WTA stao iza Serene, optužujući suca za seksizam!?

WTA 10. ruj 20188:19 > 8:19
Matthew Stockman/Getty Images

Ženska teniska udruga (WTA) oglasila se po pitanju incidenta koji se dogodio u ženskom finalu US Opena između Naomi Osake i Serene Williams.

Williams je u borbi za naslov poražena od Japanke u dva seta, ali je usprkos tome u središtu pažnje zbog svog ponašanja.

Najprije je optužena za kršenje protokola zbog dobivanja trenerskih uputa iz boksa (što je njen trener Mouratoglou i sam priznao), zatim joj je zbog druge opomene oduzet poen, jer je razbila reket, a na kraju je napravila još jedan prekršaj time što je suca nazvala ‚lažovom‘ i ‚lopovom‘. Zbog ta tri prekršaja kažnjena je oduzimanjem gema, a upravo to iskoristila je kao razlog da suca Carlosa Ramosa optuži za seksizam.

Izvršni direktor WTA Steve Simon u priopćenju je regirao na te događaje i istaknuo kako je Ramos pokazao drukčiji stupanj tolerancije u odnosu na to kako bi reagirao da je u pitanju bio muškarac.

„WTA vjeruje da ne treba postojati razlika u toleranciji prema emocijama koje izražavaju muškarci i žene. Ne vjerujem da je to učinjeno u subotu uvečer“, napisao je Simon.

Simon je također pozvao da coaching postane dozvoljen na svim teniskim turnirima u kalendaru.

Čelnica Teniskog udruženja Sjedinjenih Država, koje je organizator US Opena Katrina Adams, izjavila je kako muškarci često verbalno napadaju suce na izmjeni strana, ali se ništa ne događa.

„Vidimo da momci to rade stalno. Ne postoji jednakost kada je u pitanju to što muškarci rade glavnim sucima i ono što rade žene. Smatram da treba postojati neka konstantnost. Zalažem se za jednakost spolova. Trebamo jedni druge tretirati pravedno i jednako”.

Serena je zbog tri spomenuta prekršaja kažnjena sa 17.000 dolara, a za plasman u finale zaradila je milijun i 850 tisuća jedinica iste valute.