Memphis stvara prvaka s najboljim playmakerom u NBA

Košarka 12. sij 20229:39 0 komentara
AP Photo/Jed Jacobsohn

Memphis Grizzliesi jedno su od najugodnijih iznenađenja NBA lige, momčad koju predvodi igrač koji je brzo postao miljenik navijača i to ne samo u svom gradu.

Kada ste, kao NBA pratitelj, čekali početak nove sezone tamo negdje početkom listopada, vjerojatno niste razmišljali o Memphis Grizzliesima kao ekipi koju ćete previše spominjati tijekom godine.

Međutim, nakon gotovo tri mjeseca sezone teško da ih ne spominjete. I ne samo to, već se morate i diviti momčadi koju trenira Taylor Jenkins. Grizzliesi su uz Chicago Bullse, najveći hit sezone, no ne samo jer su iznenadili dobrim rezultatima nego i zbog načina kako igraju košarku.

Grizzliesi su i u prošlom desetljeću imali dobru momčad, doduše, nisu ostvarili značajnije uspjehe, uvijek im je nedostajao jedan X faktor, no ekipa koju su predvodili Marc Gasol, Zach Randolph i Mike Conley svakako je ostavila traga na povijesti ove franšize koja je nastala, tamo 1990-ih godina u Kanadi, točnije Vancouveru.

Momčad čije stvaranje pratimo protekle tri sezone ipak je nešto drugačija, iako je jedan element uglavnom nepromijenjen. Obrana. Doduše, Gasolovi Grizzliesi bili su ponajbolja obrambena momčad lige dok je aktualna ekipa točno na sredini po učinkovitosti (primljeni poeni po utakmici), međutim najbolja su momčad kad je riječ o osvojenim loptama (10 po utakmici). No, ono po čemu je današnji sastav daleko bolji jest napad. Memphis trenutno ima četvrtu najbolju ofenzivu u NBA, bolji su samo Phoenix, vjerovali ili ne, Charlotte te Utah.

AP Photo/Brandon Dill via Guliver
NAJBOLJI PLAYMAKER NBA LIGE?

Grizzliese predvodi vjerojatno najuzbudljiviji igrač danas, Ja Morant. Omaleni playmaker praktički svaku utakmicu zadivi navijače nekom ludom vratolomijom, no još važnije, Morant je pobjednik. U trećoj sezoni karijere među profesionalcima eksplodirao je u gotovo svim kategorijama košarkaške igre. S lanjskih 19,1 poena po utakmici skočio je na čak 24,7, ima gotovo šest skokova po susretu što je impresivno za igrača visokog samo 190 cm, a zapravo još jednom dokazuje koliko je atletski talentiran. Blagi pad zabilježio je u kategoriji asistencija, no ne toliko značajan da bi se mogao diskreditirati na jednoj razini.

Mnogi već neko vrijeme postavljaju pitanje, je li Morant trenutno najbolji playmaker NBA lige? Subjektivna procjena autora ovog teksta jest – Ne. No, to i nije toliko bitno jer Morant nudi čitav paket talenta od kojeg prosperiraju Grizzliesi.

Zanimljivo je bilo pratiti kako će momčad reagirati kada se Morant ozlijedi i prisilno propusti više utakmica. To se dogodilo nedavno, oporavljao se nakon ozljede propustivši dvanaest utakmica, a Grizzliesi su u tom razdoblju ostvarili omjer 10-2. Igrali su toliko kvalitetnu košarku da su neki ‘stručnjaci’ čak počeli raspravljati jesu li bolji bez Moranta. Naravno, to je suludo uopće komentirati.

Morant se vratio, a momčad je nastavila pobjeđivati, k tome još su i poboljšali obranu. Nakon posljednjeg trijumfa protiv Golden State Warriorsa dogurali su do desete povezane pobjede i omjera 29-14 što ih je postavilo na četvrto mjesto Zapadne konferencije, odnosno same lige. Udaljeni su samo dvije pobjede od vodećih Sunsa koji doduše imaju i pet poraza manje.

AP Photo/Nikki Boertman
ULTIMATIVNA MOMČADSKA KOŠARKA

Grizzliesi ne ovise samo o jednom igraču što smo već ustanovili. Momčad su koja ima pet igrača s dvoznamenkastim prosjekom poena, a još su tri igrača na rubu. Sada se ozlijedio drugi strijelac Dillon Brooks koji neće igrati idućih tri do pet tjedana. No, Memphis i dalje pobjeđuje. Najbolja su skakačka momčad lige što je jasan indikator kakva je percepcija u obrani odbijenih lopti, vrijedi pravilo ‘niti jedna lopta nije za odbaciti’.

Konvencionalne postulate košarkaške igre usadio je trener Taylor Jenkins. Nema puno slučajeva gdje jedan stručnjak koji ima samo 37 godina ovako uspješno vodi jednu ekipu na razini NBA lige. Međutim, ako je trener mlad tada je logično da se stvori i isto tako mlada ekipa. Grizzliesi nemaju niti jednog igrača starijeg od 28 godina. Toliko su napunili Steven Adams i Kyle Anderson. Adams je naravno već godinama dio NBA obitelji, iako je imao učinkovitijih dana dok je nosio dres Oklahoma Cityja, njegova uloga u Memphisu je baš onakva kakva mu odgovara u ovoj fazi karijere. Uzor mladim igračima, ne samo kao oslonac već i kao netko koji je davno zaslužio poštovanje diljem lige.

AP Photo/Jeff Chiu via Guliver
KAKVA JE BUDUĆNOST?

Nećemo otkriti ništa novo ako kažemo da je budućnost kluba blistava. No, ovdje se također radi i o financijskom aspektu. Klubovi koji ne pripadaju velikim tržištima često neće ulaziti u zonu ‘luxury taxa’, odnosno sami sebe postaviti u poziciju da plaćaju visoke poreze zato što su promašili dopuštenu razinu salary capa.

U Memphisu se još neko vrijeme neće morati brinuti oko tog aspekta. Naime, trenutno igrače plaćaju manje od 28 drugih ekipa, jedini klub koji još manje troši na igrače je Oklahoma City, međutim razlika u kvaliteti njihovih igara, kao i omjeru ove sezone je više nego jasna.

Grizzliesi će ove sezone na igrače potrošiti nešto više od 116 milijuna dolara, a nakon isteka nekoliko ugovora predstojećeg ljeta ta će razina pasti na 95 milijuna. Od relevantnih igrača slobodan će ostati samo Kyle Anderson. No, ljeto će donijeti pregovore oko novog ugovora s Morantom, a to će biti vrlo kratki razgovori jer bi samo suluda osoba tako dobrom igraču ponudila manje od maksimalno dopuštenog ugovora.

No, to su priče koje sada neće biti aktualne, Grizzliesi imaju velike ciljeve. Lani su probili barijeru doigravanja, u razigravanju izbacili su San Antonio i Golden State da bi izgubili u prvom krugu od Utaha.

Međutim, ove sezone malo tko će ih poželjeti u doigravanju, a ako nastave aktualnim tempom bit će i visok nositelj što će značiti i znatno uvećanje ambicija.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!