Nevjerojatni Jokić poslao Clipperse na godišnji odmor

NBA 16. ruj 20206:49 > 6:50
Douglas P. DeFelice / Stringer

Denver Nuggetsi ostvarili su još jedan nevjerojatan preokret svladavši Los Angeles Clipperse za prolaz u finale Zapadne konferencije.

U čitavoj povijesti NBA lige, samo dvanaest puta dogodilo se da jedna momčad preokrene zaostatak od 1-3 u doigravanju, posljednji put to su učinili Denver Nuggetsi u prvom krugu ovoljetnog doigravanja kada su šokirali Utah Jazz. Prije ekipe iz Kolorada, posljednja momčad koja je takvo nešto učinila bili su LeBronovi Cavsi kada su 2016. godine u finalu preokrenuli seriju protiv Warriorsa.

Ionako već povijesna sezona postala je još nevjerojatnijom nakon što je Denver drugi put zaredom učinio istu stvar, no ovoga puta protiv daleko moćnijeg protivnika. Los Angeles Clippersi trebali su ove sezone napraviti iskorak, sve karte bačene su prema osvajanju naslova prvaka, nakon dovođenja Kawhija Leonarda, klub se odrekao mladog Shaija Gilgeousa-Alexandera, ali i gomile budućih draft pickova kako bi iz Oklahome doveli Paula Georgea.

Međutim, eksperiment u prvoj sezoni nije uspio, Clippersi su doživjeli poraz kakav je malo tko očekivao. Pogotovo nakon što su poveli 3-1 u seriji, a u sedmoj utakmici protiv Nuggetsa imali su i prednost od dvanaest poena. Trebala im je samo još jedna pobjeda, no hrabri Nuggetsi učinili su nešto što se zaista rijetko viđa, preokretom za povijest izborili su okršaj koji je zapravo malo tko u Americi želio vidjeti, uz svo poštovanje prema sjajnoj momčadi iz Denvera.

Naslovnice su već bile napisane, “LeBron protiv Kawhija”, svaki košarkaški fanatik izvan Kolorada želio je vidjeti okršaj dvije momčadi Los Angelesa. Međutim, umjesto bitke za LA, fanovi NBA lige imat će priliku još neko vrijeme uživati u majstorijama Nikole Jokića. Srpski centar demonstrirao je malu školu košarke razvikanim zvijezdama Clippersa. Upisao je triple-double već prije kraja treće četvrtine na kraju završivši sa 16 poena, čak 22 skoka i 13 asistencija. Za dobru mjeru, pridodao je tri blokade i dvije osvojene lopte.

Napadački, Nuggetsi su se oslonili na Jamala Murrayja koji je podsjetio na predstave protiv Jazza, ubacio je 40 koševa. Jerami Grant i Gary Harris pridodali su po 14 poena za pobjednički sastav.

Dvije najveće zvijezde Clippersa odigrali su ispod svake kritike, pogotovo MVP lanjskog finala, Kawhi Leonard. Završio je sa svega 14 poena uz šut 6-22. Čovjek se mora zapitati, što bi se dogodilo da je ostao u Raptorsima koji su ove sezone igrali sjajnu košarku. Paul George je ubacio tek dva poena više, no i on je očajno šutirao (4-16). Montrezl Harrell predvodio je momčad iz Los Angelesa s 20 poena, a razočarao je i Louis Williams ubacivši tek sedam koševa. Ivica Zubac igrao je samo 14 minuta, postigao je šest poena uz dva skoka.

Otkada su pristupili NBA ligi 1976. godine, Nuggetsi nikada nisu bili prvaci, a niti jednom nisu nastupili u velikom finalu. Tri puta su dogurali do završnog okršaja Zapadne konferencije, interesantno, nakon što su prvi put poraženi od strane Seattle SuperSonicsa, dva puta su ih izbacili Los Angeles Lakersi, prvi put 1984. godine, a posljednji ne tako davno, 2009. godine kada ih je predvodio Carmelo Anthony.

Još malo povijesti. Denver je postao prva momčad ikada koja je u jednom doigravanju dva puta preokrenula zaostatak od 3-1 u seriji, istovjetno, ušli su u društvo Kansas City Royalsa i Minnesota Wilda kao jedine momčadi u sva četiri najvažnija američka sporta koji su takvo nešto ostvarili.

Nikola Jokić i Jamal Murray imat će priliku za još jedan povijesni uspjeh, prva finalna utakmica Zapada na rasporedu je u noći s četvrtka na petak.