Vraća nam se NHL! Samo na SK pratite predsezonu i sezonu

NHL 27. ruj 20219:23 > 9:24
AP Photo/Gerry Broome

Hokej na ledu, u svojoj najboljoj, najbržoj, najspektakularnijoj varijanti vraća se na ekrane Sport Kluba.

PIŠE: NIKOLA HODALJ

Bliži nam se opet vrijeme godine kada krezubi gorostasi izlaze na zaleđena borilišta i u frenetičnom tempu, gonjeni neobjašnjivom silom, na klizaljkama oštrima poput britve, stišćući u rukavicama duge palice, love malu, običnom laiku često jedva vidljivu, crnu, gumenu pločicu nastojeći je zakucati u maleni gol koji čuva opet neki div, opremljen debelim štitnicima, rukavicom i palicom većom od drugih i maskom koja kroz rešetkice ne pokazuje ljudski pogled, nego hipnotizirani pogled čuvara- vratara, čija je jedina svrha u 60 minuta, na sve moguće načine njemu poznate, sačuvati taj maleni gol i mrežu u njemu netaknutom.

Nešto više od dva tjedna dijeli nas od početka nove NHL sezone, 105. po redu. Prve će se utakmice redovnog dijela sezone odigrati u noći s utorka (12.10.) na srijedu (13.10). Momčadi su krenule s trening kampovima u srijedu 22.09., a prve pripremne, predsezonske utakmice počele su u subotu 25.09.

Po prvi puta, Sport Klub donosi vam dio atmosfere sa predsezonskih utakmica u prijenosima uživo tijekom cjelokupnog predsezonskog razdoblja zaključno s 9. listopadom. Svakodnevno ćete moći pratit po jednu utakmicu i provjeriti kako su se igrači pripremili za novu sezonu i tko će od mladih potencijala iskočiti i možda se izboriti za mjesto na rosteru od 23 igrača za redovni dio sezone.

Dirk Shadd

U tjednu pred nama predsezonske utakmice koje ćete moći gledati su: Las Vegas – Colorado (srijeda, 4 ujutro); Dallas – Florida (četvrtak, 2 ujutro); Boston – Philadelphia (petak, 1:30 ujutro); New Jersey – NY Rangers (subota, 1 ujutro).

Tampa Bay Lightning je branitelj naslova prvaka, opet. U prošlosezonskom finalu su svladali Montréal Canadiense 4:1 u seriji na četiri pobjede i tako drugi puta za redom osvojili Stanleyjev kup, ukupno treći puta u njihovoj povijesti.

Ove sezone treći uzastopni naslov bit će im teže osvojiti, jer je NHL bogatiji za jednu momčad. 30. travnja ove godine Seattle Kraken je i službeno postao 32. klub u ligi, a 21. lipnja održan je draft proširenja (Expansion Draft) na kojem je Seattle odabrao 31 igrača za svoj roster.

Za razliku od protekle sezone, uvelike uvjetovane epidemiološkim uvjetima koje je diktirala pandemija korona virusa, nova sezona vraća se starom formatu odigravanja utakmica. Tako ćemo opet gledati dvije konferencije: Istočnu i Zapadnu te četiri divizije: Atlantic, Metropolitan, Central i Pacific sa po 8 momčadi u svakoj. Svaka će momčad odigrati po 82 utakmice u sklopu redovnog dijela sezone.

Redovna sezona trajat će od 12. listopada do 29. travnja kada bi trebalo početi doigravanje. Odlična je vijest da su čelnici NHL-a uspjeli sklopiti sporazum s međunarodnom hokejaškom federacijom (IIHF-om) o nastupu NHL igrača na olimpijskim igrama u Pekingu u veljači 2022, što znači da će za vrijeme održavanja igara trajati pauza u ligi.

Ove sezone također su planirane utakmice na otvorenom. Tradicionalni novogodišnji Winter Classic bit će održan 1. siječnja u „državi hokeja“ – Minnesoti, u Minneapolisu na baseball stadionu Target Field, a sučelit će se Minnesota Wild i St. Louis Blues. 26. veljače održat će se dvoboj u sklopu Stadium Series na stadionu Nissan u Nashvilleu, a igrat će Nashville Predatorsi i Tampa Bay Lightning.

Konačno, za sve Kanađane važan, Heritage Classic bit će odigran 13. ožujka na Tim Hortons Fieldu u gradu Hamiltonu, pokrajina Ontario, između Buffalo Sabresa i Toronto Maple Leafsa.

All-Star utakmica održat će se po prvi puta ikada u T-Mobile Areni u Las Vegasu. Vrijeme održavanja je 5. veljače, a nakon All-Star vikenda igrači putuju na Olimpijadu.

Nova sezona nesumnjivo će biti spektakularna. U mnoštvu utakmica, gotovo svaki dan na programu, između ostalog opet ćemo na djelu gledati najbolji tandem lige McDavid/Draisaitl iz Edmonton Oilersa i nanovo se uvjeriti da je Connor McDavid najbolji igrač na planetu i šire.

Pratit ćemo Aleksandra „Velikog“ Ovječkina u njegovom lovu na rekord Waynea Gretzkog.

Foto: Patrick Smith / Staff

Vidjet ćemo može li Tampa i treći puta zaredom osvojiti jedan od najprestižnijih sportskih trofeja i možda zaslužiti titulu „dinastije“, a osobito će zanimljivo biti pratiti novu momčad, Seattle Kraken, u
njihovom nastojanju da ponove uspjeh zadnje ekspanzijske momčadi, Vegas Golden Knightsa i u njihovoj prvoj sezoni zaigraju u Stanley kup finalu, a tko zna, možda odu i korak dalje od Vegasa i ispišu povijest.

Kako god bilo, opskrbite se zalihama kave i vježbajte budnost, jer NHL se vratio i bit
će fenomenalan.