All aboard the bandwagon: 2k liga je postala stvarnost

Saša Živko 3. srp 201816:06 > 16:10
Andy Lyons/Getty Images

DeMarcus Cousins novi je član Golden State Warriorsa. Dan kada je NBA otišao u besmislenost.

Photo by Ronald Martinez/Getty Images)

Golden State Warriorsi upravo su postali najjača momčad, vjerojatno u povijesti sporta. Pustimo Michaela Jordana i Bullse, Rocketse i The Dreama, Shaqa, Kobeja i Lakerse, LeBrona i Miami, Barcelonu i Messija, Real i Ronalda, Manchester United i Sir Alexa, PSG i Neymara itd itd itd…..Golden State Warriorsi upravo su postali video igra u stvarnosti.

Podosta tinte i virtualnog papira već smo potrošili na Kevina Duranta i njegovo “gmizanje” u redova najbolje momčadi lige svih vremena (73-9), ali ovo čemu smo posvjedočili protekle noći otišlo je stvarno, da ostanem kulturan, u krajnost, besmislenost, totalnu depresiju. DeMarcus Cousins, čovjek koji je protekle sezone, do ozljede prosječno ostvarivao 25 poena i 12 skokova, potpisao je za aktualnog prvaka, momčad koja je u dvije sezone, u playoffu izgubila pet utakmica.

Cousins kaže kako nije imao ponuda, pa je odlučio prihvatiti pet milijuna dolara (i nešto sitno) od Warriorsa. Čovjek želi da povjerujemo kako nije bilo kluba u NBA ligi koji bi jednom od najboljih centara svijeta ponudio više od pet milijuna dolara godišnje plaće? Yea right….

U redu, čovjek je ozlijeđen, ali povreda ahilove tetive, koliko god bila ozbiljna, nije nešto zbog čega igrači prekidaju karijere. Nije primjerice na razini loma ligamenata u koljenu, tzv. ACL, što se dogodilo Kristapsu Porzingisu. Cousins ima tek 27 godina i uopće nema sumnje da će se u potpunosti oporaviti. Ako ćemo gledati informacije koje dolaze iz ureda NBA lige, čitav niz klubova bio je zainteresiran za njegovo dovođenje, a prava istina zašto Cousins na koncu nije dobio pravu ponudu, kako sam tvrdi, jest zato što je tražio max ugovor. To mu u ovom trenutku nitko nije želio ponuditi, a kako bi se osvetio ligi odlučio je uzeti popust, i to kakav, te pristupiti najboljoj momčadi lige. Uostalom, sam je rekao “Warriorsi su bili moj as iz rukava“. Iz kuloara New Orleans Pelicansa čuje se kako su ponudili ugovor 1+1 za 25 milijuna dolara po sezoni, no ovome to nije bilo dovoljno, zato su se Pelicansi okrenuli Juliusu Randleu.

Okrenimo se ipak onome što znači ovaj transfer za NBA ligu. Naravno, postoje oni kojima je ovakva situacija draga, ljudi u većini slučajeva koji su se ukrcali u “vagon” Warriorsa 2015. godine i danas prodaju maglu kako su hard core navijači GS-a. Kako da ne. Sada je pak vrijeme da se pojave novi hard core navijači, generacija 2018.

I ne, ovdje se ne radi o Stephu Curryju, Klayju Thompson i Draymondu Greenu. Da, dobro je poznata činjenica kako su sva trojica draftirani u Warriorse i nitko nikada nije tu istinu spočitavao čelnicima Golden Statea. Poanta je u onome što se događalo kasnije.

Međutim, teško je ovdje ne spomenuti LeBrona Jamesa. Svaka njegova reakcija uzrokuje kontra-reakciju Warriorsa. Prijelaz u Lakerse čini se da je toliko preplašio aktualne prvake, da su brže bolje tražili petog All Star igrača koji bi im se pridružio. Argument, blago rečeno, „bandwagon“ fanova Warriorsa kako je “LeBron prešao u Lakerse da stvara ekipu” naprosto je smiješan u usporedbi s onime što NBA liga dopušta u Oaklandu. James je potpisao četverogodišnji ugovor i jednog dana možda dobije ekipu koja bi se mogla nositi s relevantnim ekipama na Zapadu. Možda. I ne, ne podržavam dolazak Kawhija Leonarda, Anthonyja Davisa ili nekog trećeg u Lakerse jer bi se ponovno dogodila ista stvar. Poanta nije u gomilanju nekoliko ekipa koje će koncentrirati sav talent u svojim momčadima, poanta je stvoriti konkurentnost.

Ono što se upravo dogodilo u Warriorsima je blago rečeno nakaradna prostitucija ugleda NBA lige. Ne tako davno liga je blokirala prijelaz Chrisa Paula iz New Orleansa u Lakerse, međutim čini se kako Adam Silver uživa u izgradnji momčadi iz video igrice u Oaklandu.

Samo šest momčadi u povijesti NBA lige istovremeno su na rosteru imali pet aktualnih All Star igrača u momčadi. Posljednji put to su bili Boston Celticsi prije 43 godine. No, ovo što se sada događa u Oaklandu je daleko gore od svega što smo vidjeli u sportu posljednjih godina s aspekta kompetitivnosti. U krajnjoj mjeri, ovdje se uopće ne radi što su ovakvu situaciju stvorili Warriorsi, ista stvar bi vrijedila da je riječ o Bullsima, Cavsima, Hornetsima ili Netsima. Kompetitivnost. Riječ dana.

Drugi argument bandwagon navijača, “zašto GM-ovi drugih momčadi ne rade jednako dobar posao?“. Zato što veliku većinu igrača privlače velike sredine, gradska vreva, noćni život. Oakland je jedan od tih gradova, a veliki plus je što iduće godine momčad seli u San Francisco. Nije rješenje akumulirati sav mogući talent u tri, četiri glavna centra moći. Netko će spomenuti New York. No, Knicksi su iznimka, godine neuspjeha posljedica su vlastite nesposobnosti, da ne spominjem omraženog vlasnika Jamesa Dolana za kojeg niti jedno značajno košarkaško ime ne želi igrati. Bez obzira na svjetla pozornice koje donosi život u Velikoj Jabuci, zbog aktualne vlasničke strukture tamo rijetki žele igrati.

Adam Silver nedavno je zaradio produženje ugovora, vlasnici klubova jednoglasno su odobrili novi petogodišnji ugovor prvom čovjeku lige. Novca ima, ugovori su potpisani za idućih deset godina, no ostaje vidjeti da li će biti posljedica po gledanost obzirom na potpuno izvjesnost pitanja tko će biti prvak iduće sezone. U krajnjoj mjeri, ostatak lige je na potezu. Zašto uopće trošiti goleme novce na stvaranje momčadi kad su izgledi za velikim rezultatom minimalni? Jasno, poneki gazda je ambiciozan, kompetitivan, no bacanje novca na dovođenje igrača u ovom je trenutku besmisleno. Stoga, ostatak lige Adamu Silveru i Warriorsima može poslati samo jednu poruku:

ŽIVJELO TANKIRANJE!