Panika u NBA: LeBron i Warriorsi – veza u nastanku?

Saša Živko 1. velj 201817:34 > 17:43
(Photo by Thearon W. Henderson/Getty Images)

NBA svijet uzdrmala je informacija kako bi LeBron James mogao predstojećeg ljeta prijeći u Golden State Warriorse.

Ako se to dogodi, otkažite sezonu! – gotovo uglas čuju se misli NBA fanova koji su s grčem u licu dočekali “ekskluzivu” jedne američke tv kuće kako bi LeBron James mogao predstojećeg ljeta pojačati redove svojih najvećih rivala, Golden State Warriorsa.

Kako poznata tv kuća najavljuje preko svojih “izvora”, James je voljan slušati prezentaciju Boba Myersa, generalnog menadžera Warriorsa, no da bi taj razgovor uopće dobio smisao, moraju se dogoditi određene korekcije salary capa. Prvenstveno, LeBron traži maksimalan ugovor što donosi oko 35 milijuna dolara po sezoni, Golden State je daleko iznad restrikcija salary capa sa 137 milijuna dolara koliko troše na roster. To će značiti kako bi se morali odreći Klayja Thompsona i Andrea Igoudale kao nekih od stožernih igrača, te svakog igrača s klupe koji posjeduje kvalitetu, a koji zarađuje više od veteranskog minimuma.

Zašto se ovaj transfer neće dogoditi?

Možemo pronaći nekoliko razloga, no spomenimo dva. Prvo, LeBron James ne želi biti definiran kao netko tko je pobjegao najvećem rivalu nakon što ga nije uspio pobijediti. Ta stigma prati Kevina Duranta otkada je napustio OKC i preselio u momčad koja ga je izbacila sezonu ranije iz doigravanja. Drugo, NBA bi u tom slučaju morala intervenirati, ako zbog ničeg drugog, onda zbog relevantnosti prvenstva. Presedan postoji, trade Chrisa Paula u LA Lakerse iz New Orleansa 2011. godine stopiran je intervencijom Davida Sterna. Iako je Stern negirao razloge u koje su mnogi sumnjali kao opravdane, ostaje činjenica da bi uparivanjem Paula s Kobe Bryantom prvenstvo postalo manje zanimljivo, kako navijačima, tako i sponzorima. U to se vrijeme liga borila s posljedicama lockouta, izgubljen je veliki novac, a niti situacija s TV pravima nije bila idealna. Iako je taj problem riješen, preklani je potpisan najveći TV ugovor u povijesti sporta koji je znatno povećao salary cap, ostaje činjenica kako dobar dio klubova ima velikih problema s posjećenošću, a mnogi jednostavno ne žele investirati velike novce u roster koji ne može osvojiti naslov. Takva situacija, zabrinutost već je sada aktualna, a kako bi tek bilo da LeBron preseli u Oakland možemo samo zamisliti.

Zašto bi se ovaj transfer mogao dogoditi?

Novac. Argument iz prijašnjeg odlomka kako bi Adam Silver urigirao vjerojatno se ne bi dogodio iako bi mnogi klubovi na tome inzistirali. No, ono što je najbitnije u cijeloj priči, vlasnici su Golden State Warriorsa. Joe Lacob i Peter Guber, otkada su kupili Warriorse od kluba su napravili brand kakav imaju najveći klubovi svijeta u bilo kojem sportu. Novac, potrošnja na igrače najmanji je problem. Bit priče jest brand. LeBron James je najpopularniji igrač današnjice, vrijednost njegovog imidža procjenjuje se u stotinama milijuna dolara. Pridružiti Jamesa Curryju i Durantu značilo bi na jednom mjesto okupiti trojicu najboljih igrača svijeta. K tome, valja naglasiti kako se u sezoni 2019/2020. Warriorsi sele u novu arenu, u novom gradu. San Francisco biti će novi dom aktualnih prvaka, arena koja će primiti 18 tisuća gledatelja. Lacob i Guber, te vrlo sposoban GM u Bobu Myersu sve što su zamislili, za sada su ostvarili, tako da ne treba zanemariti mogućnost pridodavanja Jamesa najjačoj momčadi lige.

(Photo by Jonathan Daniel/Getty Images)

Što bi se moralo dogoditi da bi transfer uspio?

Implikacije salary capa ovdje su goleme. Naravno, sada Warriorsi nikako ne bi mogli ubaciti Jamesa u priču. Bile bi potrebne razne manipulacije rosterom. Klay Thompson i Andre Igoudala morali bi napustiti klub. Thompson godišnje zarađuje nešto manje od 18 milijuna dolara, a Igoudala približno 16 milijuna. Potonji je lani potpisao posljednji ugovor karijere, a obzirom kakav je danas salary cap, taj novac ne bi bio problem za većinu klubova u slučaju tradea. Istovremeno, Igoudala je i dalje itekako koristan igrač. Thompson bi, s druge strane, ionako mogao postati problem Warriorsima. Iduće sezone ističe mu ugovor, a gotovo je sigurno da će tražiti približno maksimalnom ugovoru što bi bilo oko 30 milijuna dolara po sezoni. Iako je Thompson, bez sumnje, sjajan igrač, njegov ostanak Warriorsima nije neophodan obzirom na Duranta, Curryja i Greena. Također, Thompson je lani u više navrata govorio kako bi jednog dana volio bi vođa jedne ekipe, teško da će se to dogoditi u Warriorsima. Naravno, osim Thompsona i Igoudale, Warriorsi bi morali počistiti i klupu, te momčad popuniti igračima koji su u veteranskim godinama.

Iako je svakako zabavno o ovom potencijalnom mega-transferu diskutirati, realni izgledi da će se uistinu dogoditi su minimalni.