Hvala Raptorsi, vratili ste vjeru u sport!

Saša Živko 15. lip 201919:50 > 19:50
Lachlan Cunningham/Getty Images

Jedno od najneizvjesnijih finala NBA lige je iza nas, dojmovi su se slegli, a spremni smo odgovoriti i na neka važna pitanja koja se tiču dvije momčadi finalista.

Thearon W. Henderson / Stringer

Postavku koju odmah treba naglasiti, ako treba i više puta: Toronto Raptorsi apsolutno su zasluženo osvojili prvenstvo!

Znamo kako postoji pregršt navijača Warriorsa, već sam od takvih podosta i čuo, koji će ustvrditi kako Raptorsi ne zaslužuju naslov prvaka zbog silnih ozljeda koje su pretrpjeli dojučerašnji prvaci. Naravno, to su gluposti!

Kevin Durant ponajbolji je svjetski igrač i njegova ozljeda je sportska tragedija. Međutim, i bez njega Warriorsi su na raspolaganju imali četiri All Star igrača. Ozljeda Klaya Thompsona koja se dogodila u posljednjoj utakmici serije također je velika nesreća, no i bez njega Warriorsi su na raspolaganju imali tri All Star igrača. DeMarcus Cousins nije bio sto posto spreman, međutim igrao je bez većih problema. Ali opet, i bez njega Warriorsima su preostala dva All Star igrača, kažu, najbolji šuter svih vremena i jedan od najboljih All-round igrača proteklog desetljeća (Draymond Green). Tko je bio na drugoj strani? Kawhi Leonard, jedina istinska superzvijezda momčadi, zatim iskusni, ali često podcjenjivani Kyle Lowry te mladi i neiskusni Pascal Siakam koji je prvi put igrao značajniju ulogu, ne samo u finalu već u doigravanju. Marc Gasol koji je s 34 godine na leđima svoje najbolje dane ostavio daleko iza sebe. Trener Nick Nurse čitavu je finalnu seriju koristio samo tri igrača s klupe, pored Sergea Ibake, tu su ostali neiskusni Powell i VanVleet koji su u konačnici odigrali veliku ulogu.

Godine 2015. Cleveland Cavsi izgubili su dvije trećine svoje najbolje postave kada su finale propustili Kyrie Irving i Kevin Love, sjećamo se kako je tada LeBron James pretrpio ‘zlostavljanje’ kako je precijenjen, kako nikada neće biti velik igrač, kako je uvijek trebao nekoga da za njega osvaja naslove. Zašto bi sada trebalo biti drugačije s Warriorsima?

Čitava poanta stvaranja super momčadi bila je ostati spreman na sve moguće prepreke koje bi se eventualno pojavile, poput ozljeda. Upravo se to i dogodilo. U suštini stvari, Thompson je bio dostupan u praktički četiri utakmice i tri četvrtine. Warriorsi su mogli sve riješiti daleko ranije. Uostalom, ako ste pratili američke medije ili tamošnje društvene mreže, Raptorsi praktički nisu niti postojali, operativna riječ u svakojakim raspravama bila je ‘metla’.

No, metla se nije dogodila. Raptorsi su itekako ozbiljna momčad koja je napredovala kako je prolazilo doigravanje. Od podsmjeha nakon što su poraženi u prvoj utakmici playoffa protiv Orlanda, preko podcjenjivanja u seriji kontra Sixersa do još jedne ‘metle’ protiv Bucksa. Na koncu, najbolja momčad je okrunjena prvakom.

Kakva je budućnost Raptorsa?

Sve će ovisiti o Kawhiju Leonardu koji bi trebao odbiti opciju za produženjem ugovora na dodatnu sezonu te samim time postat će slobodnim igračem ovog ljeta. Ukoliko čak i napusti klub teško da će mu bilo tko u Torontu zamjeriti. Međutim, morat će itekako dobro razmisliti jer Raptorsi imaju priliku nastaviti žetvu trofeja.

Marc Gasol, u to ne treba sumnjati, iskoristit će opciju za produženjem ugovora, ta će sezona vrijediti 25 milijuna dolara i 34-godišnji Španjolac takve novce više nigdje neće dobiti. Kyle Lowry pod ugovorom je za iduću sezonu, kao i Serge Ibaka, jednako vrijedi za Powella i VanVleeta, a jedini igrač kojemu ističe ugovor jest Danny Green.

S druge strane, predsjednik i čovjek koji je jedan od najzaslužnijih za ovosezonski trijumf, Masai Ujiri pred sobom će imati itekako važnu odluku. Washington Wizardsi su pripremili 60 milijuna dolara vrijedan ugovor na šest godina te mogući vlasnički udio u franšizi, ukoliko Leonard napusti Raptorse sidro bi mogao podići i Ujiri.

Gregory Shamus/Getty Images

Budućnost Warriorsa?

Jednostavno rečeno, puna neizvjesnosti. Neopisivo mi je žao zbog ozljeda Duranta i Thompsona, dvojac fenomenalnih igrača koji će uskratiti NBA ligu za svoju prisutnost iduće sezone. Durant zbog puknuća Ahilove tetive, a Thompson zbog zloglasnog ACL-a (ligamenti koljena). Klay će ovog ljeta biti slobodan igrač, trebao je potpisati max ugovor, naravno, ukoliko će Warriorsi ostali lojalni, bez obzira na ozljedu podarit će mu ugovor kakav je tražio. S Durantom je situacija drugačija, posjeduje opciju produženja ugovora za iznos od 31 milijun dolara, vrlo je lako moguće da će taj novac prihvatiti obzirom da neće igrati iduće sezone.

Povreda Ahilove tetive je najgora ozljeda koju sportaš može pretrpjeti i veliki je upitnik hoće li Durant ponovno biti onaj stari.

Tu je pak pitanje ostanka DeMarcusa Cousinsa. Dojam jest, obzirom na ozljede kako bi se mogao zadržati. Iduće sezone imao bi itekako značajnu ulogu kao druga napadačka opcija iza Stepha Curryja. No, Cousins je ove sezone zaradio ‘samo’ pet milijuna dolara, pitanje jest koliko će prvog srpnja Warriorsi biti spremni ponuditi.

Postoji mogućnost umirovljenja dvojice ključnih rezervnih igrača Andrea Iguodale i Shauna Livingstona, a slobodan igrač ovog ljeta je Kevon Looney koji je postao nezamjenjiv član rotacije. Ove je sezone zaradio 1.5 milijuna dolara, a iduće sezone taj će iznos biti značajno veći. Bez ugovora za narednu godinu su i Quinn Cook, Jonas Jerebko i Jordan Bell.

Iduće sezone Warriorsi će igrati u novom gradu i novoizgrađenoj super modernoj dvorani Chase Center u San Franciscu. Vlasnici franšize već su gotovo rasprodali godišnje karte za iduću sezonu, a sama arena još nije niti dovršena. U igri je zaista velik novac i ljudima će morati ponuditi kvalitetan proizvod.

Suština misli jest kako ćemo iduće sezone gledati jedne sasvim nove Warriorse te je itekako izvjesno da je njihovo vrijeme nedodirljivosti iza nas.