F1 na SK: Aston Martin F1 Team

Formula 1 20. ožu 202110:36 > 11:41
Foto: astonmartin

Novu sezonu Formule 1 ekskluzivno od ove sezone možete pratiti na kanalima Sportkluba. Iz dana u dan uoči početka sezone predstavit ćemo vam momčadi i vozače u novoj sezoni. Na redu je Aston Martin.

Puno ime momčadi: Aston Martin F1 Team

Službena web stranica: https://www.astonmartinf1.com/en-GB/

Sjedište: Northamptonshire, Velika Britanija

Šef momčadi: Otmar Szafnauer

Tehnički direktor: Andrew Green

Sportski direktor: Andy Stevenson

Komercijalni direktor: Stephen Curnow

Šef performansi: Tom McCullogh

Vozači: Sebastian Vettel, Lance Stroll

Šasija: AMR21

Pogonska jedinica: M 12 EQ Power +

Gume: Pirelli

Naplaci: BBS

Gorivo i maziva: Petronas

STATISTIKA (nakon 1960.)

 

Prva sezona: 1959.

Broj utrka: 5

Najbolji vozački plasman na kraju sezone: –

Najbolji konstruktorski plasman na kraju sezone: –

Pobjede, pole positioni, najbrži krugovi, mjesta na pobjedničkom postolju, mjesta u prvom startnom redu, krugova u vodstvu: 0

Bodovi: 2

Foto: astonmartin.com
Biografija (Force India + Racing Point)

Nakon što je legendarna momčad Jordana otišla u povijest na kraju 2005., kao i dvije momčadi u koje se transformirala u iduće dvije godine (Midland i Spyker), u Formulu 1 stigla je prva indijska momčad u povijesti sporta predvođena indijskim biznismenom Vijay Mallyjom koji je zajedno s Michielom Molom kupio Skyper za 88 milijuna eura uoči VN Belgije 2007.

Giancarlo Fisichella i Adrian Sutil potvrđeni su za 2008., a testni vozač bio je Vitantonio Liuzzi. Prvi Force Indijin bolid, VJM01, zapravo je bio dorađeni Spykerov F8-V11 iz 2007. koji je bio dorađeni Midland M16 iz 2006. pa je bilo jasno da u prvoj sezoni ne treba očekivati previše, unatoč snažnom Ferrarijevom V8 motoru.

Force India ojačala je svoj tehnički kadar dovođenjem Marka Smitha iz Red Bulla kako bi surađivao s Mike Gascoyneom s kojim je već radio i u Jordanu i Renaultu.

Foto: Guliver Image

Bez obzira na poboljšanja koja su donosili tijekom sezone, Force India sezonu je završila na pretposljednjem, 10. mjestu ispred Super Agurija.

Zato je Mallyja ubrzo nakon kraja sezone objavio da je postigao dogovor s McLarenom i Mercedesom koji će im od 2009. isporučivati svoje motore, mjenjače, hidrauliku i KERS sustav. Također, momčad se dodatno pojačala inženjerima od kojih su mnogi stigli upravo iz McLarena, a 36-godišnji James Key, koji je u Jordanu od 1998., postao je tehnički direktor uz Marka Smitha koji je bio direktor dizajna.

Suradnja s McLarenom i Mercedesom pokazala se punim pogotkom za Force Indiju, bez obzira što je VJM09 bio dizajniran za Ferrarijev motor i njihov KERS sustav.

James Key, današnji tehnički direktor Toro Rossa, kasnije je priznao da su uoči početka sezone razmišljali o dvostrukom difuzoru, kojeg su u Australiji imali samo Brawn, Toyota i Williams, ali odustali su od ideje jer su bili uvjereni da neće biti dozvoljen.

Kad je FIA dala zeleno svjetlo dvostrukim difuzorima, koji će u F1 ostati i 2010., Force Indija je, kao i većina drugih momčadi, krenula u razvoj vlastite inačice koju su prvi puta koristili u Bahrainu.

Bez obzira na poboljšanu formu, Force India je na prve bodove morala čekati do 12. utrke sezone u Belgiji. Ali čekanje se itekako isplatilo.

Force India VJM09 bila je savršeno prilagođena niskim downforce zahtjevima staze Spa Francorchamps što je uz pomoć snažnog Mercedesovog motora bila dobitna kombinacija. Giancarlo Fisichella kvalificirao se na pole position (i to bez KERS sustava) u izuzetno napetim kvalifikacijama u kojima se prvih devet vozača nalazilo unutar 0.480 sekundi, a u utrci je završio drugi nakon što ga je Raikkonen u Ferrariju pomoću KERS sustava prestigao nakon povlačenja sigurnosnog automobila.

Foto: Guliver Image

Fisichella je ipak završio drugi s manje od sekunde zaostatka za Kimijem uz najbrži krug utrke čime je jasno pokazao brzinu bolida na stazama s niskim downforce zahtjevima.

Force India bila je konkurentna i u Monzi gdje je Fisichella prešao u Ferrari kako bi zamijenio nedovoljno konkurentnog Badoera, a Sutil se kvalificirao drugi i završio četvrti iza dva Brawna i Raikkonena u Ferrariju.

Pole position, pobjedničko postolje i najbrži krug u Belgiji nisu bili dovoljni da se Force India pomakne s pretposljednjeg mjesta u poretku konstruktora pa su sezonu završili deveti s 13 bodova, ispred Toro Rosso Ferrarija koji je imao pet bodova manje.

Adrian Sutil zadržan je i 2010., a Fisichellu je zamijenio Liuzzi. Za razliku od 2009., momčad je 2010. postala redoviti osvajač bodova koje su osvajali na devet od prvih deset utrka, ali rezultati poput onih iz Spa i Monze 2009. su izostali.

Sezonu 2010. obilježile su dvije tehničke inovacije koje su predstavili Red Bull (ispušni difuzor) i McLaren (F-duct) pa je i Force India svoje resurse usmjerila upravo u ta dva područja. F-duct uveli su u Turskoj, a ispušni difuzor najprije su isprobali u Mađarskoj na slobodnim treninzima i koristili ga u Belgiji.

Bez obzira na to, forma Force Indije pala je u drugom dijelu sezone pa su na posljednjih devet utrka samo triput osvajali bodove, među ostalim i u Belgiji gdje je Sutil bio peti, a Liuzzi deseti, što je najbolji rezultat za momčad u cijeloj sezoni.

Foto: Guliver Image

Indijska momčad 2010. je ostvarila tada rekordan plasman u svojoj trogodišnjoj povijesti završivši na sedmom mjestu u poretku konstruktora sa 68 bodova, samo bod iza šestoga Williamsa.

Sutil je ostao u momčadi i 2011., a Liuzzija je zamijenio aktualni DTM prvak Paul di Resta. Za razliku od 2010., start nove sezone nije bio tako dobar iako su bodove osvojili na prve dvije utrke, ali na idućih sedam bodove su osvajali samo dvaput, u Monaku i Valenciji.

Novi VJM04 nije bio senzacionalan bolid, ali bio je dovoljno brz i pouzdan da u drugom dijelu sezone počnu ostvarivati bolje i konstantnije rezultate. Nakon što su na prvih devet utrka osvojili 12 bodova, u preostalih deset osvojili su čak 57 bodova, uključujući sjajne rezultate u Singapuru i Brazilu gdje su osvojili po 12 bodova.

Sezonu 2011. završili su na šestom mjestu, što je jedno mjesto bolje nego 2010., uz jedan osvojeni bod više (69).

U listopadu 2011. momčad je kupila Sahara India Pariwar, točnije uložila je 100 milijuna dolara u zamjenu za 42.5% udjela u momčadi. Osnivač Vijay Mallya i dalje je držao 42.5%, a preostalih 15% pripada obitelji Mol. Novo ime momčadi za 2012. je ‘Sahara Force India’.

Sutil je na kraju 2011. napustio momčad, a zamijenio ga je testni vozač Nico Hulkenberg koji je postao momčadski kolega Paulu di Resti.

Force India je 2012. solidno ušla u sezonu i bodove osvojila na pet od prvih šest utrka, a najbolji rezultat cijele sezone ostvarili su u Valenciji gdje je Hulkenberg bio peti, a di Resta sedmi.

Kako je sezona odmicala, tako je i Force India postajala sve jača pa su bodove osvajali na posljednjih devet utrka i ukupno osvojili 40 bodova više nego 2011. uz jednu utrku više u kalendaru. Ipak, to im nije bilo dovoljno za ponavljanje prošlogodišnjeg uspjeha i 6. mjesta u poretku jer su završili sedmi (109 bodova), 17 bodova iza šestoga Saubera.

Hulkenberg se na kišnoj utrci Brazilu borio s McLarenovim vozačima za pobjedu, ali nakon sudara s Hamiltonom završava tek peti čime propušta veliku priliku za prvo postolje u karijeri i prvo postolje za Force Indiju od Belgije 2009.

Sutil se vratio u momčad 2013., a Paul di Resta zadržan je i treću sezonu zaredom. Force India je 2013. započela vrlo dobro s deset bodova na prvoj utrci u Australiji, a nakon dvostrukog odustajanja u Maleziji bodove su osvajali na idućih šest utrka.

Foto: Guliver Image

Na prvih osam utrka osvojili su 59 bodova i nalazili se na sjajnom petom mjestu u poretku iza nedodirljive četvorke Red Bull, Mercedes, Ferrari i Lotus, ali od VN Njemačke uslijedio je pad forme pa su na idućih pet utrka osvojili samo tri boda.

Petnaest bodova osvojenih u Indiji i Abu Dhabiju popravilo je dojam i pomoglo Force Indiji da sezonu završe na šestom mjestu, 20 bodova ispred Saubera i 45 bodova iza McLarena koji ih je prestigao zahvaljujući dobroj seriji rezultata u drugom dijelu sezone.

I Sutil i di Resta napustili su momčad na kraju 2013., a u Force Indiju se vratio Nico Hulkenberg iz Saubera. Drugi vozač postao je Sergio Perez, također bivši Sauberov vozač koji je 2013. imao neuspješnu epizodu u McLarenu.

Sezona 2014. označila je početak stabilnosti što se vozačke postave tiče budući da su Perez i Hulkenberg za momčad vozili tri uzastopne godine, a u prvoj sezoni ponovili su šesto mjesto u poretku konstruktora koje su ostvarili i 2011. i 2013.

Mercedes je bio daleko ispred Ferrarija i Renaulta kad je riječ o novim hibridnim pogonskim jedinicama što je Force India sjajno iskoristila, a Perez je momčadi donio prvo postolje od Belgije 2009. kad je u Bahrainu završio treći.

Force India 2014. nije osvojila bodove na samo dvije utrke, u Mađarskoj i Austinu, a iako nije bio na postolju Hulkenberg je završio deveti u poretku vozača, jedno mjesto i 37 bodova ispred Pereza.

Za razliku od prethodnih sezona, Force India je 2015. završila u puno boljoj formi nego što je započela sezonu. Zbog financijskih teškoća prve testove odradili su sa starim bolidom, a poboljšanja su ostavili za planirano uvođenje B-specifikacije bolida koji je trebao profitirati od vremena provedenog u Toyotinom zračnom tunelu u Kolnu.

Novi VJM08B prvi je put testiran u Austriji na sezonskom testu nakon trkaćeg vikenda, a prvi se put pojavio na utrci na Silverstoneu gdje je bilo jasno da je riječ o velikom napretku. Pozornost je privukao i inovativan nos bolida koji je imao dvije ‘nosnice’ što je bilo jedinstveno rješenje.

Hulkenberg je u lipnju s Porscheom osvojio prestižnu utrku 24h Le Mansa i tjedan nakon toga vratio se šestim mjestom na VN Austrije, ali Perez je bio glavna zvijezda drugoga dijela sezone u kojem je osvojio još jedno postolje za Force Indiju na VN Rusije.

Perez je u drugom dijelu sezone osvojio čak 63 boda, gotovo dvostruko više od Hulkenberga (34 boda) i završio deveti u poretku vozača, 20 bodova ispred momčadskog kolege.

Foto: Guliver Image

Force India je ostvarila rekordan plasman u svojoj povijesti i završila na petom mjestu u poretku konstruktora, daleko iza četvrtoga Red Bulla i daleko ispred šestoga Lotusa.

Praksa uvođenja B-specifikacije bolida tijekom sezone nastavila se i 2016., ali ovoga puta spremna je bila već za petu utrku u Španjolskoj. Prvih nekoliko utrka obilježio je manjak sreće iako se Perez u Kini kvalificirao sedmi, ali nova specifikacija bolida, posebno novo prednje krilo, okrenuli su tijek Force Indijine sezone.

Perez je ponovno momčadi donio pobjedničko postolje završivši treći u Monaku iza Hamiltona i Ricciarda, a uspjeh je ponovio na prvoj F1 utrci u Bakuu. Zahvaljujući značajno poboljšanom bolidu Force India je od desete utrke sezone na Silverstoneu bodove osvajala na svim utrkama.

Perez je 2016. bio jedan od tek dva vozača (uz Ricciarda) koji je završio sve utrke u sezoni (21 utrka), a završio je sedmi u poretku vozača, dva mjesta i 29 bodova ispred Hulkenberga koji je bio uspješniji u kvalifikacijama (12:9).

Hulkenberg se odlučio prijeći u Renault s kojim se isprve povezivalo Pereza, a Meksikanac je odlučio nastaviti karijeru u momčadi s kojom je proveo posljednje tri sezone.

Unatoč očekivanjima da će Force Indiju prestići sve jači McLaren i Renault, to se ipak nije dogodilo pa je momčad iz Silverstonea, koja je za 2017. promijenila boju u ružičastu zbog sponzora BWT, uvjerljivo zadržala četvrto mjesto u poretku konstruktora.

(Imaginechina via AP Images)

Za razliku od nekih prošlih sezona, Force India je tijekom godine zadržala impresivnu stopu razvoja bolida, ali nisu osvojili nijedno pobjedničko postolje. Perez i Ocon cijele su sezone bili vrlo blizu po performansama i završili sedmi (Perez) i osmi (Ocon) u poretku vozača.

Force India ne planira stati i 2018. najavljuju obranu četvrtoga mjesta iako će McLaren s Renaultovim motorom biti jači nego prošlih godina, a Renaultova tvornička momčad sve je jača i otvoreno ciljaju na četvrto mjesto u poretku.

Force India je sezonu 2018. započela s nedovoljno razvijenim, ali pouzdanim VJM11 s kojim su Perez i Ocon na prve tri utrke uspjeli osvojiti samo jedan bod, ali njihova tradicionalno jaka staza u Bakuu ponovno nije iznevjerila te je Perez završio treći u kaotičnoj četvrtoj utrci sezone i time postao jedini vozač koji se popeo na postolje 2018., a da ne vozi za Mercedes, Ferrari ili Red Bull.

Zbog teške financijske situacije poboljšanja za bolid su kasnila, a situacija je kulminirala u ljeto kada ih je Perez tužio zbog neisplaćenih plaća kako bi ih bacio u stečaj i spasio od bankrota pa je momčad imala nekoliko tjedana da pronađe nove vlasnike.

Konzorcij investitora na čelu s Lawrenceom Strollom kupio je momčad koja se već od VN Belgije zvala Racing Point, a iako su vozači zadržali osvojene bodove nova momčad nije naslijedila bodove koje je momčad osvojila po imenom Force India.

Bez obzira na tešku situaciju u prvom dijelu sezone, financijska injekcija poslala je dugoočekivane nove dijelove u proizvodnju pa je VJM11 u Singapuru dobio veliki paket poboljšanja koji ih je, zajedno s ostalim poboljšanjima na utrkama iza toga, držao konkurentnim za bodove do kraja sezone.

Perez je sezonu završio na osmom mjestu, sedam bodova iza Hulkenberga u Renaultu, a Ocon je završio 12., bod iza Alonsa u McLarenu. Momčad je završila sedma u poretku konstruktora iza McLarena, a da su im se priznali Force Indijini bodovi sezonu bi završili peti, između Renaulta i Haasa.

Hasan Bratic/AP Images

Zbog promjene vlasnika mjesto u momčadi i Formuli 1 izgubio je Ocon kojega je 2019. zamijeniti sin glavnoga investitora momčadi Lance Stroll, a momčad je 2019. završila sedma u poretku konstruktora dok je Perez završio deseti u poretku vozača.

Momčad se za 2020. odlučila kopirati Mercedesov koncept bolida s niskim nagibom podnice, ali i brojne druge detalje zbog čega su izazvali kontroverze i natjerali FIA-u da zabrani kopiranje bolida na temelju fotografija i 3D skenera nakon Renaultova protesta.

Bolid je bio izuzetno konkurentan i zauzeo drugi startni red iza Mercedesa na drugoj utrci sezone u Mađarskoj, a iako su u prosjeku imali treći najbrži bolid iza Mercedesa i Red Bulla momčad je 2020. završila četvrta u poretku konstruktora iza McLarena.

Za 2021. momčad je preimenovana u Aston Martin, u kojem Lawrence Stroll ima vlasnički udio, a umjesto Pereza doveli su četverostrukoga svjetskog prvaka Vettela koji će biti novi Strollov momčadski kolega.

Foto: astonmartin