Samo na SK: Kreće NFL ‘Super’ vikend!

Američki nogomet 15. sij 202212:21 > 13:13 0 komentara
Nathan Ray Seebeck-USA TODAY Sports

Super Wild Card vikend je pred nama, ovoga puta u malo drugačijem rasporedu jer po prvi put imamo i jednu utakmicu u ponedjeljak. Princip je isti kao i prošle sezone, prvi nositelj je slobodan, dok preostalih šest ekipa igra za polufinale konferencije u međusobnim dvobojima (2. nositelj protiv 7., treći protiv šestog, četvrti i peti). Prvu utakmicu pratimo već od subote, u 22:30 sati igrat će Bengalsi i Raidersi.

Kako bi ukratko najavili prvu rundu doigravanja, za svaku ekipu smo izdvojili jednu sitnicu i(li) fun fact kako bi znali nešto više na ulasku u utakmicu.

Cincinnati Bengals – Las Vegas Raiders (subota 22:30, SK1)

Cincinnati je ove godine a prvi put od 2015. ušao u doigravanje, te ujedno imao i pozitivan omjer u sezoni. Pet sezona zaredom su ulazili u playoff i gubili u prvoj rundi (od 2011. do 2015.), a zadnja playoff pobjeda je stigla 1990. godine što znači da su samo četiri igrača koja su trenutno na rosteru bila rođena u to vrijeme. Jasno je kako je ovo idealna prilika za okrenuti novu stranicu.

AP Photo/Zach Bolinger

Da ostanemo na tužnim playoff pričama, Raidersi su od poraza u Super Bowlu XXXVII samo jednom do ove sezone ušli u playoff, i to 2016. kada su bili svojevrsni hit lige (kao danas Bengalsi), ali je playoff utakmicu zbog ozljede Carra morao startati Connor Cook, što bi da nije tužno, bilo tragikomično.

Buffalo Bills – New England Patriots (nedjelja, 2.15, SK1)

Znate li kako Billsi od odlaska Toma Bradya imaju isti broj pobjeda u samo četiri utakmice regularne sezone protiv Patriotsa kao što su imali u 35 utakmica koje je za Patriotse startao Brady?

Svima je vjerojatno poznato kako Patriotsi uz Steelerse imaju najviše naslova, dok su jedini s dvoznamenkastim brojem nastupa u Super Bowlu, ali jeste li znali kako usprkos pozitivnom omjeru imaju negativnu razliku poena (-36) u završnoj utakmici sezone?

Tampa Bay Buccaneers – Philadelphia Eagles (nedjelja, 19:00, SK3)

Ovogodišnja sezona Buccannersa bila je najuspješnija u povijesti franšize po broju pobjeda, i tek deveta s dvoznamenkastim brojem pobjeda u 46 godina postojanja. Ipak, jedini put kad su prije ove sezone imali četiri poraza u sezoni, osvojili su Super Bowl.

Iako je Philadelphia na omjeru 2-6 protiv Toma Bradya, zadnji put kad su igrali u postsezoni momci iz grada bratske ljubavi došli su do svojeg prvog Super Bowla. Veliki minus njihovim šansama je i podatak kako Jalen Hurts (ali i Eaglesi) od početka prošle sezone imaju samo dvije pobjede protiv ekipa s pozitivnim omjerom, i to su oba puta bili Saintsi.

Brian Fluharty-USA TODAY Sports
Dallas Cowboys – San Francisco 49ers (nedjelja, 22:30, SK1)

Dvije franšize koje su u prošlosti igrale ‘Super Bowl prije Super Bowla’ koliko su bile dominantnije u odnosu na AFC protivnike već punih 26 odnosno 27 godina čekaju na naslov. Cowboysi nisu bili u Super Bowlu već 26 godina, Ninersi su imali šanse 2012. i 2019. ali su u oba slučaja ostali malčice kratki. Prvi međusobni playoff susret od 1994. godine, bude li iole dobra utakmica, vratit će taj vibe devedesetih na velika vrata.

Kansas City Chiefs – Pittsburgh Steelers (ponedjeljak, 2:15, SK1)

‘Toto, i have a feeling we are not in Kansas anymore.’ Upravo tako, jeste li znali da u SAD-u postoje dva Kansas Citya i da su međusobno udaljeni pet kilometara, ali da ih razdvaja rijeka Missouri i da se svaki nalazi u svojoj saveznoj državi? Ovaj Kansas City koji mi znamo se zapravo nalazi u saveznoj državi Missouri koja je donedavno imala dva NFL kluba jer su u St. Louisu bili Ramsi. Kad god netko iz Kansasa kaže kako je njihov Kansas City bolji, ovi iz Missourija odgovore ‘naši Chiefsi zadnje dvije godine predvode ligu po broju first downova pa su čak neki likovi iz Hrvatske njima u čast tako nazvali emisiju.’ True story.

Jeste li znali da Steelersi po drugu sezonu zaredom ulaze u playoff iako imaju manje od 4 jarda po probijanju i manje od 6,5 jardi po bacanju u prosjeku? Jeste li znali kako je TJ Watt svake sezone prebacivao svoj broj sackova iz godine prije? Jeste li znali i da je ovo potencijalno (vjerojatno) zadnja utakmica karijere Big Bena? Ako niste, bacite oko i ispratite dostojno čovjeka u mirovinu.

AP Photo/Lon Horwedel
Los Angeles Rams – Arizona Cardinals (utorak, 2:15, SK1)

Cooper Kupp je postao tek četvrti igrač od 1970. koji je ulovio trostruku krunu i predvodio ligu po uhvaćenim jardima, hvatanjima i touchdownovima. Prije njega je to pošlo od ruke jedino Jerryu Riceu (SF, 1990.), Sterlingu Sharpeu (GB, 1992.) i Steveu Smithu (CAR,2005.)
Arizona Cardinalsi su najstarija aktivna football ekipa u SAD-u, osnovani su još davne 1898. kao Morgan Athletic Club , ali se do 1920. godine nisu pridružili NFL-u (tada kao Chicago Cardinals). Usprkos stogodišnjoj povijesti u NFL-u, ovo im je tek 12. nastup u doigravanju, imaju omjer 7-9 u playoffu od 1932., a treba reći kako su samo jednom igrali Super Bowl i izgubili od Steelersa 2008.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!