Francuski mušketiri: Jeremy Chardy

Davis Cup 20. stu 201811:35 > 11:54
Cameron Spencer, Getty Images Sport

Jedan od francuskih mušketira koji će se suprostaviti Hrvatima u finalu Davis kupa je 31 godišnji Jeremy Chardy. Francuz s juga, iz Paua, koji je izgubio samo jedan meč u ovom prestižnom natjecanju.

Jeremy Chardy, možda i ne toliko popularan francuski tenisač kao neki njegovi sunarodnjaci, ali Chardy je izgradio svoje tenisko ime pokazujući svijetu da itekako ima odličnih i atraktivnih tenisača koji nisu stigli do visina.

Doduše, on je ih je dotakao i to kao mladić, kada je osvojio juniorski Wimbledon 2005. godine. Pobijedio je u finalu Nizozemca Robina Haasea u dva seta. Da da, to je ta godina i kada je naš Čilić osvojio juniorski Roland Garros. Dakle, 13 godina kasnije koji će tenisač povesti svoju reprezentaciju na Olimp.

Chardy je rođen 12. veljače 1987. godine. Tenis je počeo igrati sa šest godina gledajući mečeve Pete Samprasa, koji je dominirao svjetskim tenisom 90-tih. Jasno da je mašta radila svašta, ali to je inicijator što je Jeremy uzeo reket u ruke.

RANI USPJEH

Osim spomenutog osvajanja juniorskog Wimbledona, Chardy je bio i finalist US Opena iste godine. U profi karijeri prvi puta je ušao u društvo 100 najboljih 2008. godine kada je upisao prvu Top 10 pobjedu, protiv Davida Nalbandiana u Roland Garrosu. Već sljedeće godine osvaja ATP naslov u Stuttgartu i stiže na poziciju 31. igrača svijeta.

PROBLEMI S TRENEROM

Nakon tih sjajnih početnih profi koraka, stigla je i nizbrdica. Dugogodišnji trener, Fred Fontang podnio je tužbu protiv Chardyja zbog kršenja ugovora temeljem sporazuma koji su sklopili kada je Jeremy imao 18 godina. Pravna bitka je riješena ali misli i koncentracija na tenis izgubljene. Rezultat svega, pad na ATP ljestvici ispod 100 mjesta tijekom 2011. godine.

KARIJERA

Mislim da je ključ uspješnog povratka na scenu Chardyja bila suradnja s Patrickom Mouratoglouom u Parizu. Tako je jedno vrijeme trenirao i sa Serenom Williams (Patrick je njezin mentor) pa su se rodile razne zgode, nezgode i pričice od kojih je i jedna da Serena ne može vratiti njegov servis ali je Serena, ovoga puta bez ikakve dramaturgije, samo kazala – “To nije točno, neka dođe ovdje i kaže istinu. Ja sam njemu zabijala winnere. (Smijeh). On je odličan dečko. Sretna sam zbog njega.”

CHARDYJEVE TAJNE

DAVIS CUP NASTUPI

Chardy ima fenomenalan skor u Davisovom kupu (5 pobjeda, 1 poraz). Doduše, bio je dugi niz godina kada nije bio u konkurenciji za reprezentaciju, punih šest. Do sada je nominiran u četiri susreta francuske vrste. Prvi puta 2009. protiv Nizozemske a posljednji, kada je i doživio jedini poraz, ove godine u četvrtfinalu protiv Talijana. Dvoboj igran u Genovi, na zemlji, otišao je na stranu Fabija Fogninija. To je i jedini bod koji su upisali Talijani u tom susretu. U polufinalu protiv Španjolske nije bio u sastavu, ali očito Yannick Noah ima povjerenja u Chardyja. Razlog. Nakon problema s ozljedama tijekom posljednje dvije sezone, u 2018. godini uspio se vratiti u Top 50 društvo, igrati finale ATP turnira na travi u Rosmalenu a tjedan prije osvojiti Challenger u Surbitonu.

Motivirani Francuzi koji posebno tretiraju Davis Cup otkad su Četiri mušketira osvajala naslove šest godina zaredom (1927-1932), a i to što je posljednje izdanje u ovakvom formatu, neće biti laka prepreka Hrvatskoj u Lilleu. No, imamo reprezentaciju s iskustvom i čvrstinom koja, nadamo se, može ponoviti uspjeh Marija Ančića, Ivana Ljubičića, Gorana Ivaniševića i Ive Karlovića s kapetanom Nikolom Pilićem.