Eurobasket 2022 5. ruj 202216:20 > 16:27 0 komentara

U susretu 3. kola skupine C na EuroBasketu, košarkaši Hrvatske su u Milanu u neizvjesnoj završnici pobijedili Estoniju sa 73-70 (20-16, 13-13, 20-19, 20-22) osiguravši plasman u osminu finala. Eurobasket pratite na Sport Klubu.

Nakon uvodnog poraza od Grčke (85-89) i pobjede protiv Velike Britanije (86-65), Hrvatska je u trećem nastupu u milanskom Mediolanum Forumu slavila protiv Estonija (73-70) osiguravši osminu finala i put u Berlin. U zadnja dva kola razriješit će se s koje ćemo pozicije u nastavak natjecanja.

Hrvatska je imala problema na otvaranju susreta i nikako nije uspjela nametnuti svoj stil igre. Odabranici izbornika Damira Mulaomerovića imali su čak osam izgubljenih lopti, no uspjeli su prvu četvrtinu dobiti sa 20-16.

S dosta oscilacija naši su košarkaši nastavili i u drugoj dionici, srećom niti Estonci nisu blistali, pa se na poluvrijeme otišlo sa + 4 (33-29) za Hrvatsku. U prvom poluvremenu Dario Šarić je zabio devet, a Karlo Matković sedam koševa, dok su kod Estonaca najefikasniji bili Kristian Kullamae sa sedam i Siim Sander Vene sa šest koševa.

Hrvatska se odvojila na početku treće četvrtine na +7 (41-34), no Estonija se vratila smanjivši na samo koš minusa (45-44). Na otvaranju zadnje dionice Hrvatska se još jednom odvojila, ovoga puta na devet razlike (57-48), međutim,  Estonija je ponovo došla na koš zaostatka (59-58). Ipak, u nizvjesnoj završnici Hrvatska je pronašla put do pobjede.

Najefikasniji u hrvatskim redovima bili su Matković sa 17 koševa, Šarić sa 15 koševa i 12 skokova, te Jaleen Devon Smith sa 13 koševa i sedam asistencija. U suparničkim redovima najefikasniji su bili Vene sa 18 i Kotsar sa 17 koševa.

Hrvatska je ovom pobjedom barem privremeno preuzela vodstvo na ljestvici s pet bodova, dok Ukrajina i Grčka imaju po bod manje, ali i utakmicu manje.

Iduću utakmicu Hrvatska ima već sutra protiv Italije, a zadnji dvoboj u skupini je osmog rujna protiv Ukrajine.