Tko je Rus koji je zaustavio Đokovića?

ATP 4. stu 201817:15 > 17:17
Emilio Andreoli/Getty Images

Karen Hačanov je osvojio svoju najveću titulu u mladoj karijeri pobjedivši prvog igrača svijeta od idućeg tjedna Novaka Đokovića sa 7:5 6:4 u finalu ATP Masters 1000 turnira u Parizu. Tko je ovaj mladi Rus piše JOSIP JURAJ PAJVOT.

Karen Hačanov je 22-godišnji Rus armenskog podrijetla koji će od sutra biti 11. igrač svijeta. Dakako najbolji ranking mladog Rusa koji je u Bercyu napravio najveći uspjeh u svojoj karijeri. Pobijedio je četiri top 10 igrača na putu do titule. U posljednja tri meča protiv Zvereva, Thiema i Đokovića nije izgubio nijedan set i to dovoljno govori o načinu na koji je igrao.

Krase ga odličan servis i fenomenalan forhend koji je odlično radio na ovom turniru. Nije to klasičan razarački forhend, u svakom njegovom udarcu ima puno spina, k tome je taj udarac dosta siguran unatoč velikoj brzini koju može generirati. Hačanovu je dosta vremena proveo u Španjolskoj gdje je bio član 4Slam teniske akademije koju je vodio Galo Blanco. Tri godine je Hačanov bio član te akademije i za njega se brinuo španjolski trener Blanco, dok se krajem prošle godine nisu razišli. Rusa je preuzeo Splićanin Vedran Martić koji ga je sa Rusom Igorom Bitsenkom vodio prije nego što je otišao u Španjolsku.

Vaughn Ridley/Getty Images

Ova sezone je apsolutno bila ta u kojoj je Hačanov došao na veliku scenu. S ovom titulom u Parisu omjer pobjeda i poraza ove sezone mu je 46-22 i to je dovoljan znak koliko je dobru sezonu odigrao Rus.

2017.godinu završio je na 45. mjestu, dok će ovu popraviti svoj plasman za čak 34 mjesta. Hačanov je ove sezone uz Pariz osvojio i titule u Moskvi i Marseilleu, dok je svoju prvu titulu osvojio 2016. godine u Chengduu.  Zanimljivo je da je na svakom od četiri Grand Slam turnira napravio najbolji rezultat dosad. Osmina finala Wimbledona gdje ga je izbacio upravo Đoković kojeg je danas pobijedio i isti plasman na Roland Garrosu su mu najbolji rezultati na Grand Slamu.

Van terena, Hačanov je sasvim “normalan” tip koji je već dvije godine u braku sa suprugom Veronikom. Vrlo je rijetko da tenisači ovako mladi ulaze u brak, ali njega je to očito usmjerilo u pravom smjeru i baš zbog te činjenice vjerujem kako nakon ovog velikog uspjeha neće doći veliki pad jer ga novac i slava ne bi trebali iskvariti.

Hačanov je u pauzi nakon prošle sezone trenirao u Splitu, rodnom gradu trenera mu Martića. Nije se radila velika pompa oko toga jer je Hačanov bio tek jedan od nekoliko vrlo talentiranih igrača koji se tek trebaju probiti na veliku scenu, međutim ako će i krajem ove godine doći u Split, vjerujem da više neće moći trenirati bez pažnje medija u Lijepoj našoj.

Svjetla budućnost je pred 22-godišnjim Rusom. Ima sve predispozicije da u sljedećih nekoliko godina postane jedan od najboljih igrača na svijetu, ima mirnu glavu, sređenu obiteljsku situaciju te uz vodstvo našeg Vedrana Martića s kojim je ostvario veliki napredak mu je samo nebo granica.