Koliko je LeBron dobar? Pogledajte današnje Cavse…

Christian Petersen, Getty Images Sport

LeBron James napustio je Cavse ovog ljeta, očekivano, u Clevelandu se više ne igra 'dobra' košarka.

(Photo by Gregory Shamus/Getty Images)

Nakon 15 godina velike karijere, svega što je osvojio, danas još uvijek postoje ljudi koji se znaju sprdati s LeBronom Jamesom i njegovim kvalitetama na košarkaškom terenom. Posebno bode u oči ‘uvreda’: “Nikada nećeš biti velik kao Michael Jordan,” kao da je usporedba s najvećim svih vremena nešto loše.

James je 2007. godine, u četvrtoj sezoni NBA karijere odveo Cleveland Cavse do velikog finala, mnogi će se složiti kako je to bila najslabija momčad ikada koja je zaigrala u finalnom okršaju. Ne čudi stoga lagana ‘metla’ protiv Spursa. LeBronovi kritičari vole kazati kako je izgubio previše finala, jer znate, doći u finale NBA lige je nešto što svatko može napraviti. Ako niste shvatili, riječ je o sarkazmu. Ukoliko ćemo biti iskreni, James je podbacio samo jednom, u prvoj sezoni kao član Miami Heata kada je zajedno s Dwyaneom Wadeom i Chrisom Boshom izgubio finale od Dallasa. Iako su Mavsi bili vrlo jaki s Dirkom, Marionom i već ostarjelim Jasonom Kiddom, nitko nije očekivao poraz Heata. Čak i poraz tri godine kasnije, u posljednjoj sezoni kao člana Heata, protiv Spursa ne može se reći da je bio podbačaj jer San Antonio je bio izuzetno snažan s nikad boljim Kawhijem Leonardom te izvrsnim Parkerom, Ginobilijem i Duncanom.

Ali posebno je smiješno govoriti o podbačaju Clevelandovih momčadi. U prvoj sezoni, Cavsi su prije finala s Warriorsima zbog ozljeda izgubili Kevina Lovea i Kyrija Irvinga, a tada protiv izvanrednih Ratnika koji su ganjali svoju prvu titulu jednostavno James nije mogao sam. Godinu dana kasnije stvari su se bolje posložile, zdravi Cavsi osvojili su svoj jedini naslov prvaka. Sezonu kasnije stigao je Kevin Durant i ostalo je povijest.

Photo by Vaughn Ridley/Getty Images)

No, kada je riječ o prošloj sezoni, nevjerojatno jest kako još uvijek postoji kritika koja će negirati igračku veličinu LeBrona Jamesa. U momčadi koja je pored njega imala samo Kevina Lovea i hrpu prolaznika uspjeli su proći talentiranu Indianu, pa pregaziti Raptorse koji su imali najbolji omjer u regularnoj sezoni, a onda i nešto oslabljene, ali i dalje odlične Celticse. Metla protiv Warriorsa je bila očekivana, James ponovno nije mogao sam protiv ‘četveroglave’ zvijeri iz Oaklanda.

Ukoliko želite raspravljati u kakvoj je momčadi James lani igrao, pogledajte ih ove sezone. Tyronn Lue nikada nije bio velik trener, a ove sezone to ponajviše pokazuje. Četiri utakmice, četiri poraza, obrana nepostojeća, jedini plus je što napokon konstantnu minutažu zarađuje sve bolji Cedi Osman. Gdje je tu Ante Žižić? Nigdje. Počeo je s kakvom-takvom minutažom, a apsolutnu ‘jedinicu’ za svoj rad Lue je zaradio u posljednjem porazu protiv Detroit Pistonsa. Cavsi su zaigrali bez Kevina Lovea, a centar Pistonsa, Andre Drummond (26p, 22sk) devastirao je svakoga koga je Lue bacio pred njega. Sve osim jednog, onog najtežeg, jedinog klasičnog centra kojeg je imao na rosteru, mladog Žižića. Naravno, nikako ne tvrdim da bi Žižić ušao i onda čudesno zaustavio Drummonda koji je barem dvije klase iznad, međutim ta situacija pokazala je svu nesigurnost i nesposobnost trenera Cavsa. Vjerojatnost jest kako je upravo njemu najteže pao odlazak LeBrona, jer sada nema tko trenirati i voditi tu momčad.

Gazda Cavsa, Dan Gilbert ubrzo nakon Jamesova odlaska potpisao je Kevina Love na novi ugovor težak 120 milijuna dolara poslavši poruku kako momčad iz Clevelanda i dalje ima ambiciju zadržati status playoff momčadi. No, nakon ovakvog starta možda je vrijeme i za onu pravu promjenu, na trenerskoj klupi jer Lue definitivno nije talent koji će ovu momčad napokon predvoditi.