Zlato na POI: Sokolović prvak u slalomu

Darko Matić / HPO

Hrvatski paraolimpijac Dino Sokolović slavio u Pyeongchangu, u slalomu za sjedeće skijaše. Hrvatska po prvi puta na popisu osvajača medalja na zimskim Paraolimpijskim igrama.

Osmog dana natjecanja na 12. zimskim Paraolimpijskim igrama, na stazama Alpine Centra Jeongseong nastavljena je hrvatska rapsodija u slalomu osvajanjem zlatne medalje Dine Sokolovića.

Nakon što je u prvoj vožnji sjedečih skijaša Sokolović bio treči s vremenom od 49.13., u drugoj vožnji pokazao je svoju superiornost i s ukupnim vremenom od 1:39.82 osvojio prvo zlato za hrvatske zimske sportove na Paraolimpijskim igrama. Srebro je pripalo Amerikancu Tyleru Walkeru s 1:40.55, a brončani je Francuz Frederic Francois s 1:42.03.

“Da budem iskren, nakon trečeg mjesta u prvoj vožnji nisam očekivao zlato. Druga staza je za mene bila puno teža, drugi nisu uspjeli ovog puta, a ja jesam. Nije mi se vrtio film iz Sočija kada sam ostao bez medalje, samo me je bilo malo strah zbog grešaka da ne izgubim treču poziciju. Mnogi koji su možda i bolji od mene danas nisu uspjeli, ali ja jesam. Jednostavno ovog puta su se kockice posložile u moju korist. Konkurencija u Pjongčangu je daleko jača nego prije četiri godine u Sočiju, međutim imao sam sreče u prvoj vožnji na stazi koja je bila tako zahtjevna da su neki od mojih konkurenata lošije odvozili ili odustajali. Kada sam ušao u cilj druge vožnje prvo mi je prošlo kroz glavu da sigurno imam medalju, nakon što sam u prvom laufu zaostaao za vodećim Nizozemcem Jeroen Kampschreurom za 70 stotinki koji se trenutno najbolje skija. Ovog puta, na moju sreču on nije uspio završiti utrku. Ovo paraolimpijsko zlato posvečujem supruzi Barbari I kćerki Viti”, zaključio je novi paraolimpijski prvak u slalomu Dino Sokolović.

Luka Dobrinić, izbornik i trener Dine Sokolovića, nije mogao sakriti suze u tako emotivno nabijenom trenutku za njih obojicu izjavivši da je pravda iz Sočija u Pjongčangu ispravljena I da su se sav trud, znoj i volja u ove četiri godine isplatili.

Lovro Dokić u konkurenciji stojećih s 1:03.64 na kraju druge vožnje zauzeo je 22., a Damir Mizdrak u konkurenciji slabovidnih s vremenom od 2:01.32 zauzeo je 9. mjesto.

U nedjelju u slalomu žena nastupa Eva Goluža.

Zlatom Sokolovića i broncom Bošnjaka, Hrvatska se upisala na popis 25 nacija koje su osvajale medalje na 12. ZPOI u Pjongčangu.