Leclerc pobjednik Velike nagrade Austrije

Automoto 10. srp 202216:38 > 17:03
Guliver Images

Charles Leclerc ostvario je prvu pobjedu nakon VN Australije nakon što je u dramatičnoj završnici uspio zadržati Maxa Verstappena unatoč problemu s pedalom gasa, a Carlos Sainz odustao je u završnici nakon kvara na motoru.

Sainz je 14 krugova prije kraja bio na putu prema drugom mjestu i spremao se za napad na Verstappena koji je bio na starijim gumama, ali u tom trenutku Ferrarijev motor pokvario se uz oblak dima i plamen što je izazvalo uvjete virtualnoga sigurnosnoga automobila, donosi MAXf1.net.

Svi vozači odlučili su se za medium gume na startu osim Zhoua, Tsunode, Vettela i Alonsa, a Bottas je startao iz boksa zbog promjene motora i stražnjega krila.

Perez je bio u duelu s Russellom u četvrtom zavoju prvoga kruga, zauzeo vanjsku stranu, ali Russell ga je prednjim lijevim kotačem izvrtio i kasnije za to dobio pet sekundi kazne dok je Meksikanac pao na začelje i ušao u boks po hard gume.

Leclerc je prvi puta napao Verstappena u borbi za prvi mjesto u trećem zavoju 10. kruga, ali taj pokušaj nije urodio plodom, za razliku od 12. kruga kad ga je napao s unutanje strane četvrtoga zavoja i preuzeo vodstvo.

Verstappen ubrzo ulazi u boks u 14. krugu i uzima novi set hard guma, krug iza Russella, a Nizozemac u 18. krugu prestiže Hamiltona u četvrtom zavoju koji još nije bio u boksu.

Ferrarijevi vozači svoje su prve promjene guma obavili kasnije od Verstappena – Leclerc je medium zamijenio hardom u 26. krugu i vratio se na treće mjesto, 6.5 sekundi iza Verstappena dok Sainz ulazi krug kasnije i obavlja istu promjenu.

Hamilton je svoju promjenu guma obavio u 28. krugu, a Verstappen drugi puta u boks ulazi na kraju 36. kruga i opet uzima novi set harda.

Iako se činilo da bi Ferrari mogao doći do kraja utrke sa samo jednom promjenom guma, to se ipak nije dogodilo pa je Leclerc drugi puta ušao u boks na kraju 49. kruga i opet uzeo novi set harda, a Verstappena je sustigao i prestigao u 53. krugu na ubrzanju iz trećega zavoja.

I dok se Sainz pripremao učiniti isto u 57. krugu, Ferrarijev motor pokvario se uz oblak dima i plamen, a Sainz je užurbano izašao iz bolida i razočaran se vratio u boks.

To je izazvalo uvjete virtualnoga sigurnosnog automobila što je Verstappenu dalo šansu da treći puta promijeni gume, što je ispratio i Ferrari s Leclercom, tako da smo gledali uzbudljivu završnicu u kojoj je Leclerc uspio zadržati prednost ispred Verstappena unatoč problemu s pedalom gasa koja je ostala djelomično pritisnuta čak i kad bi Leclerc pustio gas.

Leclerc je ostvario treću pobjedu ove sezone ispred Verstappena koji je odvozio i najbrži krug i dodatni bod, a Hamilton je drugi put zaredom završio na trećem mjestu, a Russell je završio na četvrtom mjestu iza momčadskoga kolege.

Ocon je imao sjajnu utrku za Alpine koju je završio na petom mjestu i ostvario najbolji rezultat sezone, a Schumacher je briljirao za Haas i ostvario rezultat karijere na šestom mjestu, tjedan dana nakon što je ostvario prve bodove u karijeri na Silverstoneu.

Norris je uspio razdvojiti vozače Haasa na sedmom mjestu za McLaren ispred Magnussena u drugom Haasu koji je peti puta ove sezone završio u bodovima, a prvi puta su Haasovi vozači dvije uzastopne utrke oboje završili u bodovima što je američkoj momčadi pomoglo da prestignu AlphaTauri u borbi za sedmo mjesto u poretku konstruktora.

Ricciardo je završio deveti u drugom McLarenu, što mu je tek četvrto osvajanje bodova ove sezone, a posljednji bod osvojio je Alonso u Alpineu koji je startao 19.

Iduća utrka vozi se za tjedan dana u Francuskoj.