ANKETA Tko je najbolji stranac u NBA povijesti?

NBA 19. svi 202011:12 > 11:12
Andy Hayt / Contributor

Kako smo pratili The Last Dance, aktualizirala se priča o najboljim NBA igračima, no tko je najbolji stranac koji je ikada zaigrao u Americi?

NBA povijest prožeta je briljantnim sportašima koji su navijače desetljećima ostavljali bez daha. Konsenzus većine ljudi jest kako je Michael Jordan najbolji igrač koji je ikada zaigrao. Međutim, tko su najbolji stranci koji su trčali NBA parketima kroz njenu povijest?

DIRK NOWITZKI, NJEMAČKA

Krenut ćemo iz modernijeg doba iako je veliki Nijemac završio karijeru na kraju prošle sezone. Dakle, bio je prvi Europljanin s titulom MVP-a sezone, lani je u tu kategoriju ušao Giannis Antetokounmpo. Osvojio je prsten prvaka 2011. godine noseći veteransku momčad Mavericksa do titule protiv moćnog Miami Heata.

GIANNIS ANTETOKOUNMPO, GRČKA

The Greek Freak još uvijek čeka na prvi značajniji rezultat u NBA karijeri, međutim vrijeme je na njegovoj strani. Ipak, vrijedan je postavljanja u ovu kategoriju zbog sjajne forme proteklih godina te lanjskog MVP trofeja. Prije nekoliko mjeseci, generalni menadžeri svih klubova putem ankete upravo su Giannisa postavili kao igrača oko kojeg bi gradili momčad.

TONY PARKER, FRANCUSKA

Svakako jedan od najboljih stranaca koji je ikada igrao u NBA, a neki će reći možda i najbolji. Ključan igrač u četiri titule San Antonio Spursa gdje je proveo 16 godina, na vrhuncu karijere bio je ponajbolji razigravač lige.

PAU GASOL, ŠPANJOLSKA

Sjajni Španjolac napravio je veličanstvenu karijeru, a najviše uspjeha ostvario je u dresu Los Angeles Lakersa s kojima je osvojio dva naslova prvaka.

JOEL EMBIID, KAMERUN

Jedan od mlade garde, iako još ništa nije osvojio, činjenica da je danas jedan od najboljih svjetskih centara s prosjekom od gotovo 25 poena po utakmici svrstava ga u kategoriju ponajboljih NBA stranaca u povijesti.

Eliot J. Schechter / Stringer

HAKEEM OLAJUWON, NIGERIJA

Rodom iz Nigerije, ali dobar dio života proveo je u Houstonu. Tamo je studirao, igrao za Rocketse koje je odveo do dva naslova prvaka sredinom devedesetih godina. Neki će reći kako se radi o ne samo ponajboljem centru svih vremena, već i igraču.

PATRICK EWING, JAMAJKA

Legendarni centar Knicksa rođen je na Jamajci, poput Olajuwona bio je ponajbolji centar svoje generacije. Dva puta je igrao veliko finale, jednom izgubio upravo od Hakeema. Jedina možemo reći mrlja na karijeri je činjenica da nikada nije predvodio New York do pobjede nad Jordanovim Bullsima.

STEVE NASH, JUŽNOAFRIČKA REPUBLIKA/KANADA

Legendarni playmaker rođen je u Johannesburgu, ali kao dijete preselio se s roditeljima u Kanadu. Pet puta je predvodio NBA ligu u asistencijama, a dva puta je proglašen MVP-om regularne sezone. Sredinom prošlog desetljeća predvodio je jednu od najuzbudljivijih momčadi ikada, Phoenix Sunse.

TONI KUKOČ, HRVATSKA

Kukoč je trostruki NBA prvak, član najbolje momčadi u povijesti, legendarnih Chicago Bullsa devedesetih. Osvajač trofeja za najboljeg šestog igrača lige. Kukoč je svakako bio dovoljno talentiran da predvodi jednu NBA momčad, međutim malo tko sumnja da je ikada požalio što se našao u dresu sjajnih Bullsa.

ARVYDAS SABONIS, LITVA

Proveo je sedam godina u Portlandu, svakako je jedan od najboljih Europljanina ikad. Bio je član momčadi Blazersa koja je bila krcata talentom, ali bez pravog rezultata.

DRAŽEN PETROVIĆ

Nažalost, u NBA ligi je proveo premalo vremena, tragična pogibija 1993. godine prekinula je potencijalno sjajnu karijeru u Americi. U Netsima je postao jedan od najboljih strijelaca lige.

YAO MING

Veliki kineski centar proveo je osam godina u ligi, morao se umiroviti zbog konstantnih problema s ozljedama. Statistički, talentom svakako spada u neke od najboljih stranaca, ali činjenica da nije ostvario značajniji rezultat s Houston Rocketsima ipak nešto umanjuje značaj koji je ostavio iza sebe.