Gazda je udario šakom o stol: 'Dosta je bilo muljanja!'

NBA 21. ruj 201911:01 > 11:02
Streeter Lecka/Getty Images

Adam Silver iza sebe je ostavio jedan neugodan period svoje vladavine o kojem se nije mnogo pričalo, međutim nova akcija prvog čovjeka NBA lige zapravo je prokazala kako je itekako ozbiljno prihvatio taj problem.

Prije nešto manje od tri mjeseca ili bolje rečeno, posljednjeg dana lipnja NBA tvitersferu zaposjele su brojne Woj bombe, jedan igrač odlazi lijevo, drugi desno, Paul George želi u Clipperse, Kevin Durant je u Brooklynu…itd.

Problem s time bio je takav da su sve te informacije stizale u javnost dan prije nego su to pravila NBA lige dopuštala. Čitava ta situacija dobrano je nasmijala NBA svijet, a posebno medije koji su se sprdali sa Silverom i njegovim ‘zakonima’. Ono što je prethodilo tim događajima jesu međusobni dogovori igrača uz pomoć menadžera koji su neslužbeno komunicirali s čelnicima franšiza. Dakle, klubovi su u jednoj mjeri poštivali zakon ili su ga trikovima zaobilazili, ali igrači na to nisu imali obvezu. Jer, tko na kraju može spriječiti dva igrača da međusobno komuniciraju, NBA liga nije federalna agencija koja provodi zakon.

Ispravljeno, nije bila do sada.

Silver je puna dva mjeseca radio na prijedlogu NBA pravila prema kojem će liga imati daleko širi opseg prava prema kojima mogu, čak i ozbiljno narušavati privatnost pojedinaca. Naime, Odbor Guvernera (vlasnika) lige jednoglasno je prihvatio novi set pravila koja će strože kontrolirati ponašanje klubova, njihovih direktora i zaposlenika te igrača u svrhu poštivanja pravila vezanih za tržište slobodnih igrača i ugovore. Neka od pravila su:

– klubovi moraju sačuvati transkripte raznih oblika komunikacije s menadžerima (SMS poruke, email, messenger, pisma) do dvanaest mjeseci
– liga zadržava pravo da zatraži i obavi nenajavljenu reviziju te iste komunikacije
– kazne mogu biti do 10 milijuna dolara, suspenzija čelnih ljudi klubova te poništavanje ugovora s igračima

Činjenica kako je prijedlog prihvaćen jednoglasno govori da su i klubovi osjetili znatnu neugodu onime što se događalo proteklog prijelaznog roka u kojem su klubovi srušili i neke rekorde vezane za plaće igračima, a mnoge zvijezde lige su promijenile boju dresa.