Božić: Hrgović bi dobio Wildera, a jako teško Furya

SK Fight 1. lis 202017:05 > 17:11
sportklub

U Sportklubovom podcastu gost je bio Stjepan Božić, svjetski prvak u supersrednjoj kategoriji iz 2005. godine

Filip Hrgović, hrvatski teškaš je nakon nove pobjede protiv Grka Alexandrea Kartozija, nokautom u drugoj rundi naparavio još jedan korak u svojoj profesionalnoj karijeri. O trenutnoj situaciji u boksu u našem smo podcastu razgovarali sa Stjepanom Božićem. Najprije smo se vratili u 2005. godinu. U Zagrebu je 2005. godine Stjepan Božić postao svjetski prvak po WBF u supersrednjoj kategoriji. Za pojas se borio protiv Australca Nandera Hadana.

– Deset dana prije meča, od stresa i napora pao mi je imunitet. Cijela usta su mi bila u herpesu. Dvadesetpet godina sam u ringu, boks je iznimno naporan tjelesno, ali boks je psihički i mentalno duplo teži. Nemate pravo na grešku, a greška je poraz, jer vas promotori odmah drukčije gledaju, teže se uspinjete na ljestvici i teže ćete dobiti pravu borbu. U tenisu imate cijelu sezonu, možete izgubiti 100 ili 150… mečeva, deset dobijete, ali pravih, na velikim turnirima i vi ste uspjeli. Na sreću dobio sam taj meč i to je bio veliki trenutak za mene – rekao je Stjepan Božić.

SK: Nakon pobjede obranu ste imali u Zadru nekih pet mjeseci kasnije.
– Julio Cesar Vasquez je došao u Zadar i bio je to jako težak meč. Morate pobijediti za publiku koja navija za vas Tornado je bio fantastičan, to što sam kao Zagrepčan doživio u Zadru, to je bilo nezaboravno. Na kraju te borbe svi smo se zajedno veselili.

SK: Porazima protiv gruzijskog boksača Davida Gogijašvilija u Oldenburgu 4. ožujka 2006. na bodove[1], pri čemu mu je sudac dva puta odbrojavao (kojim nije izgubio naslov), a posebice nakon poraza klasičnim nokautom u 2. rundi od ukrajinskog boksača Vitalija Cipka 23. rujna 2006. u Wetzlaru, njegov napredak u boksačkoj karijeri je bio zaustavljen.

– Lijepo se sjetiti tih dana. Danas mi nedostaje taj adrenalin, to iščekivanje borbe, teško je to nekome objasniti tko nije to bio u takvoj situaciji. Često vrtim  taj film dok sam bio aktivan u ringu.

SK: Hrvatski boks u ovom trenutku ima borca od kojeg se očekuje i napad na svjetski naslov u najcijenjenijoj kategoriji. Hrgović je u ovom trenutku u fokusu. Svi se pitaju koliko u svjetskim razmjerima zapravo vrijedi?

– Filip trenutno pripada u top 5 teškaša svijeta. Kada iza vas stoji Sauerland Promotian onda znate da ste u pravim rukama. U profi boksu ne postoje kvalitetniji menadžeri. Njima je u interesu da vi napravite posoa, da osvajate titule. Dobar promotor vam gradi karijeru. Njima je u interesu zaraditi novac. Sve ono što su uložili u boksača, sve to treba vratiti i zaraditi. Sport je odavno prestao biti samo sport, to je posao, industrija. Hrgović će dobiti sve jače i bolje suparnike, to je neminovnost. Njegova će se karijera ubrzati i zbog covida 19. Svi su ciklusi drukčiji i gospodarski i sportski, tako da će on dobiti priliku nešto brže.

SK: Protiv koga po vama Hrgović ima najviše izgleda u ovoj velikoj trojci – Wilder, Fury, Joshua?
– Deontey Wildera bi možda i nokautirao, bez obzira što je on razarač. Tyson Fury je viši duži jako je nezgodan, izuzetan tehničar, mekan, a može udartiti. Ima više od 120 kg može udariti. Anthony Joshua, koji ima tri od četiri pojasa bi bio veliki izazaov, ali mislim da bi Hrgović mogao s njim. Ponavljam gotovo sam siguran da bi dobio Wildera. On je sparirao s njim i s Heyemo. Filip je tad bio bolji i opasniji od njega.

Al Bello/Getty Images

SK: Imamo još dva jako dobra teškaša Milasa i Babića? Koji je njihov doseg?
– Ono što je pokazao Petar dosad je prije svega veliki talent, najveći možda od svih naših teškaša. No čuo sam da ima probleme s trenerom i promotorom. Za rezultat morate mati iza sebe pravi boksački tim. Petar je talentom sposoban za vrhunske rezultate, nadam se da će doći u priliku da napadne svjetsku titulu.

SK A Babić?

– Alenu Babiću se divim zato što je sve napravio sa svojim rukama. Ima predispoziciju da može napraviti nešto veliko.

Ivana Habazin, naša sjajana boksačica se trebala boriti za titulu, a prije borbe njen trener je napadnut, pa se borba odgodila?
– Borcu prije meča sve vam smeta, a ne da vam napadnu nekog bliskog to nije normalna situacija. I da se meni dogodilo niti ja ne bih boksao. Vaš trener pa to ste vi. Osoba kojoj vi najviše vjerujete. Ivana je ušla nakon toga u ring i izgubila. Nakon toga je promijenila trenera, a sada u Americi traži novog promotora i ima želju ponovno biti izazivačica.