Bottasu pole positionu, Mercedesu prvi startni red

Automoto 1. svi 202117:02 > 17:16
REUTERS/Marcelo Del Pozo

Valtteri Bottas osvojio je prvi pole position ove sezone i prvi od VN Sakhira 2020. pobijedivši momčadskoga kolegu Lewisa Hamiltona za samo 0.007 sekundi, a Max Verstappen i Sergio Perez upotpunili su prva dva startna reda za Mercedes i Red Bull.

Bottas je bio najbrži nakon prvih Q3 pokušaja, samo 0.007 s ispred Hamiltona i pola sekunde ispred Pereza dok je Verstappenov krug obrisan zbog preširokoga prolaska četvrtoga zavoja, donosi MAXF1.net.

U drugim Q3 pokušajima Mercedes je svoje vozače poslao na medium gumama dok su ostali koristili soft, a Verstappen je odvozio razočaravajući krug s nijednim najboljim vlastitim sektorom s četiri desetinke zaostatka što ga je plasiralo na treće mjesto.

Mercedesovi vozači nisu popravili vrijeme u drugim pokušajima pa je Bottas osvojio prvi pole position ove sezone, 17. u F1 karijeri, dok je Hamilton propustio osvojiti 100. pole position u Formuli 1.

Samo su vozači Mercedesa i Leclerc u Ferrariju izborili plasman u Q3 na medium gumama na kojima će startati utrku dok su ostali vozači u Q3 koristili soft.

Perez je završio četvrti za Red Bull ispred Sainza koji je prvi puta pobijedio Leclerca u okršaju Ferrarijevih vozača.

Ocon je bio sjajan šesti za Alpine ispred Norrisa u McLarenu i Leclerca u drugom Ferrariju, a Gasly se i treću utrku ove sezone plasirao u Q3 i startat će deveti.

Vettel je izborio prvi prolazak u Q3 za Aston Martin, za razliku od Strolla koji je ispao u Q1, i startat će deseti, a nakon tri utrke samo su vozači Mercedesa i Ferrarija s oba vozača prošli u Q3 na svim utrkama.

Russell je bio na rubu plasmana u Q3 te je završio 11. za Williams ispred Giovinazzija u Alfa Romeu koji je pobijedio momčadskoga kolegu Raikkonena.

Alonso je bio razočaravajuće spor na 13. mjestu za Alpine budući da je njegov momčadski kolega Ocon bio četvrti u Q2 s gotovo sekundu bržim vremenom, a Tsunoda nije uspio proći u Q3 za AlphaTauri, za razliku od Gaslyja.

Raikkonen je bio najsporiji u Q2 za Alfa Romeo i startat će 15., s više od tri desetinke iza Tsunode na 14. mjestu.

U prvom dijelu kvalifikacija najveće iznenađenje je ispadanje Ricciarda u McLarenu i Strolla u Aston Martinu koji su se na prve dvije utrke plasirali u Q3, a osim njih u Q1 su svoj nastup završili i vozači Haasa Schumacher i Mazepin te Latifi u Williamsu.

Ricciardo kaže da je imao loš prvi krug na softu u kojem mu je smetao i promet, a ovo mu je prvo ispadanje u Q1 od VN Japana 2019. u njegovoj prvoj sezoni s Renaultom.

Utrka se vozi u nedjelju od 16 sati uz izravan prijenos na SK 3.