Anisin ponovno u Ledenoj

Medveščak će se u ponedjeljak (19:30) susresti s klubom u kojem igra sin legendarnog Vjačeslava Anisina.

Neftehimik je ruski klub smješten u Nižnjekamsku, gradu u pokrajini Tatarstan. Osnovan 1968., klub nadimak Petrokemičari nosi po svomu osnivaču, lokalnoj petrokemijskoj tvornici. Do 1995. su se natjecali u nižim ligama, a onda su osvojili VHL, tadašnju drugu ligu ruskog hokeja, i zaslužili promociju u najviši rang.
Najveći uspjeh 2009/2010. sezone
Sudjeluju u KHL-u od osnutka lige. Samo jednom u pet sezona nisu izborili doigravanje, a u tri su sezone ispali u prvoj rundi. Najveći uspjeh doživjeli su 2009/2010. kada su u prvoj rundi doigravanja s glatkih 3-0 izbacili Avangard Omsk, momčad u koju je tada na ledu predvodio moćni Čeh Jaromir Jagr. U ovu sezonu klub je ušao željan napretka u doigravanju pa je tako na klupu vraćen jedan od najiskusnijih ruskih trenera, Vladimir Krikunov, koji je već bio na klupi Neftehimika u prve tri sezone KHL-a, a u međuvremenu je još trenirao Bars i Baris.
Dva golmana koji će se tokom sezone izmjenjivati na ledu su Kanađanin Matt Dalton i perspektivni Rus Aleksander Sudnitsin. Obrana je doživjela velike promjene, otišli su gotovo svi glavni nositelji obrane prošle sezone, pa je tako odlični Renat Mamašev, koji je prošle godine prikupio za braniča pomalo nevjerojatna 42 boda i po tome bio najbolji u ligi, potpisao za Traktor, Jevgenij Blohin otišao je u Baris, Aleksander Selujanov u Avtomobilist, Sergej Rozin u Vitjaz, a Andrej Plehanov završio je u Sibiru. Iz Atlanta je doveden Dmitrij Kosmačjov, iz novokuznječkog Metalurga Stanislav Romanov, iz Spartaka Nikita Ščitov, a iz Barisa je stigao mladi Fjodor Beljakov.
Anisin ponovo u Ledenoj
Petrokemičari prošle godine nisu imali napadača koji bi se istaknuo pa je tako prošle sezone do brojke od 15 golova stigao jedino Finac Oskar Osala. Kapetan Maksim Pestuško prošle sezone nije se naigrao i prikupio je samo 20 bodova (od toga 8 golova) čime nije dosegao prethodnu sezonu u kojoj je imao 39 bodova i u klubu su odlučili poslati ga u moskovski Dinamo, odakle je zauzvrat pristigao Denis Tolpeko. Klub su još napustili Eduard Lewandowski (Avtomobilist), Aleksej Krutov (Spartak) i Tomaš Netik (Slovan), a pristigla su još tri pojačanja, Andrej Taratuhin iz Avangarda, iskusni Slovak Branko Radivojevič iz Spartaka i Mihail Anisin, sin legendarnog Vjačeslava koji je 1988/1989. igrao u Zagrebu. Mlađem Anisinu je Neftehimik već šesti KHL klub u kojem igra, a u ovu sezonu ušao je solidno prikupivši 7 bodova (od toga 3 gola) u 10 utakmica i susret u Ledenoj gdje je njegov otac uveseljavao domaće navijače u vrijeme kad je on tek bio rođen će mu zasigurno biti značajan.
Neftehimik je u sezonu ušao vrlo dobro, od 11 odigranih utakmica, samo su 4 puta napustili teren pognute glave, 5 puta su došli do punog plijena te imaju još po jednu pobjedu nakon produžetaka i izvođenja kaznenih udaraca, ali forma im je u blagom padu, u posljednje 3 utakmice upisali su samo dva boda. Medveščak, s druge strane, u utakmicu ulazi na krilima velikog niza od 5 pobjeda i zasigurno će htjeti razveseliti svoje navijače još jednim trijumfom u Ledenoj dvorani.

Author: KHL Medveščak