u 10 hrvatskih gradova samo na SK!

Košarka 12. svi 202218:00 > 14. svi 2022 9:16 0 komentara
PRO 3x3 Tour/Sport Klub

U Dubrovniku ovog vikenda kreće PRO 3x3 Tour, međunarodna serija turnira u košarci 3x3 koja će praktički do sredine rujna obići deset hrvatskih gradova. Riječ je o novom olimpijskom sportu koji je debitirao prošlog ljeta u Tokiju i koji ima zagarantiran status u Parizu 2024. i Los Angelesu 2028. godine.

Ideja se zakotrljala još 2018. godine, ali je Covid-19 malo usporio njezinu realizaciju. Glavni su inicijatori bili Ivan Paić i Tomislav Prpić kao jedina dvojica aktivnih košarkaških sudaca u Hrvatskoj s međunarodnom licencom. Uz još nekolicinu zaljubljenika u košarku pokrenuli su Udrugu PRO 3×3 iz koje je proizašlo i ime Toura.

Projekt je prepoznao i Hrvatski košarkaški savez tako da je ovaj Tour postao i Otvoreno prvenstvo Hrvatske u košarci 3×3, a podršku su dale i druge relevantne institucije kao što su Hrvatska turistička zajednica i Ministarstvo turizma i sporta.

Cijelu seriju, dakle svih deset turnira u deset gradova, pratit će Sport Klub izravnim prijenosima i studijskim emisijama s lica mjesta, počevši s Dubrovnikom u petak 13. i subotu 14. svibnja.

PRO 3×3 Tour ujedno ima i status FIBA Questa što znači da pobjednik završnog turnira u Puli u rujnu ide na kvalifikacijski turnir World Toura u Parizu 8./9. listopada ove godine. Na svakom od turnira u Hrvatskoj dijele se i novčane nagrade najboljima – 12.000, 6.000 i 2.000 kn, za najbolja tri sastava.

Lokacije su uistinu impozantne. U Dubrovniku će se igrati ispred Kneževa dvora, u Šibeniku ispred Tvrđave sv. Mihovila, u Zadru pred crkvom sv. Donata, onda se ide na slavonsku turneju (Vukovar, Vinkovci, Osijek), pa slijede Umag, Karlovac i Zagreb te završnica u pulskoj Areni 9. i 10. rujna.

Svaka stanica Toura imat će po 12 momčadi u glavnom turniru. FIBA je postavila sustav rangiranja igrača i momčadi, sličan tenisu. Četiri mjesta popunjavaju se po FIBA renkingu, četiri po renkingu hrvatskih momčadi, dva po kvalifikacijama i dva su rezervirana za momčadi s pozivnicama.

Prvog dana, u petak 13. svibnja, u Dubrovniku se igra 12 utakmica (četiri su skupine s po tri momčadi), a u subotu 14. svibnja na rasporedu su četvrtfinala, polufinala i finale.

PRO 3×3 Tour Hrvatska 2022.
13./14.5. Dubrovnik (Knežev dvor)
20./21.5. Šibenik (Tvrđava sv. Mihovila)

27./28.5. Zadar (Forum, crkva sv. Donata)
10./11.6. Vukovar (Dvorac Eltz)
17./18.6. Vinkovci (uz Bosut)
24./25.6. Osijek (Trg dr. Ante Starčevića)

19./20.8. Umag (Trg slobode)
26./27.8. Karlovac (Igralište Šanac)
2./3.9. Zagreb (Plato Gradec)
9./10.9. Pula (Arena)

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!