Domaćin samo pet puta slavio na otvaranju

Euro 2020 10. lip 20219:34 > 11:31 0 komentara
Grčka - Portugal
Guliver Image

Europsko nogometno prvenstvo 2020. otvorit će Italija i Turska u petak, 11. lipnja na rimskom stadionu Olimpico.

Na dosadašnjih 15 europskih smotri u uvodnim utakmicama domaćini su ostvarili samo pet pobjeda pri čemu je jedna izborena bacanjem novčića.

Španjolska je 1964. na Santiago Bernabeu nakon produžetaka pobijedila Mađarsku sa 2-1, Italija je četiri godine kasnije u Napulju pobijedila SSSR bacanjem novčića nakon što je susret završio bez golova.

Francuska je 1984. u Parizu pobijedila Dansku sa 1-0, Belgija je 2000. u Bruxellesu slavila protiv Švedske sa 2-1, a istim je rezultatom Francuska na posljednjem EP-u pobijedila Rumunjsku.

Na prvom europskom prvenstvu 1960. godine u Francuskoj nastupile su samo četiri ekipe, a obje polufinalne utakmice su igrane 6. srpnja. Međutim, dvoboj između Francuske i Jugoslavija na Parku prinčeva počeo je pola sata ranije od okršaja SSSR-a i ČSSR-a.

U sjajnom dvoboju prepunom prekreta Jugoslavija je pobijedila Francusku sa 5-4. Milan Gajić je doveo goste u vodstvo u 11. minuti, no samo 60 sekundi kasnije Jean Vincent je izjednačio. “Tricolori” su potom imali 3-1 i 4-2, no Jugoslavija je velikim preokretom stigla do pobjede. Za domaćine su zabili Francois Heutte (43, 62) i Maryan Wisniewski (53), a za Jugoslaviju Ante Žanetić (55), Tomislav Knez (75) i Dražan Jerković (78, 79).

Uvodna utakmica EP-a 1968. između Italije i SSSR-a u Napulju sasvim sigurno bila je jedna od ‘luđih’, a “Azzurri” su prošli dalje bacanjem novčića.

Jedno od najvećih izenađenja priredila je Grčka 2004. koja je u Portu u uvodnom susretu pobijedila Portugal sa 2-1. Karagounis (7) i Basinas (51-11m) doveli su Grčku do 2-0 prednosti, a u posljednjim trenucima susreta Ronaldo je smanjio.

Zanimljivo, Portugal i Grčka su igrali i posljjednju utakmicu na EURO-u 2004. godine, a ponovo su slavili Grci osvojivši naslov europskog prvaka. Pogodak odluke zabio je Charisteas u 57. minuti.

Na posljednjem EP-u 2016. u Francuskoj, domaćin je pobijedio Rumunjsku sa 2-1.