Mourinho je kriv, ali igrači, izdali ste klub!

Saša Živko 19. pro 201815:12 > 15:13
Clive Mason Getty Images Sport

Kritičari Josea Mourinha i njegovog bahatog stila vođenja Manchester Uniteda i drugih klubova još su jednom došli na svoje, međutim neopravdano se ignoriraju igrači.

Legenda NBA lige, Charles Barkley je kazao: “Trener može biti neuspješan, ali ako igrači ne pružaju najbolje što mogu na terenu, oni su odgovorni što taj čovjek na kraju dana mora otići kući svojoj supruzi, djeci i obavijestiti ih kako je upravo ostao bez posla.”

Odgovornost. Riječ dana. Gdje je nestala odgovornost nogometaša kada trener dobije otkaz? Često ćemo u poslovnom svijetu naići na izraz ‘stanje u tvrtki slika je onoga tko je vodi’. Jose Mourinho više nije trener kakav je bio prije 15 godina, to je jasno, nije se prilagodio modernom nogometu, njegovi ‘autobusi’ davno su izašli iz mode. Međutim, način kako su pojedini igrači Manchester Uniteda, koji figurira kao najtrofejniji, najveći nogometni klub u Engleskoj, izdali svog šefa je zapanjujuće.

(Photo by Alex Livesey/Getty Images)

Sjećate li se vremena kada je Sir Alex Ferguson u navali bijesa zbog nezalaganja igrača bacio kopačku u svlačionici Uniteda? Kopačka je nehotice pogodila Davida Beckhama, nisam bio tog dana u svlačionici Uniteda (kao niti bilo kojeg drugog dana), no sjećam se kako je to tada izvana izgledalo. Nije bilo plakanja, uvjetovanja otkaza treneru, traženja pravde po novinama. Istina, u to vrijeme nije bilo društvenih mreža, međutim Beckham je bio ljut, ali je pregrizao ‘g..no’ i nastavio s karijerom. Ferguson je znao biti takav, ljut, neugodan ali od svojih igrača je zahtijevao disciplinu, privrženost klubu. Nitko nije veći od kluba. Zato je Beckham na koncu i napustio United, Sir Alexu je bilo dosta njegova života u statusu pop zvijezde.

United je tada nastavio rasti i osvajati trofeje. Nitko nije veći od kluba. Možete li zamisliti što bi se dogodilo danas kada bi primjerice Mourinho slučajno kopačkom pogodio igrača u glavu? Taj bi igrač uzeo bolovanje mjesec dana, pritom bi svakodnevno informirao svoje followere na instagramu što radi, kako šeće po pješčanoj plaži negdje na Maldivima, onda bi napisao tajnovitu poruku koju je pronašao na Internetu kada je guglao ‘najpoznatije svjetske izreke’…..bolje biti čovjek, nego nečovjek, život piše priče..bla bla bla….

Paul Pogba je dan ili dva prije odlaska na utakmicu u Liverpool proveo na frizuri. Naravno, netko ga je slikao i taj doživljaj objavio na instagramu. Ipak, ključno je to pitanje njegove karijere. Ferguson je jednom prodao Pogbu, kao klinca smatrajući da nije dovoljno dobar, a da je kojim slučajem Sir Alex i danas na klupi Uniteda, zbog svog ponašanja, Pogba bi bio prodan prvom idućom prilikom, a ako klub ne bi mogao dobiti koliko traži, Fergie bi tog trenutka donio odluku i potjerao Pogbu u rezervnu momčad gdje bi se ‘kalio’ idućih šest mjeseci.

(Photo by Michael Regan/Getty Images

U čitavom kaosu koji prati United proteklih pet godina, s dolaskom Eda Woodwarda, klub je izgubio identitet. Nitko nije veći od kluba. Možemo tu frazu ponavljati još petsto puta, ali to danas za United ne vrijedi. Mourinho ne bi smio biti jedina žrtva katastrofalne sezone, podosta je igrača u toj svlačionici koji su ga izdali svojim nezalaganjem, sapunanjem stolice. Pogba je netom nakon otkaza Portugalcu objavio pa brzo izbrisao tweet gdje pleše na Mourinhovom grobu. U današnje vrijeme, čini se kako je igrač koji zarađuje 200 tisuća funti tjedno žrtva čak i kada zbog njegove loše forme trener dobije otkaz. Sjetite se što je Barkley rekao.

Ole Gunnar Solskjaer je trener do kraja sezone. Današnji klinci premladi su da zapravo znaju tko je i što je bio Norvežanin u Unitedu. Zato vjerojatno i stiže ismijavanje. Solskjaer nije najveći napadač Uniteda, ali je igrač kojeg će svaki istinski fan Uniteda smatrati legendom kluba. Gol 1999. godine na Camp Nou, niz drugih instanci kada je ulazio kao zlatna rezerva i postizao nebrojene golove, osigurao klubu neke od ključnih bodova u borbi za titule prvaka. Ole Gunnar je na kraju priče trener, karijeru gradi na pravi način i nakon svega što smo vidjeli od Uniteda od posljednje vrijeme, klubu je potreban tranzicijski period prije nego se krene ispočetka. Teško da se na bolji način može krenuti u tom smjeru nego s čovjekom koji je svojim golovima zadužio klub.