SKener: Kovačić – život izvan sjene Luke Modrića

Blog 12. ruj 202118:12 0 komentara
AP Photo/Petr David Josek

Zlatko Dalić, izbornik Vatrenih, nakon sedam rujanskih bodova uvjeren je da će Mateo Kovačić biti dostojna zamjena za Luku Modrića.

Tko je Mateo Kovačić? Genijalni i vječni talent koji sporo sazrijeva ili mačak u vreći? Mateo je redakcijska tema dvojice kolega koji upravo imaju oprećna mišljenja. Zabavno ih je slušati. A, iskreno, Mateo im iz tjedna u tjedan, ma iz godine u godinu zapravo nudi puno materijala.

Bila je zima 2007. godine, sjedio sam u Zadru s Tomom Bašićem. Otkrivao mi je tajnu o Luki Modriću, prije nego što će dobiti prvu statuu Stjepana Sikirice u izboru Večernjeg lista za najboljeg Nogometaša godine, a u jednom trenutku mi je rekao što mi je zvučalo kao “SF priča”.
“Luka će biti najbolji vezni igrač na svijetu.”
Jedanaest godina kasnije Tomo Bašić nažalost nije dočekao potvrdu svojih riječi – Modrićev Ballon d’Or.

Oko Matea Kovačića, sjećam se, još kao četrnaestogodišnjeg klinca pričale su se bajke. Bilo je puno hrabrih najava da će Mateo napraviti blistavu nogometnu karijeru. Što se dogodilo na njegovom putovanju?

Osim nogometnih stručnjaka odgovor na ovo pitanje trebali bi nam dati i neki ljudi koji su završili druge fakultete. Je li birao pogrešne klubove, je li bio premalo odlučan da svoj talent dokazuje u kontinuitetu, ili je pak trebalo samo proći vrijeme sazrijevanja – na to pitanje odgovor nažalost nemam.

Puno puta sam čuo teoriju da Mateo Kovačić nije mogao izaći iz sjene Luke Modrića. Real je prepoznao Kovačićev talent, a on tamo nije uspio ostaviti onakav trag kakav su vodeći ljudi najvećeg svjetskog kluba očekivali. U dresu Vatrenih slična situacija. Je li Luka Modrić gušio Matea Kovačića? Moj bi odgovor bio – Ne. Pravi će trener pronaći mjesto za obojicu. No, isto tako, Mateo je morao biti na najvišoj mogućoj razini da bi mogao igrati zajedno s Lukom Modrićem.

Ono što je definitivno, Mateo i Luka neće igrati zajedno u klubu. Pitanje je zapravo i koliko će još zajedničkih utakmica odigrati u Vatrenom dresu?
Kovačić će idućih 10-ak godina biti nositelj naše reprezentacije, on može dostojno zamijeniti Luku Modrića i mislim da je Mateo taj koji će hrvatsku reprezentaciju nositi u idućim godinama.

U rujanskoj akciji Vatrenih Kovačić je nekoliko puta pokazao da to može biti tako, a definitivno je to potvrdio u posljednjoj prvenstvenoj utakmici Chelsea protiv Aston Ville. Gol i asistencija te dojam koji će ostaviti prostor da se Dalićeve riječi na kraju i obistine.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!