Wimbledon uvodi tie break u odlučujućem setu!

Wimbledon 19. lis 201812:19 > 12:25
Clive Brunskill, Getty Images

All England Club donio je povijesnu odluku o uvođenju tie breaka u odlučujućem setu. Od sljedeće sezone igrat će se tie break u setu kada se odlučuje pobjednik meča, kod muškaraca u petom setu, a kod žena u trećem.

Nikada se više neće igratida 11 sati i pet minuta, tijekom tri dana, kao što su John Isner i Nicolas Mahut učinili 2010. godine na Wimbledonu i tako odigrali najduži meč u povijesti tenisa.

Još jedna važna promjena je to što će se u tie breaku u odlučujućem setu pristupiti poslije rezultata u gemovima 12:12.

Organizatori Wimbledona su o promjeni tradicionalnog pravila počeli razmišljati poslije ovogodišnjeg polufinala kada su Kevin Anderson i John Isner samo peti set igrali iscrpljujuća tri sata. Anderson je na kraju slavio sa 26:24 u petom setu, da bi potom bio lak zalogaj Novaku Đokoviću u finalu.

Što se tiče pravila u tie breaku igrat će se standardno do sedam poena ili dva razlike.

All England Club je priopćio i da se su se pri projmeni pravila u obzir uzeli i rezultati sa 20 posljednjih Wimbledona, kao i poslije razgovora sa igračima i sucima.

Wimbledon će novo pravilo primjeniti u svim kategorijama.

Wimbledon je drugi turnir koji je uveo tie break u odlučujućem setu, prvi je to napravio US Open, ali u Flushing Meadowsu se igra tie break već nakon 6:6 u odlučujućem setu.