Osaka propustila nemoguće, pa ipak osvojila Australiju!

Photo by Cameron Spencer/Getty Images)

Naomi Osaka pobjednica je Australian Opena nakon što je sa 7:6, 4:6, 6:4 pobijedila Petru Kvitovu u fantastičnom meču na Rod Laver Areni koji je trajao dva sata i 30 minuta.

Ovaj je meč pokazao kako su obje tenisačice u potpunosti zasluženo dogurale do velikog finala. Sjajne izmjene, psihološka borba, najveća moguća napetost. Posebno u prvom setu kada nije bilo breakova servisa što je zaista rijetkost u ženskom tenisu. Osaka je propustila tri, a Kvitova pet prilika za oduzimanjem servisa. U odlučujućem gemu Japanka je odjurila do 5-1, a tada nije bilo problema osigurati vodstvo u setovima.

Jedna nevjerojatna statistika pokazuje koliko je japanska igračica napredovala u posljednjih šest mjeseci. Pobijedila je 59 mečeva zaredom kada je dobila prvi set. Šezdeseta pobjeda u nizu bila je nadohvat ruke. Naime, unatoč tome što je Kvitova povela 2:0 u drugom setu, Osaka je dobila pet od idućih šest gemova stigavši do vodstva 5:3, a nadomak pobjede stigla je na servisu Kvitove kada je dobila tri povezane meč lopte na 0:40. Međutim, kao da se dogodio neki klik u glavi japanske tenisačice, propustila je prigodu, a onda je izgubila i iduća tri gema, Kvitova je krikom oduševljenja proslavila ulazak u treći set.

Ipak, Osaka se uspjela nekako konsolidirati u završnom setu, spasila je neugodnu situaciju kod 1:0 vodstva Kvitove, a tada idući gem došla do breaka koji je zadržala do kraja meča. Ovoga puta nije imala problema završiti susret na drugoj meč lopti.

Japanka je postala druga tenisačica iz Azije koja je osvojila Australiju (nakon Li Na) te naravno prva iz svoje zemlje. Osaka je pobjedom osigurala i drugu uzastopnu Grand Slam pobjedu nakon lanjskog US Opena.

Također, Osaka je doživjela dodatnu čast, od ponedjeljka će biti prva igračica svijeta smijenivši s te pozicije Simonu Halep koja je lani igrala finale u Australiji, a ove godine ispala je već u osmini finala. Kvitova će biti drugorangirana.