Počinje nova sezona KHL-a

Hokej 31. kol 201814:20 > 14:33
Oleg Nikishin/Getty Images

Utakmicom između prošlosezonskog prvaka AK Barsa i najbolje momčadi regularnog dijela prvenstva SKA, bit će otvorena nova, 11. po redu sezona KHL-a. U njoj nas očekuje i jedna manja korekcija pravila po ugledu na NHL.

AK Bars iz Kazanja je prošlu sezonu okrunio osvajanjem trećeg naslova prvaka u povijesti kluba, a sada želi uspješno otvoriti novu sezonu protiv SKA iz Sankt Peterburga. Klub iz Tatarstana nije puno mijenjao svoj sastav tijekom ljeta, Vasili Tokranov je prešao upravo u SKA, a najzvučnija pojačanja su Artjom Mihejev, pridošlica iz Yugre i Pavel Padakin, bivši hokejaš Sočija. SKA je bio nešto aktivniji u dovođenju igrača, što je manje – više i običaj ovog kluba. Osim Tokranova, iz CSKA je stigao Andrej Kuzmenko, iz Amura Oleg Li, dok je Jaroslav Diblenko povratnik iz američke razvojne lige. Ukupno je 17 igrača stiglo u klub koji predvodi novi trener, a to je Ilja Vorobjov, stručnjak koji je prethodno osvojio titulu sa Metallurgom iz Magnitogorska.

Čelnici lige su na sastanku većinom glasova usvojili promjenu koja se tiče sistema bodovanja, pa će tako pobjednik utakmice od ove sezone za pobjedu dobivati po dva boda, a poraz poslije produžetka ili penala donosit će jedan bod, po ugledu na NHL. Prošlih sezona se za pobjedu u regularnom vremenu dobivalo 3 boda

U 11. sezoni od osnivanja, liga će brojati 25 članova. Trend širenja je prekinut prije par godina, a sada je u KHL-u 5 klubova manje nego prije 3 godine. Probleme je pred početak sezone imao i Avangard iz Omska, čija „Omsk Arena“ nije ispunjavala kriterije ovog natjecanja zbog problema sa temeljima, pa su čelnici ovog kluba rješenje pronašli u selidbi u moskovsku regiju. Slavni klub će svoje utakmice igrati u naselju Balašika, a ostaje nada da ovo kvalitetno natjecanje neće biti suočeno sa dodatnim organizacijskim problemima i odustajanjima klubova.