Tko je novi pobjednik US Opena? Čovjek sigurno nije!

US Open 9. ruj 201821:37 > 10. ruj 2018 1:01
Julian Finney/Getty Images

Novak Đoković treći put u karijeri osvojio je otvoreno prvenstvo Amerike u tenisu. Učinio je to slavljem u završnom meču bez izgubljenog seta protiv Juana del Potra: 6:3, 7:6 (4), 6:3!

Al Bello, Getty Images

Za Novaka je to ukupno 14. naslov na Grand Slamovima po čemu se izjednačio s Peteom Samprasom na trećoj poziciji vječne ljestvice! Ispred Srbina sada su još samo Rafael Nadal (17) i Roger Federer (20).

Osim toga, Đoković je osvajanjem US Opena došao do drugog uzastopnog Slama. Prethodno je bio najbolji na Wimbledonu.

Bila je to 15. pobjeda srpskog tenisača iz 19 pokušaja protiv argentinskog, kojom se popeo na treće mjesto ATP ljestvice. Nju je dosad držao upravo Delpo, koji je ostao na jednom Slamu osvojenom upravo ovom turniru, 2009. godine.

Finalni susret trajao je nevjerojatnih tri sata i 19 minuta igre, što je definitivno neuobičajeno trajanje za jednu ‘čistu’ pobjedu u tri seta.

Prvi set je bio vrlo izjednačen, bez prilika za break sve do osme igre, kad je Delpo krenuo sa 40:0 na svom servisu no dogodila mu se prva i jedina crna rupa u toj dionici igre, a Đoković ju je bio spreman iskoristiti. Uzeo je pet poena zaredom, iskoristio svoju jedinu priliku za uzimanje servisa u prvom setu i priveo ga kraju sa 6:3!

Na krilima toga, Novak je pokazivao bolji tenis odmah početkom drugog, s namjerom slomiti protivnika. U tom smjeru je i krenuo, već na početku je imao dvije break lopte, koje je Del Potro spasio, a u sljedećom gemu protiv servisa Argentinca bio je uspješniji i otišao na 3:1.

Međutim, tu se dogodio veliki zaokret u načinu na koji je JMDP igrao. Postao je znantno agresivnij bekendom, više koristio i slajs i odmah je vratio izgubljeni servis, a kod 3:3 smo vidjeli jedan od najduljih gemova u povijesti tenisa!

Trajao je gotovo dvadeset minuta, Del Potro je imao čak tri prilike za obrat, no sve tri je fantastičnim tenisom spasio njegov ovom prilikom fantastični protivnik. Đoković je preživio za 4:4 i servisi su se držali do tie-breaka.

Tamo je Del Potro stekao ranu prednost od 3:1, no Novak se probudio, nanizao tri poena, zatim osvojio i jedan na Juanov servis i potom iskoristio dva servisa za set kod 5:4 i poveo s gotovo nedostižnih 2:0.

Đoković je samo jedan jedini put u karijeri izgubio prednost od dva seta, dogodilo se to sada već davne 2010. u četvrtfinalu Roland Garrosa kada mu je veliki preokret izveo Jürgen Melzer.

Del Potro je vrlo rano u trećem setu ponovno krenuo sa zaostatkom breaka, vratio ga je kao i u drugoj dionici igre, ali je na kraju ipak popustio.

Veliku ulogu u razvoju ovog meča – osim nestvarne, gotovo nadljudske kvalitete tenisa koju je prezentirao kasniji pobjednik – odigrali su vremenski uvjeti. Kiša je padala cijeli dan, krov je bio zatvoren i u nekoliko navrata čak i prokišnjavao, bilo je hladno i vrlo vlažno, što je dramatično usporilo igru i ipak malo olakšalo branjenje teških bombi koje je Del Potro pokušavao lansirati svojim forhendom, ali ovom prilikom nisu imale uobičajeni učinak.