Zvali su ga Tito, bacali u zrak, a sad je dobio izgon!

ATP 21. stu 201818:27 > 18:46
Justin Setterfiel

Jedinica za integritet u tenisu (TIU) objavila je kako je zbog namještanja mečeva izrekla kazne zabrane dvama tenisačima iz Italije...

Dmitry Korotayev, Getty Images Sport

Riječ je o Danieleu Braccialiju i Potitu Staraceu. Prvi je dobio doživotnu zabranu igranja i bavljenja teniskim aktivnostima, dok je Starace prošao sa “samo” deset godina kazne. Obojicu je Talijanska teniska organizacija također doživotno suspendirala i to još prije nekoliko godina.

Bracciali (40) je proglašen krivim za namještanje mečeva i klađenje na ATP turniru serije 500 u Barceloni 2011. godine, a zbog toga je i novčano kažnjen s 250.000 dolara. Tri godine mlađi Starace je prošao s nešto blažom kaznom od deset godina zabrane, ali će morati platiti 100.000 dolara.

Obojica imaju pravo žalbe pred Sudom za arbitražu u sportu u Lausannei (CAS).

Potito Starace svojevremeno je bio 27. igrač svijeta, a u najboljim danima smatran je jednim od najkvalitetnijih svjetskih specijalista za zemlju. Svojedobno je na ATP turniru u Umagu doživio za ego vrlo stimulativno iskustvo kada je vaš novinar svjedočio jednom neobičnom prizoru po završetku dnevnog teniskog programa.

U najposjećenijem noćnom klubu, koji se smjestio točno ispod jedne od tribina Stella Marisa, društvo sačinjeno od nekoliko hrvatskih teniskih fanova prepoznalo je, a zatim i kolektivno kliktalo Staraceu. Jedan od njih otišao je korak dalje, obuhvatio ga je oko struka i nekoliko puta zavitlao u zrak uz oduševljene povike:

“Tito, Tito, Tito…”

Koliko je bilo za primijetiti, Potitu nije smetalo, ego mu je dobio lijep stimulans, bili su to trenuci s početka ovog desetljeća. Tko zna je li Starace tada znao što mu se sprema u relativno bliskoj budućnosti te da u posljednje tri godine neće odigrati niti jednog meča zbog grijeha koji su očito bili malo preveliki.

Javnoj obljubi Braccialijevog lika i djela autor nije nazočio niti je čuo za neki takav događaj, no riječ je o tenisaču koji se za trajanja svoje profesionalne karijere uspeo i do 49. mjesta na ATP ljestvici, gdje je bio 2006. godine. Poznat je bio po monstruozno jakom servisu kojega je moga držati serijski, ali manjkav je bio u drugim elementima igre.