Na današnji dan: Alonsova jedina F1 pobjeda u Melbourneu

Automoto 2. tra 202111:01 0 komentara

Fernando Alonso na današnji je dan 2006. ostvario jedinu pobjedu u Australiji nakon što je startao iza Jensona Buttona u Hondi i prestigao ga odmah nakon povlačenja sigurnosnoga automobila.

Alonsu je ova pobjeda bila druga u sezoni u prve tri utrke, a na preostaloj utrci u Maleziji bio je drugi nakon što mu je momčad u Q3 nasula previše goriva.

U prvoj utrci u Bahrainu je u vrlo tijesnoj završnici pobijedio Michaela Schumachera u Ferrariju i time nagovijestio njihov duel za pamćenje u godini vrlo brzih bolida i zasad posljednjoj godini rata gumara. Bila je to ujedno i prva godina za nove 2,4-litrene V8 motore i posljednja godina neograničenih broja okretaja.

Button je sjajnim krugom osvojio pole position (1:25.229), četiri desetinke ispred Fisichelle, pet desetinki ispred Alonsa, a dva McLarena na četvrtom i petom mjestu bili su unutar sedam i pol desetinki, Buttonu je to bio treći od ukupno osam pole positiona u karijeri (prvi je osvojio u San Marinu 2004., a drugi u Kanadi 2005.).

Buttonu je pred samim ciljem na spektakularan način otkazao Hondin motor pa je izgubio četvrto mjesto od Fisichelle i na kraju završio deseti.

Michael Schumacher razbio se u 32. krugu nakon što je preširoko izašao iz posljednjeg zavoja i izgubio stražnji kraj svoga Ferrarija F248F1. Nijemac je u krugovima prije sudara bio vrlo brz, ali je malo pretjerao u želji da ulovi Buttona koji je bio 1.4 sekunde ispred njega.