Mario Hezonja – odlična forma u pravom trenutku

Saša Živko 7. velj 201819:59 > 20:03
(Photo by Justin K. Aller/Getty Images)

Siječanj je bio najbolji mjesec u NBA karijeri Marija Hezonje koji je pokazao kako za njega itekako ima mjesta u najjačoj svjetskoj ligi.

(Photo by Manuela Davies/Getty Images)

Krajem listopada vodstvo Orlando Magica odlučilo je ne iskoristiti opciju automatskog produženja ugovora s Marijom Hezonjom, klub će uštedjeti čitavih pet milijuna dolara, no kako sada stvari izgledaju mogli bi vrlo lako požaliti.

Hezonja je protekla dva mjeseca postepeno sve više dobivao priliku od trenera Franka Vogela, a danas je sastavni dio rotacije, čak i prvi igrač s klupe. Golema distinkcija s početka sezone. Činjenica jest da je uskoro 23-godišnji Dubrovčanin znatno napredovao u svim aspektima igre, a to se najbolje očitovalo u siječnju kada je ostvario najbolje brojke u trogodišnjoj NBA karijeri. Siječanj je prvi i jedini mjesec za sada u kojem je Hezonja ostvario dvoznamenkasti prosjek poena (10.8), kao i minuta (23.8).

Poboljšanja su vidljiva i u drugim segmentima, u prvom mjesecu godine šutirao je 48 posto iz igre što je najbolji prosjek ove sezone, pojačao je postotak ubačaja za tricu s 27 na 34 posto, a imao je i najbolji prosjek skokova (3.9) za sezonu. No, Mario je nastavio u sjajnom ritmu i u uvodne tri utakmice veljače, igra prosječno 29 minuta, a postiže 15 poena po susretu s 50 posto šuta za tricu. Naravno, tri utakmice nisu veliko mjerilo, međutim teško je ne ostati ugodno iznenađen jer mnogi su od Hezonje odustali, uostalom i sam klub koji ga je draftirao.

(Photo by Jonathan Daniel/Getty Images)

Prepun hvale za hrvatskog igrača jest i trener Frank Vogel: “Ne mogu riječima opisati koliko mi je drago zbog Marija. Sjajno trenira već dulje vrijeme, ne gleda iza sebe, samo naprijed, pokazao je veliku snagu karaktera kada je nakon događaja s početka sezone, ne produživanja ugovora, drastično poboljšao stav s kojim trenira i igra utakmice, a posljedično i statistiku. Ovdje ne govorimo samo o ofenzivnom aspektu, već i defanzivnom. Protiv Miamija je pokazao koliko je napredovao, niti jednom nije dopustio protivniku da mu pobjegne s pozicije, držao je korak s kim je god bio u klinču.”

Hezonjin impresivan učinak od 20 poena (četiri trice) u pobjedi nad Miamijem još je važniji obzirom da nije imao niti jednu izgubljenu loptu. Očito je naučio određene lekcije. Ne forsira šut kada ne treba, traži najbolju poziciju, pravovremeno izlazi iz bloka, pokazuje strpljenje u ključnim trenucima. U posljednje vrijeme sve je češći gost rubrika deset najboljih dnevnih akcija, potvrđuje svoj izniman atletski potencijal.

Ono što ostaje ključno pitanje, da li će Hezonjina karijera u Orlandu trajati još tri dana ili će Magic ipak odlučiti ponovno pokušati sa svojim petim izborom drafta? Ovakva forma, izjave trenera koji je vrlo cijenjen, samo podižu njegovu cijenu. Naravno, to može biti i glavni argument za čelnike kluba da povise cijenu, međutim ipak ostaje osjećaj kako su napravili veliku pogrešku, zbog pet milijuna dolara odrekli su se igrača koji nikada nije izgubio potencijal, 23-godišnjaka koji bi mogao napraviti lijepu karijeru.

Hezonja je naučio lekcije prošlosti, NBA liga je sušti profesionalizam, mnogo je onih, velika većina koji su pokušali i nisu uspjeli, Mario je predobar da ne bi uspio, a evidentno jest kako je njegova početna zaigranost stvar prošlosti, djeluje daleko ozbiljnije na utakmicama, a trener je potvrdio kako je to slučaj i s treninzima.

Kako saznajemo, Orlando je pojačao intenzitet pokušaja da se Hezonju transferira, a interesenata ne manjka, čini se kako hrvatski igrač broji posljednje dane u klubu koji ga je draftirao.