Nesvakidašnji Roland Garros – kiša, hotel-teren,…

(Photo by Julian Finney/Getty Images)

Jesen u Parizu. Nije naziv nove romantične komedije, već radni naslov ovogodišnjeg Roland Garrosa koji bi trebao biti jedan od ujednačenijih i neizvjesnijih u 21. stoljeću.

Martin Sidorjak/Getty Images

Razloga za to je nekoliko. Opća nepredvidljivost zbog duge pauze za većinu igrača, ali i nesvakidašnji uvjeti hotel-teren sa kojima se tenisači suočavaju već nekoliko tjedana.

Ako to i uzmemo kao sastavni dio tenisa u ovim nesretnim vremenima, još su dva faktora koja će podosta promijeniti ovogodišnji Roland Garros.

Vremenske prilike – i ranije je znao da uleti poneki kišni dan, Novakov put ka tituli 2016. godine bio je kišovit i blatnjav, ali prognoza za ovu godinu još je gora. Logično, s obzirom na to da je kraj rujna/početak listopada – prema sadašnjoj prognozi, tek u jednom danu prvog tjedna turnira temperatura će preći 20 stupnjeva, a kiša će nam vjerojatno biti vjerni pratitelj tijekom svakog dana.

Osim što je veliko pitanje kako će to utjecati na održavanje programa (jedino stadion Philippe Chatrier ima krov), utjecat će i na uvjete u suvim periodima. Hladno, vlažno, dakle sporiji uvjeti koji ne odgovaraju trojici najvećih favorita – Nadalu, Đokoviću i Thiemu. U međusobnim duelima Novaku bi takvi uvjeti najviše pogodovali jer lakše igra ravnije, a hladno vrijeme ubija spin i odskok poslije Nadalovih i Thiemovih udaraca. Ipak, ni Đoković neće uživati u takvim uvjetima sa nekim drugim tenisačima.

Drugi razlog, o kojem se mnogo govori, jest promjena loptica. Vidjet ćemo kako će to izgledati kada turnir krene, ali Nadal je već glasno ustao “protiv” – nove, Wilsonove loptice navodno su mnogo sporije od dosad korištenih Babolatovih.

Spora podloga, spora lopta, znači da će biti mučenja, bit će vjerojatno solidan broj iznenađenja, a to podrazumijeva i oprez u analizi ždrijeba. Što nas, naravno, neće spriječiti da prođemo kroz ždrijeb.

Gornji dio ždrijeba – Novakovo carstvo, Tsitsipas najveća prijetnja

Alexander Scheuber/Getty Images

Novak Đoković uglavnom je dobio ždrijeb kakav je želio. Da su njegovi navijači birali, vjerojatno bi izbacili Bautistu Aguta kao potencijalnog protivnika u četvrtfinalu i Tsitsipasa u polufinalu, ali vodite računa da su obojica Novaku lako mogli pasti i kolo ranije.

Izbjegnut je Thiem u polufinalu i sada je favorit za to mjesto Stefanos Tsitsipas – u Hamburgu blista, ponovo je pronašao način da igra rasterećeno, a tada je najopasniji. I uvjeti će mu pogodovati jer njegov bekhend neće moći toliko biti napadan kick servisima sa prednost strane i generalno visokim spinovima.

Na papiru je projektirani polufinalni protivnik Danil Medvedev, ali Rus je u karijeri dobio samo deset mečeva na zemlji – to ne znači da baš sada neće proigrati jer u suštini ima sve što je potrebno za igru na zemlji, a uvjeti bi mu mogli odgovarati.

Ždrijeb mu nije baš lak. Počinje od Fucsovicsa, onda vjerojatno Mannarino, projektiran mu je Basilašvili u trećem kolu, mada Gruzijac trenutno nikoga ne može dobiti. To je u redu, ali osmina finala vjerojatno donosi Rubljova, osim ukoliko se Dušan Lajović ne razgoropadi, a njegov zemljak bit će željan revanša za poraz na US Openu, bolje se kreće na zemlji i jedan je od rijetkih tenisača za kojeg se sada može reći da je u izvrsnoj formi.

Tsitsipas će do utorka imati dovoljno vremena da se oporavi od Hamburga, i bit će mu potrebno, pošto mu je protivnik na startu Jaume Munar, igrač koji odlično pokriva teren i koji naročito na zemlji može biti naporan i nezgodan. Poslije toga Cuevas, sa kojim je Grk odigrao tijesna dva seta u Hamburgu, a onda vjerojatno Filip Krajinović – prošle godine u Parizu trebao je Filip otjerati Grka u peti set, nije uspio, a sada je mentalno mnogo spremniji za takvu bitku i sigurno neće biti lak zadatak za Stefanosa.

Getty Images/Clive Brunskill

Osmina finala za grčkog tenisača  jesu Šapovalov ili Dimitrov – nijednom zemlja nije omiljena podloga, ali Denis je u Rimu pokazao da itekako zna igrati i na zemlji. Trnovit put za Tsitsipasa, vjerojatno i najteži od svih osam nositelja, a ne računajući polufinale u Melbourneu 2019, Grk nema mnogo uspjeha na Slamovima – to nije realno uzevši u obzir njegove kvalitete, prošle godine je nesretno izgubio od Wawrinke, možda je sada vrijeme za novi proboj.

Nije ipak garantirano četvrtfinale Medvedev – Tsitsipas, nije naravno garantiran ni Đoković u polufinalu, ali dojam je da je njegov put znatno prohodniji. Prva dva kola (Mikael Ymer pa Dellien ili Berankis) ne bi trebali donijeti previše drame, a u trećem je protivnik Hubert Hurkacz, koji je Novaku u Parizu prošle godine uzeo osam gemova. Ipak, u Rimu je Poljak dobio Evansa i Rubljova, i prvi je ozbiljniji protivnik na Đokovićevom putu.

Projektirani protivnik u osmini finala jest Karen Hačanov, ali on je daleko od svog potencijala u posljednje vrijeme, realnije je da na njegovo mjesto dođe Christian Garin. Čileanac je na zemlji neusporedivo bolji tenisač na drugim podlogama i, ako Novaku ne bude dan, može uvući u nervozu najboljeg tenisača svijeta. Igrali su jednom na betonu, na ATP kupu je Đoković slavio 6:3, 6:3, a Garin sada poslije dugog boravka u Hamburgu ima nezgodno prvo kolo, veterana Kohlschreibera, zatim i Humberta koji je također u veoma dobroj formi.

U četvrtfinalu je potencijalni suparnik Matteo Berrettini. Iako bi se na prvi pogled reklo da Talijanu više leže brže podloge, on je na zemlji igrao tri od četiri finala u karijeri. U uobičajenim uvjetima na zemlji ima više vremena da se namjesti na svoj forhend (i da bježi od bekhenda) i da on bude ubitačan, s obzirom na nešto širi zamah. Usprkos potencijalno razornom servisu, Đoković bi sigurno više volio Berrettinija nego Bautistu jer Talijan u bekhendu ipak ima očiglednu slabost koja Novaku omogućuje jasniju taktiku koju je on u stanju provesti u djelo (višak prostora na forhend strani za bekhend paralele, npr).

Getty Images/Clive Brunskill

Struff je najozbiljniji protivnik Berrettiniju do osmine finala, Bautista kreće od Gasqueta, a moguć je i španjolski okršaj sa Carrenom Bustom. Tu je i Peljl, tako da nas u tom dijelu ždrijeba vjerojatno čeka nekoliko dugih mečeva i potencijalno “ranjen” protivnik za Novaka.

Kao i uvijek, najviše će zavisiti od samog Đokovića – u Rimu jest bio nervozan, ali je osvojio trofej uz samo jedan izgubljeni set. I sada je veliki favorit za plasman u finale, a finale znači samo korak do nečega što nikome u povijesti nije pošlo za rukom, po barem dvije titule na svakom Grand Slam turniru.

Preporuka za mečeve prvog kola: Garin – Kohlschreiber, Bautista Agut – Gasquet, Berrettini – Pospišil, Medvedev – Fucsovics, Šapovalov – Simon.

Donji dio ždrijeba – može li itko spriječiti polufinale Nadal – Thiem?

Martin Sidorjak/Getty Images

Na konferenciji za medije Rafael Nadal žalio se na uvjete – ne radi on to često, tako da njegova riječ ima težinu. Rekao je da se nada da će organizatori za sljedeće godine promisliti o odluci da se igra sporijim lopticama jer u takvim uvjetima to može biti rizik za ramena i laktove igrača.

Kada je rekao svoje mišljenje, u tipično nadalovskom maniru zatvorio je temu riječima da je on tu sada da se bori sa najboljim mogućim pristupom, a imat će vremena da se prilagodi i da dobije još koji meč poslije neuvjerljivog nastupa u Rimu u porazu od Schwartzmana u četvrtfinalu. Rafa počinje od Gerasimova, pa Diez ili MacDonald, a prvi nositelj je Dan Evans – teško da do osmine finala netko može imalo poremetiti Nadala, pa kakvi god bili uvjeti.

Tu su potencijalni protivnici Fognini, koji još pronalazi ritam poslije pauze i operacije, kao i Isner koji je na US Openu izgubio u prvom kolu. U toj osmini je i veteran Seppi, ne bi bilo čudo ni da on bude Nadalov protivnik u osmini finala.

Projektirani Rafin suparnik u četvrtfinalu jest Alexander Zverev. Poslije finala na US Openu Nijemac nije odigrao nijedan meč, počinje od Denisa Novaka, na putu su mu De Minaur i Goffin, ali i tu će vjerojatno biti nekoliko iznenađujućih rezultata.

Marin Čilić nije u bogzna kakvoj formi, zemlja mu je daleko od omiljene podloge, ali svakako vidi svoju šansu u tome što baš u prvom kolu igra sa Dominicom Thiemom. Fizička sprema nije upitna, ali vidjet ćemo koliko je Austrijanac emotivno i mentalno potrošen poslije titule na US Openu, pogotovo ako uvjeti u Parizu budu zahtjevali (a hoće) dodatno poniranje u bunar volje i želje.

Sock ili Opelka ne bi trebali biti prijetnja u drugom kolu, mada Opelka uvijek može imati dan na servisu, a treća runda donosi vjerojatno Caspera Ruuda. Norvežanin je postojan tenisač, igra izvrsno u posljednja dva tjedna, prije svega se oslanja na forhend, na zemljii se kreće kao riba u vodi i momak je sa Top 10 potencijalom, pod uvjetom da poboljša igru i na drugim podlogama. Na zemlji je posebna prijetnja, igra sa Sugitom, pa sa Paulom ili Duckworthom, što znači da se ne bi trebao previše potrošiti do treće runde.

Ako Thiem dogura do osmine finala, tu mu je projektiran Stan Wawrinka, koji kreće od Andyja Murrayja u dvoboju ranjenika. U tom djelu ždrijeba je i neuvjerljivi Felix Auger-Aliassime, a u četvrtfinalu je projektiran Gael Monflis, mada Francuz se ne može sastaviti (porazi od Koepfera i Hanfmanna) i već u prvom kolu igra sa nepredvidljivim Bublikom.

Pool/Getty Images

Realniji Thiemov protivnik u četvrtfinalu jest Diego Schwartzman, koji doduše ima neugodnu prvu rundu sa Miomirom Kecmanovićem, a na putu mu je i Borna Ćorić. Argentinac je blistao u Rimu i sigurno da je vratio samopouzdanje, ali ako mu razina samo malo padne, nije nemoguće da i on postane “žrtva”.

Preporuka za mečeve prvog kola: Monfils – Bublik, Murray – Wawrinka, De Minaur – Cecchinato, Thiem – Čilić, Goffin – Sinner.

(Photo by Clive Brunskill/Getty Images)

Hrvatski Roland Garros – ove godine teže

Sve je več rečeno za dvoboj Marina Čilića i Thiema, tko prođe igra protiv boljeg iz dvoboja Sock-Opelka. A tko tu dobije u trećem kolu će igrati protiv Ruuda, Sugite, Duckwortha ili Paula. Uglavnom, svakako da je ovdje najveći favorit Thiem, ali Marin svakako ima šansu protiv austrijskog tenisača ako se sabere i odigra onako kako on zna, primjerice kao što je u Rimu odigrao protiv Davida Goffina.

Borna Ćorić ako dobro odigra protiv Gombosa (meč je na rasporedu danas), onda u 2. kolu protivnik je Jeremy Chardy ili Jurij Rodionov. A dođe li najbolji hrvatski reket do trećeg kola, protivnik će mu biti Diego Schwartzman.

(Photo by Clive Brunskill/Getty Images)

U ženskom djelu najveće šanse za osvajanje ima svakako Simona Halep koja je pružila dobre partije posljednjih dana u Rimu, ali i osvajanjem titule na US Openu nagovijestila je dobru formu pred početak turnira u Parizu. Tu su još i Garbine Muguruza, Karolina Pliškova, Viktorija Azarenka i svakako da će biti zanimljivo vidjeti tko će tu biti najbolja.

(Photo by Angelo Carconi – Pool/Getty Images)

Hrvatske tenisačice imat će težak zadatak u Parizu, Petra Martić u prvom kolu igra protiv Japanke Misaki Doi, a u njezinom dijelu ždrijeba su Pliškova, Goerges, Mladenović, sve redom neugodne protivnice. Donna Vekić igra protiv Rumunjke Irine Bare, a ukoliko prođe sljedeća protivnica je Alison Van Uytvanck ili Rebecca Peterson. 

(Photo by Clive Brunskill/Getty Images)

Pariška trivia

Getty Images/Matthew Stockman

– U ždrijebu se nalaze sinovi dvojice nekadašnjih Grand Slam pobjednika, obojica kvalifikanti. Emilio Gomes (28 godina) sin Andrea koji je 1990. u finalu Roland Garrosa pobijedio Andrea Agassija, igra na startu sa Lorenzom Sonegom. Sebastian Korda (20), sin Petrov koji je uzeo Australian Open 1996. godine trijumfom nad Riosom, veći je potencijal i u prvom kolu igra sa Andreasom Seppijem.

– Gomesu je to prvi nastup u glavnom ždrijebu Grand Slam turnira, a još su osmorica debitanata u ždrijebu. Harold Mayot, 18-godišnji osvajač juniorskog Australian Opena, razumljivo je dobio specijalnu pozivnicu, a ona je pripala i 25-godišnjem domaćem igraču Arturu Rinderknechu (164. na ATP listi).

Debitira i Nikola Milojević, zatim Aleksandar Vukić iz Australije, Jurij Rodionov, Steven Diez , Tomaš Mahač i Daniel Altmayer. Malo da se upoznate, možda i pogledate nekog od njih.

– U prvom kolu igraju Jason Jung i Federico Coria. Što mi to pišeš, mislite… Njih dvojica igrali su i u prvoj rundi US Opena, 31-godišnji Jung vodio je 6:2, 6:4, 4:0 i mirisao je prvu pobjedu u Grand Slam karijeri, a onda je izgubio 14 od narednih 15 gemova i predao početkom petog seta. Čudo je tenis, a Jungu je ovo prilika za revanš, mada teško na Corijinoj najdražoj podlozi.