McDavid i Draisaitl upisali su svoje 200. golove za Edmonton

Hokej 25. lis 202116:59 > 19:57

Seattle Kraken je u noći sa subote na nedjelju odigrao svoju prvu utakmicu pred 17 151 gledatelja u dvorani Climate Pledge Arena u Seattleu Pripremio Nikola Hodalj

U drugom ovosezonskom izdanju rubrike „Backcheck“, osvrćemo se na tjedan od 18. listopada do 24. listopada u NHL-u. Glavni događaj tjedna bio je vezan za najnovijeg člana lige, Seattle Kraken, koji je u noći sa subote na nedjelju odigrao svoju prvu utakmicu pred 17 151 gledatelja u dvorani Climate Pledge Arena u Seattleu. Bio je to dugo iščekivani spektakl, no geografski rivali, Vancouver Canucksi uspjeli su ipak malo pokvariti slavlje nadvisivši Kraken s 4:2.

Inače je tijekom prošlog tjedna odigrano 48 utakmica od čega ste 12 susreta mogli pratiti u izravnom prijenosu na programima Sportkluba. Kao i u prvim danima otvaranja nove sezone momčadi su bile učinkovite. Ukupno su zabijena 292 gola, odnosno 6.08 po utakmici. Trenutno su najefikasnije momčadi lige Edmonton Oilersi s 24 postignuta pogotka nakon 5 odigranih utakmica te St. Louis Blues i Florida Panthersi sa po 22 zabijena gola u 4 utakmice. Navedeni klubovi, uz Carolina Hurricanese, su ujedno i najbolje momčadi lige u ovom trenutku i jedine koje su i dalje stopostotne.

NHL

Najveću su pobjedu prošli tjedan ostvarili Pittsburgh Penguinsi kod kuće protiv Toronto Maple Leafsa. Bilo je 7:1 za Pingvine. Njihov je trijumf tim veći, jer su ga ostvarili bez čak petorice ključnih igrača: Sidneya Crosbya, Evgenija Malkina, Krisa Letanga, Jeffa Cartera i Bryana Rusta, dok su Leafsi bili u najjačem sastavu.

Najviše je pogodaka (11) palo u trima susretima: Arizona – St. Louis 4:7 (ovo je već drugi puta ove sezone da Bluesi zabijaju nekome sedam komada); Anaheim – Edmonton 5:6 i Minnesota – Winnipeg 6:5 (nakon produžetka).

NHL

Na Istoku, u sklopu divizije Metropolitan, razbudili su se NY Rangersi koji su nakon poraza u prve dvije utakmice sezone ostvarili 4 uzastopne pobjede i trenutno su vodeća momčad divizije ispred Caroline, Pittsburgha i Washingtona. U diviziji Atlantic vodeća je Florida ispred i dalje iznenađujućih Buffalo Sabresa, dinamičnih Detroit Red Wingsa i Bostona koji polako lovi zalet. Iznenađenje na Istoku je promjenjiva igra aktualnih prvaka Tampe koji nijednom u 5 utakmica nisu pobjedili u 60 minuta igre te katastrofalan start sezone za prošlosezonske finaliste, kultne Montreal Canadiense, koji su imali 5 poraza u 5 utakmica prije nego su konačno demolirali Detroit sa 6:1.

NHL

Na Zapadu glavnu riječ vode Connor McDavid, Leon Draisaitl i njihova vesela družina naftaša iz Edmontona, ali izvrsnima su se pokazali St. Louis Bluesi u prve 4 utakmice. odličan su dojam ostavili San Jose Sharksi i Minnesota Wild koji su tek nakon pet odigranih utakmica doživjeli svoje prve poraze. Dva kluba, nakon pet, odnosno šest odigranih utakmica i dalje čekaju na svoju prvu ovosezonsku pobjedu (jedini u ligi). To su Arizona Coyotesi i Chicago Blackhawksi. Najveći favoriti prema analizama, Colorado i Vegas, jako se muče. Avalanche nikako da ubace u višu brzinu, dok Vegas čami na posljednjem mjestu divizije Pacific sa svega jednom pobjedom iz pet utakmica. U obranu im ide jedino činjenica da igraju bez najboljeg dvojca: Pacioretty, Stone, no trebali bi se više ugledati na Pittsburgh koji je momčad s čak 14 različitih strijelaca u momčadi – najviše u ligi trenutno.

NHL

U drugom tjednu sezone prvi su puta neke mreže ostale netaknute. Adin Hill, vratar San Josea, prvi je vlasnik „shutouta“ ove sezone (pobjeda Sharksa nad Canadiensima 5:0). Nakon njega praznu je mrežu sačuvao i vratar Calgarya, Jakob Markstrom (Flames – Red Wings 3:0). No, apsolutna je senzacija vratar, sve boljih, NY Islandersa, Ilya Sorokin, koji je dva dana zaredom, i to oba puta u gostima (u pobjedi nad Arizonom 3:0 i Vegasom 2:0) upisao „shutout“ skupivši 26 obrana protiv Kojota i čak 42 obrane protiv Golden Knightsa.

NHL

I prošli tjedan „novaci“ su bili uspješni. Svoje prve golove u NHL karijeri zabijali su Jonathan Dahlen (Sharks), Dawson Mercer (Devils), Anton Lundell (Panthers), Cole Sillinger (Blue Jackets) i Lucas Raymond (Red Wings). Ovaj posljednji otišao je i korak dalje, točnije 3 koraka dalje postigavši svoj prvi hat trick u pobjedi Detroita nad Chicagom (6:3). Raymond i Joel Eriksson Ek (Minnesota) jedina su dva igrača prošli tjedan s hat trickom.

NHL

Od ostalih zanimljivosti prošlog tjedna treba izdvojiti da je centar Philadelphije, Derick Brassard postao 11. igrač u povijesti lige koji je zabio gol za 9 ili više različitih klubova. McDavid i Draisaitl upisali su svoje 200. golove za Edmonton i nastavili juriti prema igračkim legendama tog kluba (Gretzky, Kurri, Messier). Sergej Bobrovskij (Panthers) postao je tek treći ruski vratar u NHL-u s 300 pobjeda u karijeri.