Kostelić: Nisam razmišljao da ću skijati sa 37

Alain Grosclaude/Agence Zoom/Getty Images

Najavio je da želi čuti huk svojih navijača na Sljemenu i nakon toga se umiroviti. Odluku o nastavku karijere je mislio donijeti baš poslije „Snježne kraljice“, ali čini se da je već odlučio i da ćemo Ivicu Kostelića gledati na skijaškim stazama do ožujka.

U intervjuu za Sport klub, hrvatski skijaš je pričao o pripremama za novu sezonu u Svjetskom kupu, je li zamišljao da će mu karijera toliko trajati, ali i onome što ga čeka kada se povuče…

Od osvajanja Kristalnog globusa u sezoni 2010/11, Kostelić zbog problema sa koljenima nije bio na najvišem nivou. Zbog tih problema se već nekoliko sezona pričalo o kraju njegove karijere, ali je našao recept zahvaljujući kojem ju je produžio.

„Osjećam se dobro. Ovog ljeta sam uzeo tri mjeseca odmora od skijanja da bi se koljeno što bolje oporavilo i čini mi se da je ta pauza dala rezultata. Bolovi u koljenu su sada manji nego na proljeće“.

Iako bi sljedeće izdanje Svjetskog kupa moglo biti posljednje za njega, hrvatski skijaš ističe da ništa nije mijenjao u pristupu, ali je i najavio da bi rado produžio karijeru poslje Sljemena, u siječnju.

Alexis Boichard/Agence Zoom/Getty Images

„Pristup je isti kao i u prethodnih sezonu-dvije. Obavio sam kompletne kondicione pripreme, a skijaške su još u tijeku. S obzirom na to da sam jako trenirao, radije bih odskijao cijelu sezonu, ako sve bude u redu“.

Nova sezona u alpskom skijanju u elitnoj konkurenciji starta veleslalomom u Soldenu, ali će za Kostelića prva utrka biti tri tjedna kasnije, kada će finski Levi biti domaćin slaloma. Razlog za to je činjenica da najbolji hrvatski skijaš više neće skijati veleslalom.

„Zbog problema sa koljenom, bio sam prisiljen izbaciti veleslalom iz svojih priprema i više ne vozim utrke u toj disciplini. Sve ostale discipline treniram i dalje, a plan mi je da skijam slalome, kombinacije i neke utrke brzinskih disciplina. Broj utrka bi trebao biti sličan onom koji sam imao u posljednje dvije sezone“.

Pred potencijalno svoju posjlednju sezonu, Kostelić jasno zna svoja ograničenja i na pitanje što očekuje, kaže:

Alain Grosclaude/Agence Zoom/Getty Images

„Ostvariti rezultate koji će me zadovoljiti – osvajati bodove u slalomu, a u kombinaciji se nadam rezultatima među prvih deset“.

Što se tiče borbe pri samom vrhu, naš “Ivek” vjeruje da će se voditi borba udvoje, ali se nada i nekom iznenađenju.

„Pitanje je što možemo dobiti od Svindala poslije niza teških povreda, pa sam skloniji vjerovanju da Hirscher ima veće šanse za osvajanje Svjetskog kupa. Osim njih dvojice, ne vidim neku dominantnu figuru koja bi se isticala, ali bih volio da se takva pojavi“.

Na pitanje da li je prije 20 godina, na početku svoje karijere, razmišljao da će u 37. godini biti u Svjetskom kupu, Kostelić je jasno odgovorio:

„Ne“.

Doug Pensinger/Getty Images

„S veseljem ću biti na raspolaganju za neku savjetničku ulogu, ali stalni trenerski posao me za sada ne privlači. Imam puno izazova za koje nisam imao vremena tijekom skijaške karijere i veselim se što ću moći ih uživati u mirovini. Naravno, posebno se veselim tome što ću moći više vremena provesti s obitelji“.

Ivičina mlađa sestra Janica je svoju skijašku karijeru završila prije desetljeća, sa 24. godine, u trenutku kada je bila četverostruka olimpijska pobjednica i trostruka osvajačica Svjetskog kupa. Iako nije ostvario jednako uspjeha kao Janica, Ivica kaže da ga je ljubav prema skijanju održala na stazi i da je ponosan što je izabrao drugačiji put od svoje sestre.

„Janica je već u 21. godini života osvojila sve što se može osvojiti u skijanju, ona je izvanserijski šampion, kakvih je u povijesti sporta bilo vrlo malo. Moj put je bio drugačiji. Zavolio sam svoj put koji traje već dugo i skijanje mi puno znači. Prvenstveno me motivira ljubav prema sportu i svemu što mi je sport donio i što mi donosi“.

Kostelić je jedan od sportaša koji zbog karijere nije odustao od obrazovanja, pa je nedavno završio studije povijesti.

Christophe Pallot/Agence Zoom/Getty Images

Kao jedan od najuspešnijih skijaša sa ovih prostora, Kostelić je uzor velikom broju mladih koji bi željeli krenuti njegovim putem. Za kraj, Ivica im je dao koristan savjet:

Iako bih ih mogao savjetovati svašta jer ih svašta i očekuje, citiraću im kratki savjet mog oca koji sadrži bit osobnog napretka, a on im poručuje: ’Radite i vjerujte’“, rekao je Ivica Kostelić u intervjuu za Sport klub.