The Replacements u stilu Chiefsa

NFL 6. velj 202121:46 > 22:03
Wesley Hitt/Getty Images

Sada već i ptice na grani znaju koliko je ofenzivna linija važan dio ekipe u američkom nogometu i koliko život i igra svakog quarterbacka i running backa zavisi od ovih pet neustrašivih momaka. Također je poznato da ekipe koje nemaju moćnu ofenzivnu liniju najčešće se ne uspijevaju domoći play-offa, a kamoli da doguraju dalje i do samog Super Bowla. Napisao: Nenad Milunović

Ali, ova sezona je izgleda presedan i ukoliko Kansas City Chiefsi u ponedjeljak rano ujutro obrane trofej, u duelu sa Tampa Bay Buccaneersima, bit će to rijedak slučaj da je neka ekipa to uspjela učiniti sa praktično rezervnom ofenzivnom linijom. Naime, vijest da se startni lijevi tackle ekipe Eric Fisher ozlijedio u finalnoj utakmici AFC-a i da će propustiti Super Bowl je svima poznata, ali je li poznato da će u ovoj borbi za Lombardijev trofej Chiefsi i na ostale četiri pozicije u ofenzivnoj liniji praktično igrati sa rezervama.

Na poziciji lijevog tacklea umjesto ozlijeđenog Fishera najvjrovatnije će zaigrati Martinas Rankin, 80. pick sa drafta 2018. godine, izabran od strane Houstona, za koji nije nikada zaigrao zbog problema sa ozljedama. Uostalom ovaj igrač je i sa koledža došao sa mnogo problema sa ozljedama koje su se nastavile i u NFL-u. I kada je prošle godine došao u Chiefse i dobio šansu nakon samo pet odigranih utakmica doživio je ozljedu zbog koje je propustio veći dio sezone i Super Bowl. U ovu sezonu je također ušao sa ozljedom stopala, pa je bio na covid listi i zdrav je tek od kraja studenog.

Na mjestu lijevog guarda, pored njega, igrat će Nick Allegretti, prošlogodišnji rookie, 216. pick sa Illinoisa, gdje je odigrao svih 48 utakmica za svoj koledž i prošle devet utakmica za Chiefse. I pored toga on je ove sezone bio planiran da bude rezerva jer je na ovu poziciju doveden dvostruki Probowler Kelechi Osemele iz New York Jetsa, ali on zbog ozljede nije ni zaigrao za Čifse. Allegretti je tako odigrao čitavu ovu sezonu i bit će jedan od oslonaca.

A na poziciji centra ozlijedio se i Daniel Kilgore, koji također neće moći nastupiti u Super Bowlu, pa će ga za ovu utakmicu zamijeniti rezervni centar Austin Reiter 222. pick sa drafta 2015. godine kada su ga izabrali tadašnji Redskinsi. Potom je dvije sezone proveo u Clevelandu, a od 2018. je u Chiefsima. Jedina dobra stvar je što je već treću sezonu tu i što poznaje sistem.

Na poziciji desnog guarda igrat će Andrew Wylie, 26-godišnji igrač koji je u ligu došao kao nedraftiran igrač 2017. godine i on će praktično uz Allegrettija biti jedini član ove ofenzivne linije koji je igrao cijele ove godine. Inače, originalno i Wylie je praktično rezerva u timu, s obzirom na to da na ovoj poziciji godinama sjajno igra Duvernay-Tardiff koji je na početku sezone odlučio da zbog covida preskoči godinu i da se stavi u službu zdravstvenog sustava s obzirom da je doktor medicine.

I konačno,  na poziciji desnog tacklea praktično od početka studenog nema startera na ovoj poziciji Mitchell Schwartz, koji se ozlijedio na utakmici sa Teneseejem, čime je prekinuo nestvaran niz od 7.894 uzastopno odigranih snapova. Umjesto njega u ovom Super Bowlu trebao bi nastupiti Mike Remmers, 31-godišnji  igrač, koji je nastupao za Denver, Minnesotu i Carolinu sa kojom je igrao u Super Bowlu L, protiv Denvera. Tada je odigrao jednu od najgorih utakmica u karijeri dozvolivši Vonu Milleru da čak dva puta sa te njegove strane sruši Cama Newtona, od čega je jednom i izbio loptu Newtonu koju su Broncosi pretvorili u touchdown.

Eto, to je ofenzivna linija sa kojom će najbolji napad u ligi nastupiti u Super Bowlu. Očekuje se da će Bucksi pokušati obilato iskoristiti ovako nastalu situaciju i da preko svojih pass rushera, ali i ostalih igrača iz obrane, žestoko napadnu ofenizvnu liniju Chiefsa i samog Mahomesa. Ukoliko im to pođe za rukom, da na taj način samo malo uspore Chiefse, osvajanje tiule na domaćem terenu bi postala realna opcija. Zato, bit će izuzetno zanimljivo vidjeti kako će se u cijeloj situaciji snaći Mahomes, Kelce, Hill, Edvards-Helaire i ostali…

Super Bowl LV pratite u noći između nedjelje i ponedeljka od 00:05 sati samo na Sportklubu 1.

*naslov je aluzija na film The Replacements iz 2000. godine sa Keeanuom Reevesom u glavnoj ulozi.