David Ferrer u epskom meču odveo Furiju u polufinale DC

Davis Cup 9. tra 201812:04 > 12:10
Clive Brunskill/Getty Images

Neuništivi 36-godišnjak David Ferrer, odveo je Španjolce u polufinale Davis Cupa fenomenalnom pobjedom protiv nijemca Phillipa Kohlschreibera u jednom od najboljih mečeva ikad odigranih u nastarijem sportskom reprezentativnom natjecanju.

Odlukom Rafaela Nadala i Davida Ferrera da se pod stare dane vrate u Davis Cup reprezentaciju, Španjolska je automatski postala glavni favorit za titulu, koju su zadnji put osvojili 2011. godine. Prvo kolo su za protivnika imali oslabljenu Veliku Britaniju i bez nekog problema vođeni Bautistom i Carreno Bustom prošli u četvrtfinale gdje ih je čekala odlična momčad Njemačke koju je predvodio četvrti igrač svijeta Alexandar Zverev.

Stara garda ponovno u reprezentaciji

Španjolci su bili favoriti u tom dvoboju pošto se igralo na zemljanoj podlozi u užarenoj atmosferi Plaze de Toros u Valenciji, inače mjestu održavanja borbi bikova. Predvođeni najboljim igračem svih vremena na zemlji Rafaelom Nadalom i neuništivim Davidom Ferrerom, Španjolci su naposljetku prošli u polufinale, ali do toga nisu došli lako. Nakon prvog dana rezultat je bio 1:1, Zverev je pokazao svu raskoš svog talenta i puno lakše od očekivanog je pomeo s terena Davida Ferrera. Istina, Ferrer je već u poznim igračkim godinama i nije više onako dominantan kao prije, ali malo tko je mogao očekivati tako glatku pobjedu mladog Nijemca. U drugom susretu Nadal je očekivano svladao Kohlschreibera sa 3:0 u setovima te tako poravnao rezultat nakon prvog dana na 1:1.

Iznenađenje u parovima

U meču parova Feliciano i Marc Lopez, osvajači naslova Roland Garrosa iz 2016. godine bili su favoriti protiv njemačke kombinacije Struff-Puetz. Nakon skoro pet sati igre i odličnog tenisa, Nijemci su iz tog susreta izašli kao pobjednici i donijeli svojoj reprezentaciji prednost prije trećeg i odlučujućeg dana. U susretu prvog i četvrtog igrača svijeta Nadal je dosta lako svladao Zvereva sa 3:0 i predao palicu svojem prijatelju i kolegi iz reprezentacije Davidu Ferreru da u odlučujućem meču pokuša svladati vrlo dobrog Kohlschreibera.

Plaza de Toros je bila spreman za odlučujući susret četvrtfinala Davis Cupa.

David Ferrer je u ovaj susret krenuo kao blagi favorit, ne toliko zbog forme, koliko zbog svoje odlične karijere i svog borbenog duha, te činjenice da će za svaki poen ostaviti srce na terenu. Prvi set je otišao na stranu Španjolca u tie breaku, nakon nervoznog prvog seta gdje je svaki igrač napravio po jedan break. U drugom setu je Kohlschreiber počeo bolje igrati te je zaluženo izjednačio na 1:1 u setovima. Dobra igra Nijemca nastavlja se i u trećem setu te se čini kako David Ferrer nema snage oduprijeti se odličnoj napadačkoj igri Kohlschreibera, no nakon dva izgubljena svoja servisa odmah vraća brejk te nekako dovodi set u još jedan tie break. Tamo ponovno dobrom igrom Nijemac odlazi na 3:0, no još jednom se pokazalo koliki je Ferrer borac i vraća se iz još jednog rezultatskog zaostatka i osvaja treći set. Kohlshreiber je bio bolji igrač u ovom setu ali u najbitnijim trenucima nije imao mirnoću te se još jednom našao u zaostatku. Kada se očekivalo da će Ferrer nošen publikom i izvučenim trećim setom zaključiti meč, Nijemac je odigrao jedan jako dobar set u teškim uvjetima, naime vjetar je počeo jako puhati i stvarat probleme igračima, te izjednačio na 2:2 u setovima i odveo ovaj fenomenalan meč u peti i odlučujući set.

Ferrer po ko zna koji put pokazao kakav je borac

Početkom petog seta Ferrer radi brejk, te pritisak prebacuje na Nijemca koji se nije raspao te vraća brejk u šestom gemu i počinje opet jako dobro igrati. Ključan trenutak meča dogodio se kod 4:3 za Kohlschreibera i na Ferrerovom servisu. Nijemac je imao 15-40, dvije brejk lopte koje su bile praktički kao meč lopte jer je teško vjerovati da bi se Ferrer i iz tog minusa uspio vratiti. Kohlschreiber je odigrao dva jako loša poena, napravio je dvije neprisiljene pogreške te vratio Ferrera u meč, da bi na svom servisu kod 5:5 na 30-40 čisti volej poslao u mrežu i time otvorio vrata polufinala Španjolcima. David Ferrer tu priliku nije propustio i mirno priveo ovaj epski suret kraju, te odveo Španjolce u polufinalu gdje će igrati protiv branitelja naslova Francuza. Još jednom je pokazao kakav je borac, koliko srce ima i da u 37. godini još može igrati vrhunski tenis. Sa zdravim Rafaelom Nadalom i neuništivim Ferrerom, Španjolci su najveći favorit za naslov pobjednika Davis Cupa 2018. godine.