Sat u tenisu, revolucija ili korak u krivom smjeru?

ATP 31. srp 20188:51 > 8:51
Michael Steele, Getty Images

Turnir u Washingtonu prvi je na kojem se koristi sat koji mjeri vrijeme između poena (25 sekundi), a ATP, WTA i USTA (Američka teniska asocijacija) izdali su priopćeenje u kojem se pojašnjavaju sva prateća pravila – sat će se koristiti i na US Openu, posljednjem Grand slam turniru u sezoni.

Sat je testiran u kvalifikacijama prošle godine, kao i na NextGen turniru u Milanu, ali Washington je definitivno probio led kada je riječ o glavnom turniru.

Sat će biti korišten tijekom cijele US Open serije, a poslije US Opena upravni odbor ATP-a sastat će se i odlučiti hoće li on biti korišten tijekom cijele 2019. godine. Iako svaki Slam za sebe donosi odluku, Australian Open je već pokazao interes, spekuliralo se i da će Wimbledon učiniti isto, a tri od četiri Slama već su koristili sat u kvalifikacijama.

Igrači, suci i navijači mogu vidjeti sat jer se on nalazi na terenu. Nijedno pravilo nije se promijenilo, ali jest način primjene pravila.

“Promjene su namijenjene tome da se ubrza ritam igre i da se isti standardi provode u kontinuitetu“, rekao je na sastanku s novinarima Gayle Bradshaw, izvršni potpredsjednik ATP-a za pravila i natjecanja. Dodao je da ATP razmatra tu opciju godinama, čak i prije maratonskog finala Đokovića i Nadala u Melbourneu 2012. godine (5 sati i 53 minute).

Postoji i sat za zagrijavanje u skladu s pravilom 1-5-1. Kada oba igrača dođu do svoga mjesta (stolca/klupe), imaju do minutu da se nađu sa sucem na mreži. Poslije bacanja novčića, slijedi pet minuta zagrijavanja, a onda je na raspolaganju dodatna minuta da obojica/obje budu spremni/spremne za igru.

Uloga suca i dalje je velika, jer su oni ti koji startaju mjerenje vremena, a mogu koristiti vlastito rasuđivanje kada ga pokrenuti. Primjera radi, ako je poen bio izuzetno dug i izmami mnogo aplauza s tribina, sudac će pričekati da se buka stiša kako bi rekao rezultat i startao sat s novim odbrojavanjem. Kada sat pokaže nulu, sudac je obavezan izdati upozorenje.

Ako server prekorači 25 sekundi, on/ona prvo dobiva upozorenje, a za svaki sljedeći prekršaj gubi prvi servis. Ako igrač na reternu prekorači vrijeme, prvo dobiva upozorenje, a onda gubi poen za svaki sljedeći prekršaj.

Cilj svega navedenog jest da se maksimalno smanji bespotrebna potrošnja vremena tijekom mečeva, kao i to da svi znaju na čemu su – igrači će znati da ih tretiraju korektno i neće više biti rizika da su suci popustljiviji prema jednima, a stroži prema drugim igračima. Također, prilikom opomene ni navijači kraj TV ekrana neće se više pitati što se događa jer će i oni moći vidjeti sat.

“Sat postoji da bismo sve te stvari ukinuli. U prošlosti bi suci pustili da nešto prođe tek tako – možda je to bio zdrav razum nekada, ali možda i nije. Iz perspektive igrača, stav je sljedeći: -Ako stvarno želite sprovesti to pravilo, stavite sat da vidimo koliko vremena imamo“, dodaje Bradshaw.

Već je bilo pozitivnih reakcija igrača. Bradshaw je naveo primjer jednog igrača koji je igrao po jako toplom vremenu, prišao servirati, onda vidio da ima još 12 sekundi pa je udahnuo još koji put i “kupio“ još malo odmora.

“I Đoković i Nadal (oni igraju ‘sporije’), kada vide da postoji sat, prilagodit će se”, ističe Bradshaw.

Cilj jest da opomena za prekoračenje vremena bude manje, a Bradshaw je uvjeren da će većina igrači promjenu vidjeti pozitivnom kada odigraju prvi meč. Sat će se takođe koristiti i za medicinske time outove (od trenutka kada se utvrdi problem, počinju tri minute) i za pauze između gemova.

Tijekom Wimbldona o svemu se vodila diskusija sa Savjetom igrača, čiji je Đoković predsjednik. Rečeno je da će poslije US Opena USTA tražiti reakcije igrača, navijača i televizija koje prenose turnire kako bi se utvrdilo hoće li promjena biti trajna. Ipak, igrači se tek trebaju oglasiti, a ima i nekih koji nisu oduševljeni.

“Osobno, neće mi biti lako. Neću imati mnogo vremena između poena da razmišljam o tome gdje smjestiti sljedeći servis, a i bit će malo komplicirano kad je vruće. Ima različitih igrača, neki igraju brzo, neki vole više vremena. Možda je to dobro za navijače da vide više poena i brže poene, ali ne znam je li dobro za igrače“, rekao je Kei Nišikori. Znamo od ranije da se Rafael Nadal ne slaže u potpunosti s idejom i vidi ju kao korak nazad u smislu kvalitete poena, iako potvrđuje da će se i on prilagoditi.

Za kraj, postoji još jedna promjena koja bi se u budućnosti mogla pojaviti, a to je da igrači sami moraju ići po ručnike, umjesto da ih im dodaju skupljači lopti. Osim higijene, razlog je taj da se smanji navika igrača da poslije svakog poena idu po ručnik, čak i kada im nije potreban.

Osim u Washingtonu, sat će biti na Rogers kupu, u San Joseu, Cincinnatiju, New Havenu, Winston-Salemu te zaključno na US Openu.