Toni Kukoč je 'natjerao' NBA ligu na promjenu pravila

NBA 11. svi 202014:26 > 14:29
Andy Hayt / Contributor

Toni Kukoč je svojim ugovorom u Chicagu osigurao opciju koja mu je omogućila bogatiji dogovor samo godinu dana nakon dolaska u NBA ligu.

Toni Kukoč je debitirao u NBA ligi 1993. godine. Po dolasku, potpisao je ugovor na čak osam godina u vrijednosti od 18 milijuna dolara.

Međutim, Kukoč je bio dovoljno mudar da sam sebe osigura u slučaju da situacija u Chicagu ne bude dovoljno pozitivna za njegovu karijeru, bilo u igračkom ili financijskom smislu. Toni je u ugovoru osigurao opciju ETO (Early Termination Option) koja mu je omogućila raskid ugovora nakon samo godinu dana. Opciju je iskoristio te nakon dvanaest mjeseci u Chicagu raskinuo ugovor i odmah potpisao novi uz bolje uvjete. Tada je dobio 24,4 milijuna dolara, ali za idućih šest godina vjernosti.

NBA liga nešto kasnije upravo je zbog tog razloga uvela novo pravilo koje nosi naziv po legendi Boston Celticsa, Larryju Birdu, tzv. Bird rights. Prema toj opciji, igrač ne može raskinuti ugovor s momčadi prije isteka roka od tri godine kako bi potpisao novi sporazum, dakle promjena u odnosu na ono što je učinio Kukoč. Isto tako, da bi igrač mogao iskoristiti tu opciju mora zadovoljiti određene uvjete: osigurati ostanak u istom klubu minimalno tri godine, a da pritom nije degradiran ili otpušten, pa ponovno potpisan što se znalo događati. Zauzvrat, klub igrača može nagraditi ugovorom koji prelazi granice salary capa.