(VIDEO) Pala tradicija: Sterling srušio Hrvatsku!

Euro 2020 13. lip 202116:51 > 22:31

Hrvatska je porazom na Wembleyu otvorila Euro 2020.

Engleska je s minimalnih 1:0 pobijedila Hrvatsku, a trenutak odluke dogodio se u 57. minuti kada je zabio Sterling.

Ofenzivac Manchester Cityja nastavio je tako sjajan niz u dresu Tri lava jer je sudjelovao kod 19 golova u zadnjih 17 utakmica (13 golova, šest asistencija).

Protiv jednog od favorita čitavog natjecanja Hrvatska je najvećih tijekom dvoboja bila u podređenom položaju. Engleski vezni red nametnuo se hrvatskom te preselio težište igre na polovicu terena koja je pripadala našim igračima, pa je u prvih pola sata lopta gotovo 70 posto vremena bila u nogama engleskih igrača. Hrvatska je, kao i na “generalnoj probi” prije tjedan dana protiv Belgije izgledala bezidejno u igri prema naprijed, dok protiv vrlo kvalitetnog suparnika nije mogla sačuvati svoju mrežu netaknutom.

Ipak, prvu priliku na utakmici Engleska je stvorila iz protunapada, Sterling je u 6. minuti primio loptu na sredini igrališta, sjurio se prema našem kaznenom prostoru i pravodobno uposlio Fodena koji je dolazio s lijeve strane. Uslijedio je odličan udarac mladog veznjaka, a pogodak je spriječila vratnica.

Samo dvije minute potom nakon udarca iz kuta za Englesku, lopta je stigla do Philipsa koji je pucao sa 20-ak metara, ali Livaković je iako pokriven na vrijeme reagirao i odbio loptu.

Uslijedilo je razdoblje igre u kojemu je i Engleska usporila tempo, kao da je i domaće igrače izmorila velika vrućina u Londonu, početkom susreta bilo je gotovo 30 stupnjeva celzija, pa je i Hrvatska malo došla do daha.

Jedini udarac prema suparničkom golu u prvom poluvremenu Hrvatska je uputila u 27. minuti, Vrsaljko je nekako uspio ubaciti loptu u kazneni prostor gdje ju je promašio Mings, no potom je Perišić pucao preko gola.

Početkom nastavka Engleska je ipak povela. Stones je okomitom loptom pronašao Philipsa, ovaj je iskoristio poskliznuće jednog hrvatskog igrača, osvojio 15-ak metara i zatim upultio loptu u trk prema Sterlingu. Engleski napadač je odmah po ulasku u kazneni prostor pucao i svladao Livakovića.

Samo četiri minute potom Engleska je propustila veliku priliku i za drugi gol. Monut je iskrao na lijevom krilu, ubacio na drugu vratnicu gdje je natrčao kane, no najbolji engleski strijelac je sa samo pet metara prebacio vrata.

Jedinu pravu priliku za poravnanje Hrvatska je imala u 65. minuti, Kovačićev udarac s distance je blokiran, lopta je pala na nogu Rebiću, no njegov udarac sa 12 metara nije bio precizan.

Pokušao je zatim hrvatski izbornik Dalić i s izmjenama, ubacio je Vlašića, Brekala, Petkovića i Pašalića, ali Hrvatska nije uspjela stvoriti pritisak prema engleskom golu. U posljednjoj sekundi susreta Pašalić je zapucao prema golu, no i njegov je pokušaj prohujao preko grede.

Prvi put europsko prvenstvo tako smo otvorili porazom, dok su Englezi u desetom pokušaju upisali prvu pobjedu.

U drugoj utakmici naše skupine u ponedjeljak igraju Češka i Škotska.

Hrvatska u drugom kolu u petak igra protiv Češke, dok Englezi isti dan igraju sa Škotima.