Perez senzacionalno slavio na VN Monaka!

Automoto 29. svi 202218:05 > 18:20 1 komentar
Cristiano Barni via Guliver Images

Sergio Perez ostvario je prvu pobjedu u sezoni i treću u karijeri nakon fantastičnoga vikenda u Monaku i kaotične utrke s dva prekida, a na postolju su završili i Carlos Sainz u Ferrariju i Max Verstappen u drugom Red Bullu.

Snažan pljusak odgodio je početak VN Monaka, a početak kruga za zagrijavanje odgođen je na 15:16 sati. Svi vozači morali su startati na punim kišnim gumama zbog kiše koja je počela padati desetak minuta prije 15 sati, piše MaxF1.net.

Budući da je kiša pojačala, vozači su startali iza sigurnosnoga automobila i nakon dva kruga odlučeno je da će utrka biti prekinuta s crvenom zastavom dok se uvjeti ne poboljšaju.

Kiša je prestala nešto prije 16 sati tako da je u 16:05 počeo novi formacijski krug iza sigurnosnoga automobila.

Latifi i Stroll dotaknuli su ogradu već u formacijskom krugu – Stroll je zaradio puknuće stražnje desne gume, a Latifi je morao u boks po novo prednje krilo.

Start je bio leteći nakon što se povukao sigurnosni automobil iza kojega se vozilo dva kruga, a vodeći vozači zadržali su svoje pozicije.

Kad se staza krenula sušiti neki su prešli na intermediate gume, a neki poput Sainza su čekali trenutak a prijeđu na gume za suho.

Leclerc je bio najveći gubitnik prolaska kroz bokseve jer je ušao u boks po intermediate gume, kao i vozači Red Bulla, ali kad ga je Ferrari pozvao po set hard guma morao je čekati da prvo posluže Sainza koji je bio ispred na stazi.

Zato je Leclerc pao na četvrto mjesto iza Pereza, Sainza, Verstappena, a Schumacher se razbio u 30. krugu i izazvao prekid utrke kako bi se popravile barijere nakon što je ranije odustao i Magnussen zbog kvara na sustavu hlađenja.

Utrka se nastavila iza sigurnosnoga automobila koji je poveo vozače u leteći start, a vozači su za vrijeme prekida mogli promijeniti gume i izvršiti popravke na svojim bolidima.

Vozači Red Bulla stavili su nove setove medium guma dok su se vozači Ferrarija odlučili za deset krugova stari hard na kojem su vozili i prije prekida.

Utrka se vozila do isteka vremenskoga ograničenja od tri sata, a do kraja nije bilo promjena pozicija među osvajačima bodova pa je Perez ostvario treću pobjedu u karijeri i drugu za Red Bull.

Sainz je završio drugi za Ferrari, kao i prošle godine, a Verstappen je upotpunio pobjedničko postolje za Red Bull ispred razočaranoga Leclerca u drugom Ferrariju koji je prvi puta završio VN Monaka.

Russell je još jednom bio sjajan za Mercedes na petom mjestu ispred Norrisa u McLarenu koji je u završnici ušao u boks po nove medium gume i odvozio najbrži krug jer je imao veliku prednost ispred Alonsa u Alpineu.

Alonso je bez problema zadržao Hamiltona u dvoboju za sedmo mjesto, a deveti je na stazi završio Ocon koji je dobio pet sekundi kazne za sudar s Hamiltonom u prvom zavoju pa je pao na 11. mjesto iza Bottasa i Vettela.

Bottas je nakon starta s 12. mjesta osvojio dva boda za deveto mjesto, a Vettel u Aston Martinu osvojio je posljednji bod na današnjoj utrci.

Iduća utrka vozi se za dva tjedna u Azerbajdžanu.