Čelnik Eurolige objavio loše vijesti za ABA ligu

ABA League 3. lis 202110:04 > 10:04 0 komentara
Joern Pollex / Staff

Jordi Bertomeu, dugogodišnji čelnik Eurolige, objasnio je proces izdavanja licenci za najjače košarkaško natjecanje Europe, a odgovor se neće svidjeti članovima regionalne ABA lige.

U intervjuu za srpski portal mozzartsport.com, Bertomeu je objasnio zašto klubovi iz ABA lige ne mogu dobiti trajnu licencu za Euroligu.

Trenutan broj klubova u Euroligi (18) je prigodan, posebno kada u obzir uzimamo okolnosti poput kalendara natjecanje jer ako se poveća broj momčadi posljedično raste i broj utakmica u sezoni što bi potencijalno izazvalo određenu nelagodu među dioničarima lige. U ovom momentu, moramo imati broj klubova koji ispunjava očekivanja, to se može promijeniti u budućnosti, ali za sada ipak ne,” kaže Bertomeu.

Opravdano je pitanje zašto su trajnu licencu dobili Asvel iz Francuske, odnosno Alba i Bayern iz Njemačke.

Radi se o popularnosti košarke. Kako bi ispunili takav uvjet morate raspolagati financijskim sredstvima, a iz tog razloga morate se probijati na veća tržišta u što spadaju Francuska i Njemačka. Kako bi nastavili razvijati natjecanje moramo se držati središnje Europe i ulagati u tržišta gdje konstantno raste navijačka baza. Primjerice, porast interesa navijača za Euroligu u Francuskoj je skočio za 55 posto, a u Njemačkoj za 48 posto, te su brojke nevjerojatne.

Ipak, postoji li ikakva nada za klubove ABA lige koji su spremni investirati, a to već godinama čini Crvena Zvezda dok je ovog ljeta velika sredstva u momčad uložio Partizan.

Ako će se liga prošiti i ovisno o smjeru u kojem će krenuti daljni razvoj, pitanje njihove licence vjerojatno će biti na stolu, ali trenutno ipak to nije moguće,” zaključio je Bertomeu.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!