Nakon 50 godina, Chiefsi do naslova u ludom preokretu!

NFL 3. velj 20204:06 > 4:16
Elsa / Staff

Kansas City Chiefsi pobjednici su 54. Super Bowla, završne utakmice sezone američkog nogometa. U napetoj, spektakularnoj utakmici koja je imala sve, na Hard Rock stadionu u Miamiju svladali su San Francisco 49erse rezultatom 31:20.

Kansas City tako je došao do svog drugog Super Bowl naslova u povijesti i prvog nakon točno 50 godina čekanja!

Za njihova glavnog trenera, Andyja Reida, budućeg pripadnika Kuće slavnih, to je prvi naslov prvaka.

Patrick Mahomes, neuvjerljiv u prve tri četvrtine, ali veličanstven u samoj završnici, predvodio je svoju momčad i sebe sama do najvećeg uspjeha karijere.

Proglašen je MVP-om Super Bowla. Prošle godine dobio je priznanje za MVP sezone, a ove za MVP Super Bowla i na taj način postao najmlađi igrač s objedinjenim naslovima.

Mahomes je finale završio s 26 od 41 kompletiranih dodavanja za osvojenih 286 jardi, istrčao 29, bacio dva i istrčao jedan toucdown. Zabilježio je i dva interceptiona te tri sacka. Veliki doprinos uspjehu dali su i Damien Williams (133 jarda i dva touchdowna), Tyreek Hill (105 jardi) i Sammy Watkins (98 jardi). Travis Kelce bio je tvorac touchdowna kojim je Kansas započeo preokret.

Ključni trenutak u smislu promjene rezultat zabilježen je 2:44 minute prije kraja utakmice, što će vam dovoljno reći o tome koliko je napetea bila. Tada je touchdown od 5 jardi za 24:20 Kansasa napravio Damien Williams, a to mu je bio 10 TD u šest playoff utakmica karijere. Situacija se pregledavala, ali niti jedna od brojnih kamera nije nedvojbeno ukazala da je odluku sudaca ne terenu potrebno promijeniti i to je bio završetak drive kojim je Kansas i u trećoj od tri utakmice doigravanja napravio veliki rezultatski preokret.

U zadnju dionicu utakmice Chiefsi su ušli sa zaostatkom od 10 poena razlike (10:20), a novim preokretom postalisu prvi osim New England Patriotsa koji su u četvrtoj četvrtini preokretali dvoznamenkasti zaostatak.

Ipak, pravi presudni trenutak utakmice i možda najljepši trenutak cijele sezone dogodio se na 7:07 do kraja kada je Mahomes bacio 44 jardi za Tyrekea Hilla! I to na 3. pokušaju za 15, kod deset poena zaostatka i to s jednim velikim bremenom oko vrata – dotad je na cijeloj utakmici QB Chiefsa bacio samo jedno dodavanja preko 20 jardi!

Na samom kraju susreta Williams je točno minutu prije kraja postigao posljednji TD utakmice za 31:20, što je uznemirilo Sportklubove komentatore, posebno Ivana Ivkovića, jer je igrač Chiefsa time riskirao da San Francisco napravi neki čudesan preokret.

Umjesto uklizavanja i cijeđenja sata time-outovima, Williamsa je “ponijelo” i ubilježio je treći TD svoje momčadi u nizu u sjajnom finalu.

Preokreta ipak nije bilo, a finale je završeno još jednim spektakularnim potezom – možda najljepšim presjecanjem sezone Fullera:

Andy Reid uskoro je bio zaliven kantom vode i veliko slavlje Chiefsa, novih prvaka američkog nogometa, moglo je započeti.

Jimmy Garoppolo, QB San Francisca, utakmicu je završio sa 20/31 dodavanja i ukupno 219 osvojenih jarda, samo jednim touchdownom i 2 presjecanja.

Trener 49ersa, Kyle Shanahan, ostat će zapamćen po tome što je napravio veliku, neshvatljivu pogrešku na samom kraju prvog poluvremena, kada u posljednjoj minuti nije iskoristio prvi od tri time-outa na raspolaganju.