Pojasnit ćemo zašto se Roger ozljeđuje rjeđe od Rafe…

ATP 9. sij 20199:57 > 10:00
Ian Walton/Getty Images

Rafael Nadal prošlog tjedna odustao je od turnira u Brisbaneu. Dugo već nije bio u akciji na teniskom terenu, a Australian Open je iza ugla...

Clive Brunskill/Getty Images

Paul Annacone, bivši trener Rogera Federera, prilično je pozvan govoriti o nekim stvarima vezanima uz trenutno trećeg igrača svijeta, ali i vodećeg po broju Grand Slam naslova (20).

Bilo je zanimljivo čuti što misli o tome zašto se tijekom karijere Roger znatno manje ozljeđivao od Nadala, koji je nakon Abu Dhabija, početkom godine odustao i od prvog službenog turnira sezone.

“To je sjajno pitanje. Nekoliko je razloga – jedan je način na koji Federer igra te njegovo vrlo prirodno kretanje po terenu. Kad ga usporedite s Rafom – potonji ulaže puno više energije, napora u svoje pomicanje po terenu, što je teško izdržati jer zahtjeva puno uložene snage. Osim toga, Roger odlično vodi brigu o svom tijelu i vrlo je talentiran. Ima i sjajnog kondicijskog trenerea, Pierrea Paganinija. Sve to dio je odgovora”.

Nadal je posljednju seriju problema s ozljedama počeo doživljavati baš na prošlogodišnjem Australian Openu, gdje je tijekom četvrtfinala bio prisiljen predati meč Marinu Čiliću.

Frapantan je podatak da je Rafa od Basela 2017. prije ili za vrijeme odustao na 18 od 19 turnira na tvrdim podlogama!

Harold Cunningham/Getty Images

Njegova koljena i tendinitis dugotrajan su problem kojeg vuče praktički cijelo desetljeće, a zašto takvih problema nikada nije imao Federer, uz poneku iznimku u posljednje, predpenzijsko vrijeme, dao nam je djelomično Annacone.

Jedan dio potpunog odgovora mogli bismo pronaći i u relativno novom pravilu Toura, koje bismo mogli nazvati i “Federerovim pravilom“, prema kojemu igrači koji su odigrali određeni broj mečeva visoke razine, a navršili su 31 godinu starosti, nisu dužni nastupati na svim 1000 turnirima u sezoni.

Osim toga, Roger već dvije sezone zaredom preskače Roland Garros. No, pustimo sad to na stranu, najveći dio odgovora mogao bi se zaista kriti u načinu na koji se Federer kreće.

Povezano

Još prije desetak godine, australski trener David Bailey proveo je istraživanje na uzorku od 30.000 isječaka povezanih s teniskim pokretima. Nakon toga je cjelokupan rad nogu u tenisu podijelio u mogućih 15 kontaktnih pokreta.

Prema njemu, solidan profesionalni tenisač koristi sedam ili osam takvih pokreta, dok je Roger Federer jedini na svijetu kod kojeg je primijetio inkorporiranih svih 15 elemenata!

To je jedan od razloga zašto je u najboljim danima ostavljao dojam da lebdi iznad terena, a u tome mu je – osim genoma – najviše pomogao spomenuti Paganini koji je poseban naglasak stavljao na trening rada nogu pa je i osmislio posebne vježbe posveće samo tom segmentu.

Osim toga, ranije tijekom karijere Federer je proučavao igrače poput Hewitta, koji su se jednako dobro kretali u petom kao u prvom setu. Tih dana, švicarski genij odlučio je da nikada neće izgubiti meč zbog pripremljenosti.