Borna i Roger: Sudar generacija

Shanghai 13. lis 201811:11 > 11:28
Matthew Stockman/Getty Images

Borna Ćorić pokušat će drugi put ove godine pobijediti Rogera Federera i plasirati se u svoje prvo ATP Masters 1000 finale u karijeri. Najavu ovog spektakla koji možete pratiti naravno samo na SK1 od 14 sati, za vas piše JOSIP JURAJ PAJVOT.

Prvi puta su se sastali 2015. godine u polufinalu Dubaija i Borna nije imao nikakve šanse u tom susretu. Tada je to bio vjerojatno najbolji turnir koji je odigrao hrvatski tinejdžer u karijeri. U četvrtfinalu tog tunira Borna je pobijedio tada trećeg igrača svijeta Andya Murraya sa nevjerojatno glatkih 6:1 6:3. Očito se ispuhao u toj fenomenalnoj pobjedi i protiv Rogera je uzeo samo tri gema.

Do njihovog drugog međusobnog susreta prošlo je više od tri godine. Federer je i dalje bio u vrhu svjetskog tenisa bez obzira na godine, a Borna je napokon pokazao što zna i nije bilo više toliko oscilacija kao na početku njegove karijere. Bilo je to također polufinale jednog Masters 1000 turnira, i to uz Šangaj najbolji turnir te serije- Indian Wells. Borna je do svog najboljeg rezultata u karijeri došao pobjedama preko Andersona, Bautiste, Ramosa, Fritza i Younga. Pet pobjeda u nizu protiv kvalitetnih suparnika i Ćorić je bio spreman skinuti skalp Rogeru.

Od samog početka meča vidjelo se da naš tenisač ima šanse za pobjedu, Federer nije bio na najvišem nivou a Borna je igrao jako dobro. Imao je set i brejk prednosti i činilo se kao da će upisati prvu pobjedu protiv Federera i ući u veliko finale Indian Wellsa, međutim malo se prestrašio i u bitnim treucima dozvolio Rogeru da okrene set u svoju korist. Tako je bilo i u trećem setu, imao je Borna prednost brejka, ali nije bio dovoljno čvrst na početnom udarcu i Roger je nošen velikom podrškom publike okrenuo brejk zaostatka i slavio drugu pobjedu nad našim tenisačem.

Koliko god smo bili žalosni zbog tog poraza, drago nam je bilo vidjeti nekoga osim Čilića da igra na najvišem nivou ravnopravno sa najboljim tenisačima svijeta. Ova sezona je zaista korak naprijed za Bornu, fizički je i dalje u besprijekornom stanju, ima odličan odnos sa svojim timom, te možda i ono najbitnije, privatni život mu više ne stvara probleme. U potpunosti je usredotočen na tenis i kada je takav nema straha za njegovu karijeru.

Alex Grimm/Getty Images

Došao je Borna u Halle sa samo dvije pobjede na travnatoj podlozi u karijeri, protivnik u prvom kolu mu je bio odlični Alexander Zverev i zaista nitko nije mogao očekivati da će Borna napraviti svoj najbolji rezultat u karijeri. Bez ikakvih problema je slavio protiv Zvereva, padali su zatim Basilašvili, Seppi i Bautista, da bi se u finalu ponovno sastao sa velikim Švicarcem.

Halle je Rogerov turnir, osvajao ga je čak devet puta i svi su očekivali da će jubilarnu desetu titulu upisati protiv našeg Borne, bez obzira što je Ćorić igrao nevjerojatno dobar i zreo tenis na tom turniru. Borna je slično kao i u Indian Wellsu osvojio prvi set, ovog puta u tie-breaku, servis mu je funkcionirao odlično i ponudio je samo jednu brejk loptu koju je spasio. U drugom setu je Roger ipak zaigrao bolje i jednim brejkom rješava set 6:3. Očekivao se nastavak Federerove dobre igre u trećem, ali Borna je ponovno pokazao mentalnu čvrstoću i smirenost te je s dva brejka došao do jedne od najvećih pobjeda u karijeri, ali i do najvećeg trijumfa dosad. Osvojio je prvi ATP 500 turnir i to protiv Federera u „njegovom” Halleu.

Došao je dan njihovog trećeg okršaja ove sezone, ponovno na velikoj sceni, ono što Borna najviše voli. Federer se mučio u prva dva meča, međutim u četvrtfinalu protiv Nishikorija u fantastičnom meču je slavio sa 2:0 u setovima i vjerujem da ćemo ponovno gledati odličan tenis u izvedbi ovog dvojca. Borna je od ponedjeljka minimalno 14. igrač svijeta, Hrvatska će prije finala Davis Cupa imati dva igrača u top 15 svjetskog tenisa. Kakav uspjeh za Bornu, kakav uspjeh za ovakvu malu zemlju.