James Harden – genijalac ili prevarant?

Saša Živko 29. tra 201920:18 > 20:19
Streeter Lecka/Getty Images

Golden State i Houston započeli su dugoočekivanu polufinalnu seriju Zapadne konferencije i nije dugo trebalo da bismo vidjeli brojne kontroverzne situacije, ponajviše zahvaljujući Jamesu Hardenu.

(Photo by Thearon W. Henderson/Getty Images)

Zvijezda Houston Rocketsa iza sebe je ostavio brojna pitanja, pogotovo što se tiče odnosa u momčadi Rocketsa kao i stvarnu vrijednost trenera Mikea D’Antonija.

Harden je već navikao izluđivati protivnike i navijače, finta kojom radi svoj klasični step back pa pada na tlo u velikom broju slučajeva prilikom najblažeg kontakta s protivnikom pokušavajući iznuditi prekršaje. U regularnoj sezoni gotovo da nije bilo igrača jedne momčadi koji je nakon susreta s Hardenom i Rocketsima imao što poručiti sucima, drugi pak nisu željeli ništa govoriti jer svaka ‘otrovna strelica’ u smjeru sudaca donosi olakšan bankovni račun za 25 tisuća dolara (kazna lige).

Brada je tijekom regularne sezone prosječno gađao jedanaest slobodnih bacanja po utakmici (najviše u ligi), većina tih situacija dolazila je iz prepričanog problema iznude prekršaja prilikom dramatiziranja gotovo svakog tricaškog pokušaja. Međutim, suci su odlučili promijeniti politiku u doigravanju. Harden u dosadašnjih šest utakmica playoffa prosječno šutira osam slobodnih bacanja. Ipak, protiv Warriorsa je čak 14 puta izlazio na liniju slobodnih bacanja, nakon te činjenice zapitali biste te se, pa zašto se onda čovjek ljuti?

Vrlo jednostavno, Hardenovo dramatiziranje na trici, prema njemu samom i suigračima te pogotovo treneru nije dovoljno valorizirano. Većina slobodnih bacanja koje je dobio u utakmici s prvacima kreirana su putem ulaska u reket, dakle najčešća situacija kada će suci svirati prekršaj.

Imao sam čast komentirati spomenutu utakmicu, zajedno s kolegom Radičevićem, osobno sam dobio nekoliko poruka u kojima sam zaradio kritiku kako sam navijač Warriorsa, ili mrzitelj Rocketsa. Moram razočarati kritičare, niti sam jedno, niti drugo. Do dana današnjeg, mislio sam kako nema ništa goreg u NBA ligi od one famozne LeBronove ‘odluke’, da bi me kasnije razuvjerio Durant kada je stigao u Warriorse u sezoni nakon što su ovi ostvarili najbolji omjer u povijesti lige (73-9). Mišljenja sam kako to nije dobro za ligu i zadržao sam takvo viđenje stvari.

Međutim, to ne znači da nisam u stanju cijeniti talent. Steph Curry je, po mom skromnom mišljenju, najbolji šuter u povijesti lige. Klay Thompson s Curryjem čini možda i najbolji bekovski dvojac ikada, a Durant, što uopće reći na njegovu genijalnost? Kada se postavi na post i odluči iz okretaja šutirati, jednostavno je nezaustavljiv. Genijalnost nema cijenu.

Što se tiče Rocketsa, priznajem, Mike D’Antoni nije mi omiljen trener. Kada pogledate utakmicu kao što je Boston protiv Milwaukeeja u kojoj je trener Celticsa Brad Stevens toliko aktivno sudjelovao u velikoj pobjedi svoje momčadi, teško je odmah nakon toga gledati jednog D’Antonija koji samo gleda kako Harden ‘ciglari’ jednu isforsiranu tricu za drugom, pa zatim drži u posjedu loptu 20 sekundi da bi ponovno ciglama gađao obruč.

Nekada davno i sam sam trenirao košarku, sjećam se tog savršenog osjećaja kada staneš na tricu i jednostavno šutiraš, pa onaj zvuk kada lopta prođe kroz mrežicu. Tricu pogoditi je poseban gušt. Međutim, ono na što su Rocketsi sveli košarku nema nikakvog smisla. Gomila nerezonski ispaljenih trica i taktika ‘ako uđe imamo šansu’ je antireklama za košarku. Houston je u prvoj utakmici serije već sredinom treće četvrtine srušio playoff rekord po broju šutiranih trica.

Sve to opet ne znači kako ne cijenim Hardenov talent. Kada je ozbiljan, kada se ne bavi glumom, čovjeka je divota gledati. Pogotovo kada krene u dribling, munjevit crossover, pa pokret lijevo i prolaz prema košu. No, kada se više bavi bacanjem na tlo pri svakom drugom pokušaju trice čovjek teško može razmišljati o tom genijalnom ulasku prema košu. Jedna od kritika koje sam dobio dogodila se nakon što sam pozvao na kažnjavanje Hardena zbog simuliranja. Kaže jedan trener ‘ma to je prekršaj, pogledaj gdje je Thompsonova noga’. No, nakon višekratnog pregledavanja snimke, teško mi je shvatiti gdje bi to trebao Thompson prebaciti nogu koja stoji u najprirodnijem položaju prilikom obrane šuta. I ne, to nema nikakve veze s onim sramotnim prekršajem Zaze Pachulije nad Kawhijem Leonardom. Drugi pak trener kaže ‘to je bio stopostotan faul, a Harden je trebao dobiti tehničku zbog pokušaja prevare’. Dakle, postoje argumenti s jedne i druge strane, istina je vjerojatno negdje u sredini.

Kada je riječ o sucima, mišljenja sam kako su vrlo loše sudili utakmicu i to za obje strane. Nekoliko dosuđenih prekršaja Warriorsima nakon što je snimka pokazala kako gotovo da i nije postojao kontakt, pa protiv Rocketsa, posebno trica Chrisa Paula u trećoj četvrtini kada je od strane Shauna Livingstonea dobio po ruci. Umjesto slobodnih bacanja, Paul je zaradio tehničku pogrešku, a kasnije je i isključen.

Suci kao da vode internu bitku sami sa sobom, pokušavajući onako usput dokučiti kakvim kriterijem žele suditi. Teško je tako osloboditi igrača i omogućiti mu da pruži najbolje od sebe, za svoju momčad i ljude koji prate ovaj prekrasan sport.

Druga utakmica je u srijedu ujutro, nadajmo se ponovno uz dramu, ali onu pravu, bez sudačkih intervencija.