Teniski VAR ima velik problem – no, stiže bolji model!

Tenis ostalo 3. lis 20198:43 > 8:44
SK

Još od ožujka 2006. Hawk Eye tehnologija sastavni dio tenisa, a nerijetko mečevima daje dodatnu dramatiku, draž i zanimljivost...

Tako je bilo i na jučerašnjem susretu osmine finala WTA Pekinga u kojem je Svitolina nakon tri seta pobijedila Sofiju Kenin. Međutim, susret je započeo u prilično kontroverznom tonu.

Već u drugom gemu, naime, dogodilo se ovo:

Kao što vidite, ‘teniski VAR‘ prosudio je ovaj trag kao nevažeći, odnosno servis američke tenisačice dosuđen je kao aut. Neki od nas, nećemo ih imenovati, samo ćemo se grubo nakašljati, smatrali su čak kako je riječ o dobroj lopti i pogrešci sustava! Ne biste vjerovali, desetljećima igranja i gledanja tenisa unatoč!

Odluka tehnologije u Pekingu, međutim, bila je ispravna. Riječ je o autu a presudio je ova mala površina zaokružena crvenim krugom na slici, diljem koje loptica nije u kontaktu s bočnom crtom. 

No, pravo pitanje glasi – je li to zaista tako bilo u stvarnosti? Tih nekoliko milimetara napravili su razliku, ali postavlja se pitanje jesu li oni zaista postojali! 

Problema s teniskim Okom sokolovim bilo je već mnogo puta, a isti (kao vjerojatno i ovaj) proizlaze iz jedne specifičnosti funkcioniranja tehnologije:

Kako radi Hawk Eye
Sustav koristi desetak visokokvalitetnih kamera raspoređenih diljem stadiona koje prate lopticu iz različitih kutova. Dobiveni videozapis tada se triangulira i nastala kombinacija koristi se za stvaranje trodimenzionalnog modela koji predstavlja putanju lopte. Kao što vidite iz napisanog, riječ je o – u suštini – PROCJENI situacije.

Hawk-Eye stoga nije nepogrešiv, njegov normizirani račun pogreške između 3 i 5 mm, što u tenisu ponekad može biti izuzetno puno. Možete to zaključiti iz gornjeg videa. To je upravo i jedan od razloga zašto je Premier Liga izbacila HE iz upotrebe u sezoni 2013/14. kao sredstvo za odlučivanje o tome je li lopta prešla gol-crtu.

Robert Cianflone / Staff

Dolazi novi, bolji model
Proteklih tjedana, međutim, u programu Sportkluba mogli ste pratiti nekoliko turnira na kojima Hawk Eye nije bio u upotrebi, već jedan novi igrač na tržištu. Riječ je o FoxTennovoj tehnologiji Real Bounce, koja čak i u svom marketinškom imenu sadrži napomenu kako se ne zasniva na procjenama, već stvarnoj snimci situacije.

Kako funkcionira Real Bounce? Proizvod španjolske tvrtke FoxTenn koristi čak 40-ak kamera raspoređenih oko terena, a u upotrebi su također i skeneri te laseri koji efektivno bilježe trenutak u kojim je loptica udarila o tlo. U ovom modelu nema potrebe za triangulacijom, simulacijom putanje ili ikakvom procjenom. Odluka se donosi na temelju stvarne snimke.

Slijedi rat za prevlast na Touru
Predsjednik tvrtke Javier Simon kazao je kako je njegova tehnologija u istraživanju kojeg su ‘blagoslovile’ glavne teniske organizacije (ATP, ITF i WTA) dobila ocjenu “nultog stupnja pogreške”, za razliku od Hawke Eyea.

Osim toga, već sada oko 30 muških i ženskih turnira u kalendaru koristi novi, čini se sofisticiraniji sustav, što sačivanja 20 posto profesionalnog toura.

– Cilj je doći na sve turnire – priznao je Simon, posebno ciljajući na Masters 1000 turnire i Slamove.

Boris Streubel / Stringer

Jedan od turnira koji koristi Real Bounce je Marseille Open, a njegov direktor imao je uglavnom samo pozitivne riječi za novu tehnologiju:

– FoxTenn se lakše ugrađuje, jeftiniji je i donosi stvarne slike. U početku nije bio dovoljno brz (to mu je i sada još najveća mana, op.a.), ali napredovali su, riječ je o vrlo dobrom rješenju. Možda natjera Hawk Eye na renovaciju – kazao je Jean-Francois Caujolle.

Što slijedi?
Kako stvari stoje, iza pozornice počela je velika bitka za prevlast na tržištu teniskog prosuđivanja. Potencijal je ogroman, zarada također. Posebno ako se ima na umu vizija koju su putem NextGen turnira prezentirali teniski oci – o budućnosti u kojoj linijski suci uopće neće biti potrebni, već će sve odrađivati tehnologija.

U tom kontekstu, lijepo je vidjeti da se pojavila opcija u koju možemo 100% vjerovati.